Connect with us

Stepnica

Świnki na wystawie

Stepnica. 18 czerwca otwarto wystawę kolekcji świnek-skarbonek w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, kolekcja najprawdopodobniej jest największą kolekcją świnek skarbonek w Europie, ponieważ liczy sobie 1800 sztuk. Honorowo wstęgę przecięła Irena Kaliska, która jest darczyńcą kolekcji.

Irena Kaliska świnki zbierała przez 30 lat kupując je podczas swoich podróży, dostając od rodziny w prezencie oraz od znajomych. Kolekcjonerka prowadziła w Stepnicy zakład fryzjerski i opowiadając klientom o swojej niecodziennej pasji wielokrotnie była obdarowywana przez nich kolejnymi eksponatami z różnych zakątków świata m.in. z USA, z Kanady, z Peru, Meksyku, z Kuby, Brazylii, Sri Lanki z Tajwanu, Japonii i Chin. Świnki pochodzą z różnych okresów, są przeróżnej barwy, wykonane są ze szkła, ceramiki, metalu, drewna, tworzyw sztucznych.

Niewątpliwie kolekcja jest godna polecenia wszystkim odwiedzającym naszą gminę. Zbiór można obejrzeć w godzinach otwarcia biblioteki tj. od poniedziałku do piątku od 12.00 do 20.00. Wstęp jest wolny.

red.

powiązane – „Kąpielisko otwarte bez mola”

Stepnica

Ulica Krzywoustego zamknięta

Stepnica. Przez miesiąc ma być zamknięta ulica Krzywoustego w Stepnicy.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina na podstawie przekazanych do tutejszego urzędu informacji od firmy STRABAG, w związku z inwestycją: „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 111 na odcinku Recław – Stepnica (Przejście przez Stepnicę Etap I)”, wprowadzony będzie objazdu przez ul. Józefa Piłsudskiego oraz ul. Dworcową w miejscowości Stepnica w dniach 02.11 – 03.12.2021r.

Niemożliwy będzie przejazd przez ul. B. Krzywoustego w okolicy skrzyżowania ul. B. Krzywoustego i ul. prof. Zbigniewa Religi, związane jest to z wykonywaniem przepustu i budową ronda, dlatego:

  • ruch pojazdów z kierunku Szczecina zostanie skierowany na ul. Józefa Piłsudskiego na skrzyżowaniu ul. B. Krzywoustego i Józefa Piłsudskiego z możliwością dojazdu do posesji ulic B. Krzywoustego (DW111) i Radosnej.
  • ruch pojazdów z kierunku Wolin/Stepniczka zostanie skierowany w stronę Szczecina na ul. Dworcową na skrzyżowaniu ul. B. Krzywoustego z ul Dworcową z możliwością dojazdu do posesji ulicy B. Krzywoustego (DW111) i ulic boczny połączonych z ul Krzywoustego na odcinku od ul. Dworcowej do posesji 59 przy ul. B. Krzywoustego.

red.

powiązane – „Ponad 5 mln zł dla Stepnicy”

Kontynuuj czytanie

Stepnica

Ponad 5 mln zł dla Stepnicy

Stepnica. Z programu Polski Ład, gmina otrzyma prawie 5,4 mln zł

Opublikowane

w dniu

Dofinansowane zostaną:

  • Budowa sieci wodociągowej na odcinku Miłowo-Gąsierzyno wraz z modernizacją 16 przepompowni ścieków na terenie Gminy Stepnica – 3 906 743 zł
  • Budowa sieci wod-kan w miejscowości Stepniczka – 807 500 zł
  • Budowa sieci wodno-kanalizacyjnej na ul T. Kościuszki w Stepnic – 665 000 zł

red.

powiązane – „Inwestycje – wzrost przeładunków”

Kontynuuj czytanie

Stepnica

Inwestycje – wzrost przeładunków

Stepnica. Przez port w Stepnicy przechodzi coraz więcej ładunków. Jest to możliwe dzięki zrealizowanym w ostatnim czasie inwestycjom.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje branżowy portal GospodarkaMorska.pl, w ubiegłym roku przez port w Stepnicy przeszło ponad 32 tysiące ton ładunków – to najlepszy wynik przeładunkowy portu w ostatnich latach. Wpłynęło na niego pogłębienie toru podejściowego do 4,5 metra na szerokości 40 metrów i powiększenie obrotnicy, która ma obecnie średnicę 130 metrów. Dzięki temu do portu położonego na południowo-wschodnim krańcu Zalewu Szczecińskiego mogą wchodzić statki o długości do 115 metrów, szerokości 13,5 metrów i zanurzeniu wynoszącym 4 metry, jak również blisko 100-metrowe barki i zestawy pchane o długości 125 metrów.

Inwestycje w Stepnicy zostały zrealizowane dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego w wysokości 5 milionów złotych, zaś cały program – 6 milionów złotych.

Władze gminy spodziewają się dalszego wzrostu przeładunków w Stepnicy. Strategia rozwoju portu na lata 2021-27, opracowana przez gminę, mówi o nawet 300 tysiącach ton rocznie. Pomóc w tym ma również wykorzystanie elewatora o pojemności 17 tys. ton. W kwestii portu w Stepnicy aktywny jest także samorząd województwa i Urząd Morski w Szczecinie, który zajmował się pogłębieniem toru podejściowego.

– Współpracę z Urzędem Morskim prowadziliśmy już w poprzedniej perspektywie unijnej. Zostały zrealizowane wielkie inwestycje, jak te w Świnoujściu czy na Kanale Piastowskim, ale także o szereg inicjatyw usprawniających dostęp do małych portów i przystani – powiedział marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. – W rozdaniu 2014-2020 priorytetem było pogłębienie toru wodnego Szczecin-Świnoujście do 12,5 m, a po wielu negocjacjach z Komisją Europejską udało się nam także zaplanować 10 mln euro na rozwój infrastruktury w takich miejscach jak właśnie Stepnica czy Police. To istotne inwestycje w modernizację odrzańskiej drogi wodnej – dodał.

Port w Stepnicy to jeden z najmniejszych portów Pomorza Zachodniego. Specjalizuje się w przeładunku ziarna i nasion, a także drewna i nawozów. Zawijają do niego statki morskie i barki rzeczne.

red.

powiązane – „Nie będzie SKM?”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie