Connect with us

Nowogard

Szczepienia – Nowogard.

Nowogard. W trzech punktach w gminie będzie się można zaszczepić przeciw covid-19.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, od 15 stycznia rusza rejestracja na szczepienia przeciw COVID-19 dla seniorów, którzy skończyli 80 lat. Od 22 stycznia zarejestrować się będą mogły osoby powyżej roku życia. Od 25 stycznia rozpoczną się szczepienia dla zarejestrowanych seniorów.

Szczepienia odbędą się w:

  • Samodzielny Publiczny Szpital Rejonowy w Nowogardzie ul. Wojska Polskiego 7, Nowogard
  • Punkt szczepień Marzena Drobińska ul, Bankowa 3a, Nowogard
  • Punkt szczepień Krzysztof Kosiński ul. Dworcowa 2, Nowogard

Lokalny koordynator – Dorota Maślana tel. kontaktowy 570-830-336, od poniedziałku do piątku w godz. 8,00 do 15,00

red.

powiązane – „Gmina spłaca kredyt”

Nowogard

Pomnik zburzony, piwnice odkryte

Nowogard. Co mieściło się pod zburzonym wczoraj pomnikiem?

Opublikowane

w dniu

Burmistrz Michał Wiatr na swoim profilu fb twierdzi, że były tam piwnice należące do zamożnego właściciela. Na dowód pokazuje zdjęcie rzeźbionych drzwiczek do pieców odnalezione w tym miejscu.

red.

powiązane – „Pomnik wyburzony”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Pomnik wyburzony

Nowogard. Dzisiaj, 22 lipca 2024 roku w Nowogardzie, na placu Wolności 9, został wyburzony jeden z ostatnich symboli propagandowych na Pomorzu Zachodnim.

Opublikowane

w dniu

Jak poodaje Instytut Pamięci Narodowej, usunięcie go odbyło się w dniu nieprzypadkowym. 22 lipca był najważniejszym komunistycznym świętem w PRL, obchodzonym jako „Narodowe Święto Odrodzenia Polski”, w rocznicę ogłoszenia usankcjonowanego przez Stalina manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w 1944 roku.

W wyburzeniu pomnika oprócz mieszkańców Nowogardu, udział wzięli m.in. prezes IPN Karol Nawrocki, burmistrz Michał Wiatr, doradca prezesa IPN Sławomir Cenckiewicz i dyrektor szczecińskiego oddziału IPN Krzysztof Męciński. Prezes IPN przypomniał, że powstały 80 lat temu PKWN był aktem zdrady komunistów wobec Polski, która kończyła swoje zmagania w II wojnie światowej.

– Komuniści nie tylko zabrali nam wolną i niepodległą Rzeczpospolitą, ale po 1945 roku robili wszystko, aby naszą narodową duszę i umysły poddać lobotomii – chirurgicznemu zabiegowi na naszej świadomości, który miał zabrać nam naszego ducha. Dlatego w całej Polsce w tym czasie pojawiły się pomniki – ahistoryczne, kłamstwa i pogardy dla ofiar oraz trybutu dla sprawców. Taki obiekt propagandowy powstał także tutaj w Nowogardzie – mówił dr Karol Nawrocki. Podkreślił, że komuniści chcieli wmówić Polakom, że od zwycięstwa pod Grunwaldem w 1410 do 1945 roku między Polską a Rosją obowiązywało braterstwo broni. Nie zauważyli 123 lat rozbiorów Polski, spowodowanych także przez Rosję carską, zwycięstwa Polaków nad bolszewikami w roku 1920, tysięcy ofiar operacji antypolskiej NKWD i II wojny światowej, którą wywołał Hitler ze Stalinem.

Prezes IPN podziękował wszystkim, którzy protestowali przeciwko istnieniu pomnika i zabiegali o jego usunięcie, m.in. obecnemu burmistrzowi Michałowi Wiatrowi i byłemu wojewodzie zachodniopomorskiemu Zbigniewowi Boguckiemu.

Fot. Mikołaj Bujak IPN

red.

powiązane – „22 lipca – rozbiórka z udziałem szefa IPN”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

22 lipca – rozbiórka z udziałem szefa IPN

Nowogard. Demontaż obiektu propagandowego „Braterstwa broni” odbędzie się 22 lipca 2024 r.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje Instytut Pamięci Narodowej, kolejny obiekt propagandowy na terenie Pomorza Zachodniego zostanie usunięty z przestrzeni miejskiej Nowogardu w poniedziałek, 22 lipca. W wydarzeniu, które rozpocznie się o godz. 13:00 na Placu Wolności, weźmie udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej, dr Karol Nawrocki. Obecny będzie także burmistrz Nowogardu Michał Wiatr oraz dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN Krzysztof Męciński.

Data jest nieprzypadkowa. 80. lat temu, w Moskwie, pod osobistym nadzorem Stalina utworzony został Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego, marionetkowy, narzucony przez Związek Sowiecki „rząd”. 22 lipca 1944 r. został ogłoszony jedyną, legalną władzą uprawnioną do zarządzania terytorium RP zajętego przez Armię Czerwoną. W rocznicę tego wydarzenia, symbolizującego podporządkowanie Związkowi Sowieckiemu, upadnie kolejny symbol propagujący zbrodniczy system komunistyczny.

Tzw. „Pomnik Kombatantom Rzeczypospolitej Polskiej” znajduje się na Placu Wolności, tuż przy Urzędzie Miejskim w Nowogardzie. Pod nazwą „Braterstwa Broni” powstał z inicjatywy lokalnych działaczy partyjnych. Odsłonięto go 7 listopada 1972 r., w 55. rocznicę wybuchu rewolucji październikowej i 50. rocznicę powstania Związku Sowieckiego. Na cokole zostali umieszczeni dwaj średniowieczni rycerze oraz dwaj żołnierze – czerwonoarmista z gwiazdą na hełmie oraz „ludowego” Wojska Polskiego. Podczas uroczystości obecni byli m.in.: sekretarz ds. propagandy w KW PZPR w Szczecinie Jerzy Łazarz, konsul ZSRS w Szczecinie Wasilij Owczarow i przedstawiciele Północnej Grupy Wojsk Sowieckich z Legnicy, czyli wojsk okupujących nasz kraj. W 1992 r. obiekt został wyremontowany a w 1995 r. przemianowany na „Pomnik Kombatantom RP”. Została na nim umieszczona tablica z inskrypcją: „Kombatantom Rzeczypospolitej Polskiej – 11 listopada 1995”, z wizerunkiem orła w koronie i emblematem Orderu Wojennego Virtuti Militari. Z hełmu czerwonoarmisty została skuta gwiazda.

Na mocy Ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, już od 2017 roku szczeciński Oddział Instytutu Pamięci Narodowej zabiegał o usunięcie tego obiektu z przestrzeni publicznej Nowogardu. Jeszcze w listopadzie 2017 roku taką uchwałę podjęła Rada Miasta, zobowiązując burmistrza miasta do jego usunięcia. Ówczesny włodarz miasta tego nie wykonał. Dopiero wybrany w tym roku nowy burmistrz Nowogardu, Michała Wiatr, zdecydował o usunięciu propagandowego monumentu z Placu Wolności.

Ten obiekt dzieli i budzi kontrowersje wśród mieszkańców Nowogardu, dlatego nie ma dla niego miejsca w przestrzeni publicznej naszego miasta. Jest też po prostu brzydki, nazywany czasem „chochołem”. Osobiście nie mogę doczekać się, kiedy odsłoni widok na jezioro z Placu Wolności – mówi burmistrz Nowogardu Michał Wiatr.

Nawet w obecnej formie obiekt ten obraża wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę, zwłaszcza tych, którzy walczyli z sowieckim agresorem. Nie ma zgody na gloryfikację sowieckich bandytów w przestrzeni publicznej naszej ojczyzny. Armia czerwona przyniosła Polsce zniewolenie, morderstwa, gwałty i rabunki. Misją Instytutu Pamięci Narodowej jest oczyszczenie przestrzeni publicznej ze wszystkich obiektów propagandowych – mówi Krzysztof Męciński, dyrektor szczecińskiego Oddziału IPN.

Usunięcie pomnika odbędzie się w dniu nieprzypadkowym. 22 lipca był najważniejszym komunistycznym świętem w PRL, obchodzonym jako „Narodowe Święto Odrodzenia Polski” w rocznicę ogłoszenia usankcjonowanego przez Stalina manifestu Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego w 1944 r.

Na terenie Polski wciąż pozostają w przestrzeni publicznej tego typu obiekty propagandowe.

red.

powiązane – „Świetlica wiejska w Bieniczkach otwarta”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie