Connect with us

Goleniów

Stacja meteo w SP-3

Goleniów. Od kilku dni mieszkańcy Helenowa mogą ją oglądać na dachu Szkoły Podstawowej nr 3 w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje powiat, Stowarzyszenie Przyjaciół Goleniowskiej Trójki włączyło się w realizację założeń edukacji ekologicznej w zakresie ochrony powietrza i realizuje obecnie projekt „W dzieciach nadzieja.” Dzięki środkom własnym oraz otrzymanemu dofinansowaniu ze środków Powiatu Goleniowskiego zrealizowano właśnie zakup i montaż automatycznej stacji meteorologicznej wraz z pomiarem zapylenia powietrza. Od kilku dni mieszkańcy Helenowa mogą ją oglądać na dachu Szkoły Podstawowej nr 3 w Goleniowie. Z kolej od strony podwórka, przy wiacie w której zlokalizowano salę lekcyjną, zamontowano edukacyjną stację meteorologiczną na potrzeby zajęć z dziećmi.

Dzięki zakupionej stacji meteo mieszkańcy Goleniowa już od września będą mieli dostęp do informacji o podstawowych parametrach pogodowych (temperatura, ciśnienie, prędkość wiatru, opady, wilgotność powietrza) on-line, także z wykorzystaniem telefonu. Stacja dostarczy też rzetelnych informacji na temat jakości powietrza jakim oddychamy. Mieszkańcy będą też mogli za pomocą aplikacji zgłosić pracownikom urzędu znalezione dzikie wysypiska śmieci oraz przekazać informacje o smogu wydobywającym się z komina.

To pierwszy etap realizacji projektu, którego głównym celem jest prowadzenie aktywnej edukacji
w kierunku ochrony powietrza w naszym środowisku. W dalszej części pracownicy szkoły zostaną przeszkoleni w jaki sposób udostępnić dzieciom odczyty do dalszej analizy, tak by w czasie zajęć mogły formułować wnioski na temat zmian pogodowych oraz zanieczyszczeń jakie pojawiają się w powietrzu. Będzie to element uzupełniający dotychczasowe aktywności uczniów w kierunku rozpoznania wpływu zanieczyszczeń powietrza na środowisko i bezpośrednio na nasze zdrowie.
Na stronie szkoły już we wrześniu znajdą się informacje o stanie pogody na dany dzień oraz w jaki sposób pobrać aplikację meteo na telefon.

red.

powiązane – „Spalarnia nie musi być w Goleniowie, ale Goleniów ma najlepszą lokalizację – mówi Chrzanowski.”

Goleniów

Geblewicz za Marchewkę

Goleniów. Pochodzący ze Stepnicy, a mieszkający z rodziną w Goleniowie marszałek województwa Olgierd Geblewicz został w sobotę wybrany szefem zachodniopomorskiej Platformy Obywatelskiej.

Opublikowane

w dniu

Zastąpił posła Arkadiusz Marchewka, którego wybrano na szefa PO w Szczecinie.

Geblewicz jest członkiem Platformy Obywatelskiej od momentu jej założenia. Dotychczas pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Platformy w regionie, wcześniej sekretarza w regionie. W wyborach dostał prawie 93 procent głosów i nie miał kontrkandydata.

red.

powiązane – „Obwodnica w roku 2027”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Węzeł do likwidacji

Goleniów. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Goleniowie systematycznie realizuje działania mające na celu poprawę czystości powietrza w mieście, m.in. poprzez modernizację infrastruktury ciepłowniczej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje spółka, jednym z tych działań jest likwidacja grupowego węzła cieplnego Grunwaldzka 5, dzięki której zmniejszy się produkcja energii o 691 GJ, a w konsekwencji zmniejszy się również emisja dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery o 69Mg w ciągu roku.

Prezes zarządu Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie pani Emilia Niemyt oraz prezes zarządu PEC Goleniów pan Tomasz Majewski podpisali w siedzibie WFOŚiGW w Szczecinie umowę pożyczki na realizację zadania pod nazwą „Budowa nowego zawierającego węzły indywidualne systemu zasilania w ciepło zastępującego dotychczasowy system zasilany z węzła grupowego Grunwaldzka 5”.

Przedmiotem wniosku jest likwidacja węzła grupowego i budowa dziesięciu nowoczesnych indywidualnych węzłów cieplnych. Obejmie także wymianę zewnętrznej instalacji odbiorczej wykonanej w technologii tradycyjnej w kanałach żelbetowych na sieć wysokich parametrów wykonaną z rur preizolowanych. Długości sieci wyniesie 0,5 km, a wartość inwestycji 1.103.600,00 zł, z dofinansowaniem w kwocie 987,6 tys. zł. Zadanie jest już realizowane. Jego zakończenie zaplanowano na 15 września 2022 r.

red.

powiązane – „Cena ogrzewania”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Nocleg w szałasie

Goleniów. Nadleśnictwo Goleniów by sprostać wymaganiom, jak również móc zaoferować szerszą gamę możliwości korzystania z terenów leśnych przez turystów zamontowało w terenie szałas drewniany typu –shelter-.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje nadleśnictwo, widoczne na zdjęciu zadaszenie pozwoli schronić się turystom na czas nocowania w terenie leśnym w wyznaczonym do tego obszarze zgodnie z wdrożonym programem przez Nadleśnictwo pn: „Zanocuj w Lesie”.

Obecny na fotografii –shelter- umiejscowiony jest na terenie leśnictwa Widzieńsko na polanie za leśniczówką.

red.

powiązane – „Sokół na szkoleniu”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie