Connect with us

Aktualności

Święto Plonów

Tegoroczne żniwa nie były dla rolników łatwe. Susza i brak opadów spowodowały, że zbiory były bardzo małe. Tradycji jednak stało się zadość i 25 sierpnia odbyły się w Goleniowie dożynki. Tym razem w obsadzie międzynarodowej.

Opublikowane

w dniu

Uroczystości dożynkowe poprzedziła msza dziękczynna, która odbyła się w kościele św. Jerzego. W jej trakcie podziękowano rolnikom za ich trud, a na ołtarzu złożono bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów. Po mszy uformował się kolorowy pochód, który otwierała orkiestra dęta „Wood & Brass Band”, za nią w strojach ludowych maszerowali członkowie Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej „Ina”, a także zagraniczne zespoły. Później była część wieńcowa, podczas której starostowie dożynek, którymi w tym roku byli Agnieszka Czarnecka z Budna i Kazimierz Dowbeńko z Miękowa, wręczyli gospodarzowi dożynek, którym był burmistrz gminy Goleniów Robert Krupowicz, bochen chleba upieczony z tegorocznych zbiorów, prosząc, aby dzielił go sprawiedliwie tak, aby starczyło do przyszłorocznych zbiorów. Potem jak nakazuje dawny zwyczaj wszyscy zebrani zostali obsypani zbożem wraz z życzeniami żeby się wszystkim darzyło, przybyło a nie ubyło, po czym zaczęły się tańce. Część oficjalną zakończyła pieśń „Zawołanie żniwne” w wykonaniu Kapeli Goleniowskiej i zespołu śpiewaczego „Rutka” i rozpoczęły się występy zespołów artystycznych m.in. z Portugalii, Indonezji, Ukrainy i z Polski.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Menadżer skarbnikiem

Goleniów. Andrzej Cieśliński opuścił fotel prezesa PGK i przeniósł się do UMiG – jest nowym skarbnikiem gminy.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami podsumowuje swoja dwuletnia pracę w PGK, mówiąc o aktualnym stanie spółki i jej głównym zadaniu, czyli odbiorze gminnych śmieci. Druga część rozmowy traktuje o wyzwaniach jakie niesie ze sobą funkcja skarbnika. Cieśliński mówi nam dlaczego będąc „menadżerem do wynajęcia” przyjął propozycje burmistrza i czy będzie tylko głównym księgowym budżetu, czy kreatywnym finansistą.

Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Cieśliński za Guzikiewicza

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie