Connect with us

Powiat

Szpitale tymczasowe w gotowości

Powiat. Na uruchomienie szpitala tymczasowego w szczecińskiej „Netto Arenie” potrzeba około dwóch-trzech tygodni…

Opublikowane

w dniu

…ale na razie jednak nie ma takiej konieczności – mówił w PR Szczecin wojewoda zachodniopomorski, Zbigniew Bogucki. W ten sposób oceniał sytuację epidemiologiczną w województwie. W działającym już szpitalu tymczasowym na Pomorzanach jest teraz ok. 50 pacjentów – łącznie dla pacjentów z COVID-19 przygotowano tam 162 łóżka – w tym 25 łóżek OIOM i 137 łóżek tlenowych. W „Netto Arenie” docelowo będzie można uruchomić 175 łóżek (150 tlenowych i 25 respiratorowych).

W całym regionie dla pacjentów zakażonych koronawirusem przygotowano prawie 1200 łóżek, zajętych jest ponad 700. Zabezpieczono też 125 respiratorów, zajętych jest 85.

W naszym powiecie pacjentów z covid-19 przyjmuje tylko specjalny oddział goleniowskiego szpitala na 26 miejsc plus 5 intensywnej terapii.

W środę rząd zdecydował się wprowadzić od soboty 20 marca lockdown w całym kraju ze względu na gwałtownie rosnącą liczbę zakażeń. Według wojewody w naszym regionie sytuacja jednak nie jest aż tak zła. Zachodniopomorskie jest jednym z województw, w których jest najmniej zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców.

Około 30 procent łóżek przygotowanych dla pacjentów zakażonych koronawirusem w regionie jest wolnych.

  • Miejmy świadomość tego, że dynamika epidemii jest bardzo silna, więc nie możemy powiedzieć jak ta sytuacja będzie wyglądała za tydzień. Ja już dzisiaj podejmuję decyzje o ty, żeby zwiększać bazę łóżkową i bazę respiratorów po to, żebyśmy wyprzedzali pandemię, żebyśmy byli o krok przed pandemią, a nie krok za nią – mówił wojewoda.

Przy uruchamianiu szpitala w Netto Arenie problem będzie z personelem.

  • Z jednej strony mamy przygotowany sprzęt, który może działać tu i teraz, już jutro… Z drugiej strony jest kwestia personelu; trzeba go zgromadzić, by obsługiwał respiratory i łóżka, bo dopiero wtedy możemy przyjmować pacjentów. Na razie mamy szpital na Pomorzanach – dodał.

red.

powiązane – „27 mln zł na szpitale tymczasowe”

Powiat

Tragiczna sytuacja szpitala

Powiat. Tak starosta powiatu goleniowskiego nazwał dzisiaj kilkukrotnie sytuację w jakiej znajdują się finanse goleniowskiego szpitala.

Opublikowane

w dniu

Stało się tak podczas posiedzenia połączonych komisji rady powiatu. Starosta Tomasz Stanisławski mówiąc o kondycji finansowej szpitala przyznał, że powiat nie środków na jej poprawę, dlatego rozważana jest koncepcja ograniczenia jego działalności oraz połączenia ze szpitalem w Nowogardzie.

Obecna na sali prezes Szpitalnego Centrum Medycznego Katarzyna Kęcka powiedziała, ze sytuacja się co miesiąc pogarsza, a zadłużenie rośnie – aktualnie ok. 2 mln zł samych wymagalnych płatności. I nie widać perspektyw na poprawę, bo jej zdaniem wyceny świadczeń zakontraktowanych przez głównego płatnika – czyli NFZ – nie pokrywają kosztów – rosnących cen usług, leków, mediów i płac. Gdyby doszło do ograniczenia działaności szpitala, to jej daniem oznaczałoby zamykanie szpitalnych oddziałów. Jak powiedziała, najlepszy oddział ginekologiczo-położniczy w województwie (czyli goleniowska porodówka) generuje największe straty finansowe – jeden poród to ponad 2 tys zł „straty”.

O tym, że kłopoty goleniowskiej lecznicy to nie wyjątek, świadczył głos radnego Kazimierza Lembasa – jednocześnie dyrektora szpitala w Nowogardzie. Potwierdził on w całości diagnozę zaprezentowana przez prezes Kęcką dodając, że jego szpital ma podobne problemy finansowe – za rok ubiegły strata była największa w kilkunastoletniej historii jego dyrektorowania.

Starosta zapowiedział na czwartek rozmowy o finansach goleniowskiego szpitala, z kierownictwem sczzecińskiego odziału NFZ.

red.

powiązane – „Pierwszy będzie OIOM”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Biogazownia R-XXI w Łobzie

Powiat. Utylizacja odpadów może być tania, a nawet dochodowa. Członkowie Celowego Związku Gmin R-XXI mają tego świadomość, dlatego podjęli uchwałę, na mocy której zbudowana zostanie biogazownia w Łobzie.

Opublikowane

w dniu

Biogazownia w Łobzie pomoże rozwiązać szereg problemów, które pojawiają się w związku z gospodarowaniem odpadami biodegradowalnymi i zielonymi. Przede wszystkim obniży koszty ich przetwarzania, a ponadto zredukuje wydatki na utrzymanie zakładu w Słajsinie. Biogaz zostanie przetworzony na gaz, ciepło oraz prąd. Energia elektryczna zasili biogazownię, a gaz posłuży jako paliwo do ciężarówek wywożących odpady.

– Będzie to instalacja fermentacyjna, podobna funkcjonuje w centrum Berlina – mówi Jacek Chrzanowski, prezes CZG R-XXI. – To nowoczesna, sprawdzona i tańsza od obecnej technologia, która nie będzie negatywnie oddziaływała na środowisko.

Na ostatnim zgromadzeniu R-XXI do którego należą wszystkie gminy naszego powiatu, delegaci gmin podjęli uchwałę o przekazaniu aportem do nowoutworzonej w Łobzie spółki działki o powierzchni prawie 7 ha, na której obszarze powstanie instalacja biogazowa. Spółka ma działać pod firmą „BioEneris R-XXI”, tworzą ją CZG R-XXI i firma ENERIS.

Według założeń budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a finalizacja projektu powinna nastąpić w ciągu 3 lat. Wsparcie finansowe dla budowy biogazowni związek 32 gmin pozyskał w ramach programu NFOŚiGW „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny”.

Inwestorem będzie spółka utworzona z firmą ENERIS, która jest dostawcą technologii. Biogazowania ma być sfinansowana przez firmę ENERIS i eksploatowana wspólnie z R-XXI. Będzie ona mogła przetworzyć ok. 30 tys ton odpadów rocznie. Założenie jest takie, że 50% odpadów biodegradowalnych będzie pochodziło spoza obszaru związku i będzie przyjmowane i utylizowane po cenach komercyjnych. Instalacja ma produkować ok. 5 mln m3 biogazu, 2,5 m3 biometanolu i 15 tys. MWh energii elektrycznej.

red.

powiązane – „BioEneris R-XXI”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Blue Velo

Powiat. W roku 2022 powstały nowe odcinki trasy Blue Velo w gminach Stepnica, Goleniów.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie dwa z nich, znajdują się między miejscowościami Krępsko i Kąty i powstały w pasie drogowym DW111 (patrz zdj). Całkowita długość nowych odcinków inwestycyjnych Blue Velo wyniosła blisko 6,68 km. Obok odcinków wzdłuż DW 111, jeden powstał wzdłuż DW 120 w Gryfinie (2,28 km) oraz dwa odcinki w Lubczynie (0,18 km).

Na odcinkach inwestycyjnych powstała droga dla rowerów o nawierzchni bitumicznej o szerokości od 2-2,5 m. Oznakowano też blisko 70,72 km trasy.

red.

powiązane – „Przed 30 kwietnia”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie