Connect with us

Goleniów

Socjotechnika – bat na krnąbrnych radnych

Goleniów. Jacek Dominiak, w imieniu „Think Tank Goleniów” recenzuje w liście do nas ulotkowa akcję gminy.

Opublikowane

w dniu

„Pan Burmistrz znów sięga po socjotechnikę, znów próbuje, ukręci bata na krnąbrnych Radnych. A może, zamiast szczuć mieszkańców na Radnych usiąść i pomyśleć jak ten problem rozwiązać. Zaproponować rozwiązania, a rozwiązywać problem portfelami mieszkańców.

PoPierwsze podjąć działania zmierzające do zmniejszenia ilości odpadów wytwarzanych przez mieszkańców. Wdrożyć ideę „Zero Wast”. Promocja programu oraz wpieranie firm chcących wdrożyć to u siebie. Zachęty podatkowe oraz wparcie finansowe.

PoDrugie wdrożyć „Goleniowską Kartę Mieszkańca”, której podstawowym celem jest zachęcenie mieszkańców do płacenia podatków tu w Goleniowie. Gminna w zeszłym roku z PIT uzyskała ponad 1200 zł od mieszkańca. Promować tych, którzy dokładają się do naszego wspólnego budżetu stosownymi ulgami na przykład za odpady. Do programu jako dodatkowe profity można wprowadzić podmioty gospodarcze świadczące usługi dla mieszkańców, szczególnie te, które wzięłyby udział w programi „Zero Wast”. Karta to nie tylko pakiet przywilejów dla gminnych płatników, ale również narzędzie do zbierania informacji o mieszkańcach, tak ważnych we współczesnym nowoczesnym zarządzaniu gminą. Pozwoliłoby to na częściowe uszczelnienie systemy odbioru odpadów.

PoTrzecie wprowadzić zasadę rozliczania odpadów od metra zużytej wody i stawką na tyle wysoką, żeby mieszkańcom opłacało się przystąpić do programu „Goleniowskiej Karty Mieszkańca”, za którą szłyby stosowne ulgi uwzględniające wielkość rodziny, wiek mieszkańca czy osiągane dochody. System w tym wymiarze byłby skrajnie niekorzystny dla osób nieskładających PIT w naszej gminie. W przypadku właścicieli domków jednorodzinnych i ogródków wprowadzić dodatkowe opomiarowanie oraz w program wsparcia „małej retencji”. Takie rozwiązanie skłoniłoby mieszkańców do oszczędzania wody. Zmiany w prawie zmierzają w kierunku rozliczenia kosztów odpadów na podstawie zużytej wody.

PoCzwarte po stronie PGK wdrożyć rozwiązania mające na celu zmniejszenie kosztów odbioru odpadów, na przykład optymalizując terminy i trasy odbioru odpadów. Czy jest sens jechać po pół worka śmieci?

#PoPiąte uruchomić biogazownie na komunalne odpady biodegradowalne, z których można pozyskać energię elektryczną oraz cieplną. W tym roku jedna z firm kosztem 15 mln zł wybudowała taką biogazownie o mocy 1 MW. Cena energii w systemie aukcyjnym wynosiła 700 zł MWh. Tę inwestycję podajemy nieprzypadkowo, podobną kwotę gmina wydała na Rampę Kolesi.

Z poważaniem / Best regards / Saludos cordiales,

Jacek Dominiak,

w imieniu Think Tank Goleniów
https://www.facebook.com/ThinkTankGoleniow”

red.

powiązane – „Gmina straszy… radnych ?”

Goleniów

Gmina spółkom, spółki gminie

Goleniów. Radni zdecydowali dzisiaj o dokapitalizowaniu spółek GWiK i „Port Lotniczy Szczecin-Goleniów”.

Opublikowane

w dniu

Chodzi o podniesienie kapitału zakładowego w tych spółkach poprzez objęcie w nich przez gminę udziałów – w GWiK za 880 tys zł i w Porcie Lotniczym za 680 tys zł. Skarbnik gminy uzasadnił te operacje trudną sytuacją finansową obu spółek, w których gmina jest udziałowcem – w GWiK 100%, a w Porcie Lotniczym 2,5% (tu według skarbnika strata za rok 2022 to ok. 10.6 mln zł.).

W praktyce wydatki z budżetu gminy w ten sposób uchwalone, trafią z powrotem do… jej budżetu – obie spółki zalegają bowiem z zapłatą gminie podatku od nieruchomości za rok 2022 właśnie wymienione kwoty dokapitalizowania i mają za nie spłacić te zaległości.

Jak podał skarbnik, gmina dofinansowała Port Lotniczy po raz pierwszy od roku 2010.

red.

powiązane – „Tragiczna sytuacja szpitala”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Reaktor w sąsiedztwie

Goleniów. Grupa Azoty rozpoczyna testy z energią jądrową. W Policach, w bezpośrednim sąsiedztwie gminy Goleniów, powstanie modułowy reaktor jądrowy MMR.

Opublikowane

w dniu

Grupa Azoty Police, Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie podpisały dzisiaj porozumienie dotyczące rozwoju i budowy „badawczego obiektu energetyki jądrowej wyposażonego w technologię ultrabezpiecznego reaktora jądrowego MMR (Micro Modular Reactor).

W pierwszym etapie planowane jest wybudowanie reaktora o mocy 30 MWt. Urządzenie jest niewielkich rozmiarów, ma niską gęstość mocy i wysoką zdolność cieplną, co w rezultacie powoduje bardzo wolne i przewidywalne zmiany temperatury.

Dostarczeniem niewielkiego reaktora MMR zajmie się amerykańska firma Ultra Safe Nuclear Corporation – światowy lider usług jądrowych. Ich produkty to wysokotemperaturowe, chłodzone gazem „baterie jądrowe” czwartej generacji. Dlaczego nazywane są „ultrabezpiecznymi”?

– Dzięki obudowie ceramicznej wyeliminowaliśmy użycie metalu. Daje nam ona odporność na wysokie temperatury. Reaktory drukowane są w drukarce 3D i jesteśmy jedyną firmą, która jest w stanie je wyprodukować – tłumaczył Franceso Venneri, dyrektor generalny i założyciel Ultra Safe Nuclear Corporation.

– To bezpieczeństwo reaktorów jest dla nas szczególnie ważne. Nie wyobrażamy sobie pracy w zakładach chemicznych bez poczucia bezpieczeństwa. W trakcie budowy reaktora będziemy równolegle szkolić kadry z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie. To bardzo ważne, bowiem kadr atomowych, które specjalizują się w tego typu reaktorach, jest niewiele – dodał prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc.

Rozmowy z firmami oferującymi energię jądrową trwały przez półtora roku. Ile potrwa budowa samego reaktora MMR?

– Dążymy do jak najszybszej transformacji klimatyczno-energetycznej i dywersyfikacji naszych źródeł energii, dlatego chcemy, by szczegóły naszej współpracy zostały doprecyzowane już w najbliższym półroczu – podkreślił Tomasz Hinc.

red.

powiązane – „Biogazownia R-XXI w Łobzie”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Powiększą Plac Pileckiego

Goleniów. Radni zdecydowali dzisiaj o postawieniu pomnika Witolda Pileckiego i jego lokalizacji.

Opublikowane

w dniu

Będzie to skwer u zbiegu ulic Kościuszki i Konstytucji (patrz zdjęcie), który stanie się niedługo częścią powiększonego Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. Radni uznali, że pomnik rotmistrza powinien stać na placu jego imienia, a ponieważ tam stoi Pomnik Niepodległości, więc o skwer gdzie stanie postanowili powiększyć ów plac.

red.

powiązane – „Pomnik Pileckiego”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie