Connect with us

Goleniów

Stacja meteo w SP-3

Goleniów. Od kilku dni mieszkańcy Helenowa mogą ją oglądać na dachu Szkoły Podstawowej nr 3 w Goleniowie.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak podaje powiat, Stowarzyszenie Przyjaciół Goleniowskiej Trójki włączyło się w realizację założeń edukacji ekologicznej w zakresie ochrony powietrza i realizuje obecnie projekt „W dzieciach nadzieja.” Dzięki środkom własnym oraz otrzymanemu dofinansowaniu ze środków Powiatu Goleniowskiego zrealizowano właśnie zakup i montaż automatycznej stacji meteorologicznej wraz z pomiarem zapylenia powietrza. Od kilku dni mieszkańcy Helenowa mogą ją oglądać na dachu Szkoły Podstawowej nr 3 w Goleniowie. Z kolej od strony podwórka, przy wiacie w której zlokalizowano salę lekcyjną, zamontowano edukacyjną stację meteorologiczną na potrzeby zajęć z dziećmi.

Dzięki zakupionej stacji meteo mieszkańcy Goleniowa już od września będą mieli dostęp do informacji o podstawowych parametrach pogodowych (temperatura, ciśnienie, prędkość wiatru, opady, wilgotność powietrza) on-line, także z wykorzystaniem telefonu. Stacja dostarczy też rzetelnych informacji na temat jakości powietrza jakim oddychamy. Mieszkańcy będą też mogli za pomocą aplikacji zgłosić pracownikom urzędu znalezione dzikie wysypiska śmieci oraz przekazać informacje o smogu wydobywającym się z komina.

To pierwszy etap realizacji projektu, którego głównym celem jest prowadzenie aktywnej edukacji
w kierunku ochrony powietrza w naszym środowisku. W dalszej części pracownicy szkoły zostaną przeszkoleni w jaki sposób udostępnić dzieciom odczyty do dalszej analizy, tak by w czasie zajęć mogły formułować wnioski na temat zmian pogodowych oraz zanieczyszczeń jakie pojawiają się w powietrzu. Będzie to element uzupełniający dotychczasowe aktywności uczniów w kierunku rozpoznania wpływu zanieczyszczeń powietrza na środowisko i bezpośrednio na nasze zdrowie.
Na stronie szkoły już we wrześniu znajdą się informacje o stanie pogody na dany dzień oraz w jaki sposób pobrać aplikację meteo na telefon.

red.

powiązane – „Spalarnia nie musi być w Goleniowie, ale Goleniów ma najlepszą lokalizację – mówi Chrzanowski.”

Goleniów

Dziki do odstrzału

Goleniów. W ubiegłym tygodniu w siedzibie UGiM odbyło się spotkanie dotyczące problemów z dzikami na terenie gminy Goleniów, a przede wszystkim częstego pojawiania się tych zwierząt na terenach zabudowanych.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

W trakcie spotkania ustalono, że na terenie, gdzie występuję największy problem z populacją dzików, zostanie dokonany przez myśliwych odstrzał sanitarny. Odstrzał ten zostanie przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa przez Koło Łowieckie „Puszcza”.

Gmina wystosowała apel do mieszkańców o niepozostawianie na terenie swoich nieruchomości oraz w ich najbliższym sąsiedztwie pozostałości skoszonej trawy, opadłych liści, resztek żywności, obierek. Przyciągają one dziką zwierzynę.

Na terenie największego występowania dzików utworzone będą przez osoby uprawnione tzw. nęciska, gdzie będzie wysypywana karma dla zwierząt, celem odciągnięcia ich z terenu zurbanizowanego na tereny naturalne.

W spotkaniu uczestniczyli zastępca burmistrz gminy Goleniów Henryk Zajko, przedstawiciel Koła Łowieckiego „Puszcza” , Powiatowy Lekarz Weterynarii , Komendant Straży Miejskiej w Goleniowie, Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Goleniowie, właściciel firmy zajmującej się m.in. odłowem dzikich zwierząt Michał Kudowski.

red.

powiązane – „Dziki w akcji”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Jest nowy krzyż

Goleniów. Od kilku dni przy rondzie Urlicha Schroedera ponownie stoi przydrożny krzyż.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Stary przewrócił się na początku roku. Sprawą zainteresowała się była mieszkanka ul. W. Polskiego pani Kiszko z domu Rachwalska, której rodzice związani byli z postawieniem pierwszego, powojennego krzyża w tym miejscu. Siłami finansowymi i pracą rodziny oraz kilkunastu drobnych ofiarodawców, nowy krzyż stanął w miejscu starego. Jak na powiedział ks. proboszcz Krzysztof Musiałek SChr, gdy tylko będzie przygotowana figurka Chrystusa ukrzyżowanego, krzyż zostanie uroczyście poświęcony.

red.

powiązane – „Krzyż się przewrócił – będzie nowy”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Wyburzanie rozpoczęte

Goleniów. Rozpoczęło się wyburzanie starego dworca kolejowego w Goleniowie.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Najpierw zgruzowany został sąsiedni budynek mieszkalny. W głównym obiekcie dworcowym trwa już bezpośrednie przygotowanie do całkowitego wyburzenia. I tak z krajobrazu miasta zniknie bezpowrotnie przeszklona bryła z lat 70-tych ubiegłego wieku…

red.

powiązane – „Od 2 września dworzec zamknięty”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie