Connect with us

Powiat

Szczeciński Bilet Metropolitalny

Powiat. „Szczeciński Bilet Metropolitalny” to strefowy bilet miesięczny imienny uprawniający do wielokrotnych przejazdów w zależności od strefy.

Opublikowane

w dniu

Bilet ten obejmuje przejazdy:

a) pociągami REGIO uruchamianymi przez POLREGIO S.A.
b) środkami komunikacji miejskiej organizowanymi przez Gminę Miasto Szczecin – Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego,
c) środkami komunikacji miejskiej organizowanymi przez Gminę Miasto Stargard a także środkami komunikacji miejskiej organizowanymi przez: Gminę Goleniów, Gminę Gryfino, Gminę Kobylankę, Gminę Stargard;

Bilet umożliwia realizowanie przejazdów:

a) pociągami REGIO, który jest podzielony na 2 strefy kolejowe (oznaczone literami A i B),
b) środkami komunikacji miejskiej na sieci obsługiwanej przez ZDiTM Szczecin, MPK Stargard oraz Gminę Goleniów, Gminę Gryfino, Gminę Kobylanka oraz Gminę Stargard w zależności od wybranej strefy A, B, AB, AB+);

Szczeciński Bilet Metropolitalny stosuje się przy przejazdach w granicach:

a) stref kolejowych obejmujących niżej wymienione stacje i przystanki:

Strefa A – wszystkie stacje i przystanki na obszarze Gminy Miasto Szczecin oraz Gminy Police tj. wszystkie stacje/przystanki zawierające w nazwie Szczecin.

Strefa B – wszystkie stacje i przystanki na obszarze Gminy Miasto Stargard, Gminy Stargard, Gminy Goleniów, Gminy Kobylanka oraz Gminy Gryfino tj. stacje/przystanki: Daleszewo, Czepino, Gryfino, Reptowo, Miedwiecko, Grzędzice, Stargard, Witkowo, Ulikowo, Pęzino, Barzkowice, Kliniska, Rurka, Goleniów Park Przemysłowy, Goleniów, Radziszewo, Mosty, Białuń, Dolna Odra, Port Lotniczy Szczecin Goleniów

Strefa AB/AB+ Wszystkie stacje i przystanki ze strefy A i B.

b) stref obejmujących niżej wymieniony obszar sieci komunikacyjnej miejskiej:

Strefa A – wszystkie przystanki na obszarze Gminy Miasto Szczecin oraz Gminy Police, Gminy Kołbaskowo i Gminy Dobra oraz Gminy Goleniów na trasie Osiedle Kasztanowe – Załom Leśna.

Strefa B – wszystkie przystanki na obszarze, na którym organizatorem transportu publicznego jest Gmina Miasto Stargard, Gmina Goleniów, Gmina Gryfino, Gmina Kobylanka i Gmina Stargard.

Strefa AB – wszystkie stacje i przystanki ze strefy A.

Strefa AB+ -wszystkie stacje i przystanki ze strefy A i B.

Ze wspólnej oferty Biletu SBM może skorzystać na podstawie biletu:

1) normalnego – każda osoba;
2) ulgowego – osoba uprawniona do korzystania z ulgi ustawowej w wymiarze:
a) 49% – uprawnieni: dzieci i młodzież w okresie od rozpoczęcia odbywania rocznego przygotowania przedszkolnego do ukończenia szkoły podstawowej lub ponadpodstawowej – publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej, nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia,
b) 51% – uprawnieni: studenci szkół wyższych do ukończenia 26. roku życia.

red.

powiązane – „Śmieci – nie 30 zł, a 43 zł”

Powiat

Akcja „Stroisz”

Powiat. Dyrekcja Regionalna Lasów Państwowych w Szczecinie ogłasza w dniach od 25 października do 4 listopada 2024 akcję pod kryptonimem „Stroisz”.

Opublikowane

w dniu

Chodzi o nielegalne pozyskiwanie gałęzi drzew iglastych, a także innej roślinności na rozmaite stroiki nagrobne. W tych dniach Straż Leśna wraz z innymi służbami uprawnionymi do przeprowadzania kontroli będą ze szczególną uwagą monitorować teren leśny z wykorzystaniem monitoringu wizyjnego. Działania te mają na celu przeciwdziałanie niszczeniu flory leśnej poprzez nielegalne pozyskiwanie gałęzi drzew iglastych, a także innej roślinności służącej głownie do celów dekoracyjnych.

red.

powiązane – „Centrum opiekuńczo – mieszkalne”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych

Powiat. 19 października, w rocznicę męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych. To ustanowione w 2018 r. święto państwowe oddaje hołd „bohaterom, niezłomnym obrońcom wiary i niepodległej Polski”.

Opublikowane

w dniu

Święto przypomina o roli, jaką odegrali duchowni w obronie oraz kształtowaniu postaw patriotycznych. W okresie zaborów to właśnie kapłani byli często depozytariuszami utraconej państwowości. W tym kontekście warto wymienić chociażby św. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego i ks. Stanisława Brzóskę.

Jednym z najbardziej znanych duchownych, którzy poświęcili życie dla ojczyzny, jest ks. Ignacy Skorupka – kapelan żołnierzy biorących udział w Bitwie Warszawskiej, który zginął 14 sierpnia 1920 r. pod Ossowem.

Wielu polskich kapłanów zginęło podczas II wojny światowej. Heroiczną postawą wykazał się Maksymilian Kolbe, męczennik z Auschwitz, ale również księża Jan Krenzel i Teodor Walenta zamordowani przez Sowietów, czy ks. Stanisław Dobrzański, zamordowany bestialsko w 1943 r. przez nacjonalistów ukraińskich – wskazuje uchwała Sejmu. Duchowni ginęli wraz z polskimi oficerami w Katyniu, Charkowie czy Miednoje, a także w trakcie Powstania Warszawskiego. Ofiarę księży z lat 1939–1945 upamiętnia Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej, ustanowiony przez Konferencję Episkopatu Polski w 2002 r. i obchodzony 29 kwietnia.

red.

Kontynuuj czytanie

Powiat

W grudniu Pendolino

Powiat. Pociągi Pendolino będą od 14 grudnia kursować do/z Szczecina.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje portal wSzczecinie.pl powołując się na ministerstwo infrastruktury, skład ma wyjeżdżać ze Szczecina codziennie po 7:00.

Pendolino w Polsce obecne jest od 2012 roku. Dopiero 12 lat po debiucie na krajowych torach szybki pociąg dojedzie do Szczecina i będzie obsługiwał regularną, codzienną trasę Szczecin–Warszawa. Pendolno w nowym rozkładzie jazdy zadebiutuje już 14 grudnia. Trasę Szczecin–Warszawa ma pokonać w 4 godziny i 15 minut. Wyjeżdżać będzie codziennie z naszego miasta około 7 rano. W podróż powrotną do Szczecina pendolino wyruszy o godz. 16:00.

W grudniowym rozkładzie pojawi się też nowa relacja Ekspres Intercity ze Szcecina do Warszawy o nazwie „Bolesław Prus”, która dodatkowo zwiększy liczbę połączeń na tej popularnej trasie. Dzięki temu pasażerowie będą mieć więcej godzin odjazdu do wyboru.

Pendolino przez wiele lat omijało Szczecin, ponieważ linie kolejowe prowadzące do naszego miasta nie pozwalały na rozwinięcie pełnych prędkości pojazdu. Teraz też to nie będzie możliwe, szybki pociąg między Szczecinem a Warszawą pojedzie maksymalnie 160 km/h (a ma możliwości 250 km/h). Pod koniec sierpnia odbył się przejazd testowy – Pendolino z Kołobrzegu dojechało m.in. do Szczecina Głównego i Szczecina Dąbie. Testy zakończyły się pozytywnie.

red.

powiązane – „Dworzec z tunelem”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie