Connect with us

Powiat

Szpitale tymczasowe w gotowości

Powiat. Na uruchomienie szpitala tymczasowego w szczecińskiej „Netto Arenie” potrzeba około dwóch-trzech tygodni…

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

…ale na razie jednak nie ma takiej konieczności – mówił w PR Szczecin wojewoda zachodniopomorski, Zbigniew Bogucki. W ten sposób oceniał sytuację epidemiologiczną w województwie. W działającym już szpitalu tymczasowym na Pomorzanach jest teraz ok. 50 pacjentów – łącznie dla pacjentów z COVID-19 przygotowano tam 162 łóżka – w tym 25 łóżek OIOM i 137 łóżek tlenowych. W „Netto Arenie” docelowo będzie można uruchomić 175 łóżek (150 tlenowych i 25 respiratorowych).

W całym regionie dla pacjentów zakażonych koronawirusem przygotowano prawie 1200 łóżek, zajętych jest ponad 700. Zabezpieczono też 125 respiratorów, zajętych jest 85.

W naszym powiecie pacjentów z covid-19 przyjmuje tylko specjalny oddział goleniowskiego szpitala na 26 miejsc plus 5 intensywnej terapii.

W środę rząd zdecydował się wprowadzić od soboty 20 marca lockdown w całym kraju ze względu na gwałtownie rosnącą liczbę zakażeń. Według wojewody w naszym regionie sytuacja jednak nie jest aż tak zła. Zachodniopomorskie jest jednym z województw, w których jest najmniej zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców.

Około 30 procent łóżek przygotowanych dla pacjentów zakażonych koronawirusem w regionie jest wolnych.

  • Miejmy świadomość tego, że dynamika epidemii jest bardzo silna, więc nie możemy powiedzieć jak ta sytuacja będzie wyglądała za tydzień. Ja już dzisiaj podejmuję decyzje o ty, żeby zwiększać bazę łóżkową i bazę respiratorów po to, żebyśmy wyprzedzali pandemię, żebyśmy byli o krok przed pandemią, a nie krok za nią – mówił wojewoda.

Przy uruchamianiu szpitala w Netto Arenie problem będzie z personelem.

  • Z jednej strony mamy przygotowany sprzęt, który może działać tu i teraz, już jutro… Z drugiej strony jest kwestia personelu; trzeba go zgromadzić, by obsługiwał respiratory i łóżka, bo dopiero wtedy możemy przyjmować pacjentów. Na razie mamy szpital na Pomorzanach – dodał.

red.

powiązane – „27 mln zł na szpitale tymczasowe”

Powiat

„W tym dniu otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego…”

Powiat. W niedzielę mamy Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone w pierwszą niedzielę po Wielkanocy.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Inspiracją dla ustanowienia tego święta było pragnienie Jezusa, które przekazała Siostra Faustyna. Pan Jezus powiedział do niej:
„Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski (Dz. 699)…”

Wpisał je do kalendarza liturgicznego najpierw Franciszek kard. Macharski dla archidiecezji krakowskiej (1985), a potem niektórzy biskupi polscy w swoich diecezjach. Na prośbę Episkopatu Polski Ojciec Święty Jan Paweł II w 1995 roku wprowadził to święto dla wszystkich diecezji w Polsce. W dniu kanonizacji Siostry Faustyny 30 kwietnia 2000 roku Papież ogłosił to święto dla całego Kościoła.

red.

powiązane – „Świąteczna adoracja i „Męski Różaniec””

Kontynuuj czytanie

Powiat

Syreny pamięci

Powiat. Jutro,10 kwietnia o godz. 08.41 na terenie całego województwa zachodniopomorskiego zostaną uruchomione syreny alarmowe wchodzące w skład powiatowych i miejskich systemów ostrzegania i alarmowania.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Celem treningu jest wyrażenie pamięci i uhonorowanie wszystkich Ofiar tragedii smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.

Zgodnie z przepisami podczas treningu zostanie uruchomiony trzyminutowy ciągły dźwięk syren. W związku z tym, że są to ćwiczenia, mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności.

Zadanie polegające na ostrzeganiu i alarmowaniu ludności jest wykonywane przez każdego szefa obrony cywilnej na administrowanym przez niego terenie. Na szczeblu wojewódzkim jest nim wojewoda, w powiecie starosta, w mieście prezydent lub burmistrz, natomiast w gminie wójt. Syreny alarmowe są częścią systemu wykrywania i alarmowania.

red.

powiązane – „Inspektor o roku zarazy”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Jutro bez prądu

Powiat. W czwartek 8 kwietnia 2021 r. w godzinach od 08:30 do 12:00 mogą wystąpić krótkotrwałe przerwy w dostawach energii na terenie kilku gmin naszego powiatu.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak podaje ENEA, dotyczy to miejscowości: Krzywice, Bodzęcin, Kościuszki, Węgorza, Czermnica Leśniczówka, Kikorze, Redostowo, Olchowo, Niewiadowo, Sobieszewo, Łożnica, Dzisna, Dieszkowo, Żychlikowo, Glewice, Białuń, Miękowo.

red.

powiązane – „Szczepienia – kto, gdzie…”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie