Connect with us

Aktualności

Stepnica wysoko, Goleniów – dobrze

Do najbogatszych samorządów w Polsce wciąż należy gmina Stepnica. Nieźle w rankingu gmin wypada też Goleniów.

Opublikowane

w dniu

Ranking najbogatszych i najbiedniejszych gmin w Polsce powstaje w oparciu o wyliczenia Ministerstwa Finansów, a wskaźnikiem branym pod uwagę przy ustalaniu kolejności jest dochód z podatków w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Podobnie jak w kilku poprzednich latach, z terenu powiatu goleniowskiego najlepiej w tym zestawieniu wyapda Stepnica, sklasyfikowana na 13. miejscu z dochodem na poziomie 3935,19 per capita. To oczywiście sukces nieco "na wyrost", jest boowiem pokłosiem wywalczenia w 2009 roku zwrotu podatku za użytkowanie przez Urząd Morski dna Zalewu Szczecińskiego za lata 2003-2006. Eldorado wkrótce się skończy, wtedy okaże się, jak manna z nieba została wykorzystana i jakie wpływy da gminie. Jedno jest pewne – w rankingu Stepnica takich sukcesów już nie powtórzy.

Bardziej miarodajna jest pozycja pozostałych gmin naszego powiatu, które nie dostały takiego prezentu od losu (a nazwywając rzecz wprost – ustawodawcy). Najlepiej, co nie powinno zaskakiwać, wypada tu Goleniów, który zajął 222. pozycję z dochodem w wysokości 1663,44 zł/os. Z pozoru to niezbyt imponujący wynik, gdy jednak wziąć pod uwagę, że łącznie sklasyfikowano 2479 gminy, okazuje się, że jesteśmy w górnych 10%. Dla porównania, Nowogard znalazł się na 1317. miejscu (937,10 zł/os.), a Maszewo – na 1506. pozycji (881,90 zł/os.). Za Goleniowem są między innymi Świnoujście, Stargard Szczeciński i Szczecin.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie