Connect with us
https://www.pracujwfiege.pl/

Goleniów

Socjotechnika – bat na krnąbrnych radnych

Goleniów. Jacek Dominiak, w imieniu „Think Tank Goleniów” recenzuje w liście do nas ulotkowa akcję gminy.

Opublikowane

w dniu

„Pan Burmistrz znów sięga po socjotechnikę, znów próbuje, ukręci bata na krnąbrnych Radnych. A może, zamiast szczuć mieszkańców na Radnych usiąść i pomyśleć jak ten problem rozwiązać. Zaproponować rozwiązania, a rozwiązywać problem portfelami mieszkańców.

PoPierwsze podjąć działania zmierzające do zmniejszenia ilości odpadów wytwarzanych przez mieszkańców. Wdrożyć ideę „Zero Wast”. Promocja programu oraz wpieranie firm chcących wdrożyć to u siebie. Zachęty podatkowe oraz wparcie finansowe.

PoDrugie wdrożyć „Goleniowską Kartę Mieszkańca”, której podstawowym celem jest zachęcenie mieszkańców do płacenia podatków tu w Goleniowie. Gminna w zeszłym roku z PIT uzyskała ponad 1200 zł od mieszkańca. Promować tych, którzy dokładają się do naszego wspólnego budżetu stosownymi ulgami na przykład za odpady. Do programu jako dodatkowe profity można wprowadzić podmioty gospodarcze świadczące usługi dla mieszkańców, szczególnie te, które wzięłyby udział w programi „Zero Wast”. Karta to nie tylko pakiet przywilejów dla gminnych płatników, ale również narzędzie do zbierania informacji o mieszkańcach, tak ważnych we współczesnym nowoczesnym zarządzaniu gminą. Pozwoliłoby to na częściowe uszczelnienie systemy odbioru odpadów.

PoTrzecie wprowadzić zasadę rozliczania odpadów od metra zużytej wody i stawką na tyle wysoką, żeby mieszkańcom opłacało się przystąpić do programu „Goleniowskiej Karty Mieszkańca”, za którą szłyby stosowne ulgi uwzględniające wielkość rodziny, wiek mieszkańca czy osiągane dochody. System w tym wymiarze byłby skrajnie niekorzystny dla osób nieskładających PIT w naszej gminie. W przypadku właścicieli domków jednorodzinnych i ogródków wprowadzić dodatkowe opomiarowanie oraz w program wsparcia „małej retencji”. Takie rozwiązanie skłoniłoby mieszkańców do oszczędzania wody. Zmiany w prawie zmierzają w kierunku rozliczenia kosztów odpadów na podstawie zużytej wody.

PoCzwarte po stronie PGK wdrożyć rozwiązania mające na celu zmniejszenie kosztów odbioru odpadów, na przykład optymalizując terminy i trasy odbioru odpadów. Czy jest sens jechać po pół worka śmieci?

#PoPiąte uruchomić biogazownie na komunalne odpady biodegradowalne, z których można pozyskać energię elektryczną oraz cieplną. W tym roku jedna z firm kosztem 15 mln zł wybudowała taką biogazownie o mocy 1 MW. Cena energii w systemie aukcyjnym wynosiła 700 zł MWh. Tę inwestycję podajemy nieprzypadkowo, podobną kwotę gmina wydała na Rampę Kolesi.

Z poważaniem / Best regards / Saludos cordiales,

Jacek Dominiak,

w imieniu Think Tank Goleniów
https://www.facebook.com/ThinkTankGoleniow”

red.

powiązane – „Gmina straszy… radnych ?”

Goleniów

Zasoby pomocy społecznej

Goleniów. Analizę aktualnej sytuacji społeczno-demograficznej gminy przedstawiono na wczorajszej sesji rady miejskiej.

Opublikowane

w dniu

W oparciu o nią Centrum Usług Społecznych sporządziło informacje o zasobach pomocy społecznej gminy. Znalazło się w tym dokumencie wiele interesujących danych.

I tak na połowę roku 2021 w gminie Goleniów mieszkało 36 139 osób – w tym 51% kobiet i 49% mężczyzn. Wśród nich 21.02% to osoby w wieku przedprodukcyjnym, 57,95% produkcyjnym i 21.03% poprodukcyjnym.

W roku ubiegłym z pomocy społecznej skorzystało 627 osób – 1,73% wszystkich mieszkańców gminy. To o 130 osób mniej niż w roku 2020. Także 80 rodzin mniej skorzystało z pomocy społecznej w stosunku do roku poprzedniego. Długotrwale z pomocy społecznej korzystało 262 osoby – o 44 mniej niż przed rokiem. Najczęstszymi powodami korzystania z pomocy społecznej są: ciężka choroba – 381 rodzin, niepełnosprawność – 242 rodziny, bezrobocie – 137 rodzin, bezradność opiekuńczo-wychowawcza – 135 rodzin i ubóstwo – 114.

W gminie z pieniężnych świadczeń pomocy społecznej w roku 2021 skorzystało 424 rodziny (433 osoby), a z niepieniężnych 161 rodzin (212 osób). Z zasiłków rodzinnych wraz z dodatkami oraz jednorazowej pomocy z tytułu narodzin dziecka skorzystało 411 rodzin – to o 111 mniej niże rok wcześniej (o 21,26% mniej). Całkowita kowta tych zasiłków to 1,917 mln zł – zmalała o 381 tys zł.

red.

powiązane – „Problem z Nowogardem”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

W rocznicę egzekucji

Goleniów. Wczoraj odbyły się obchody 74 rocznicy egzekucji Rtm. Witolda Pileckiego, wielkiego bohatera, szlachetnego Polaka, pobożnego katolika.

Opublikowane

w dniu

Zorganizowała je parafia pw. Św. Katarzyny. O godz. 21:00, na Placu Pileckiego zebrani odmówili różaniec w intencji Ojczyzny z rozważaniami zaczerpniętymi z nauczania kard. A. Hlonda.

O 21:30, w godzinie egzekucji Rotmistrza, odbył się Apel Pamięci, który poprowadził przedstawiciel rady parafialnej Marek Dębiński. Odśpiewano został Hymn Narodowy.

red.

powiązane – „Majowe…”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Samolotem na urlop all inclusive

Goleniów. „Bałtyk all inclusive? Lęcę tam!” – to projekt, którego celem jest rozwój turystyki w regionie i portu lotniczego Szczecin – Goleniów.

Opublikowane

w dniu

W zeszłym roku Pomorze Zachodnie odwiedziło prawie 2,5 miliona turystów, co nas ogromnie cieszy. Ale chcemy, by zostawali u nas na dłużej. Żeby mogli tu przylecieć, tak – przylecieć! I zostać obsłużonymi w pełnym pakiecie, jakby to miało miejsce w krajach śródziemnomorskich – mówiła Anna Bańkowska, Członkini Zarządu WZ podczas konferencji promującej projekt „Bałtyk all inclusive? Lęcę tam!”. Jego celem jest rozwój turystyki w regionie i portu lotniczego Szczecin – Goleniów.

Na Pomorzu Zachodnim znajduje się największa baza noclegowa. Jesteśmy krajowym liderem w liczbie udzielanych noclegów. Nadmorskie położenie i liczne atrakcje przyciągają miliony gości. By zachęcić kolejnych, „skrócić” ich podróż, przedstawić ciekawe pomysły np. na weekendowy wypoczynek – Lotnisko Szczecin–Goleniów, PPL „Porty Lotnicze” i Biuro Podróży Nekera rozpoczęło realizację projektu „Bałtyk all inclusive? Lęcę tam!”. Inicjatywę, która ma promować połączenia lotnicze oraz rozwijać ofertę turystyczną, wspiera Województwo Zachodniopomorskie.

  • Pomorze Zachodnie od wielu lat jest atrakcyjnym miejscem wybieranym przez polskich i zagranicznych turystów. W zeszłym roku odwiedziło nas prawie 2,5 miliona gości, co ogromnie cieszy. Ale chcielibyśmy, by nasz sezon wakacyjny wydłużył się w kierunku miesięcy wiosennych, jak również jesienno-zimowych – mówi Anna Bańkowska, Członkini Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. – Wspieramy wszystkie inicjatywy, które mają na celu promowanie naszego regionu. Chcemy, żeby turyści zostawali u nas dłużej. Szczególnie w miesiącach pozawakacyjnych. Żeby mogli tu przylecieć, tak, przylecieć! I zostać obsłużonymi w pełnym pakiecie, all inclusive, jakby to miało miejsce w krajach śródziemnomorskich – dodaje Anna Bańkowska.

Temu ma służyć właśnie inicjatywa „Bałtyk all inclusive? Lęcę tam!”. O szczegółach nowego pomysłu na polskim rynku turystycznym opowiadali, podczas konferencji w urzędzie marszałkowskim, opowiadali: Paweł Kranc – Dyrektor Biura Zarządu PPL „Porty Lotnicze”, Maciej Dziadosz – Prezes Portu Lotniczego Szczecin – Goleniów oraz Maciej Nykiel – szef biura podróży i touroperatora Nekera.

  • Ideą projektu była integracja branży. Elementów, które składają się na produkt turystyczny, czyli lotnisk, przewoźnika – naszym partnerem są PLL LOT – i touroperatora. Zebraliśmy interesariuszy i nakreśliliśmy projekt, żeby odważnie rozpocząć przygodę z pakietowaniem wypoczynku w Polsce – tłumaczył Paweł Kranc. – Dzięki systemowi dynamicznego pakietowania, klienci – odwiedzając jedną stronę internetową, mogą w ciągu 5-10 minut w jednym miejscu kupić hotel, transfer, lot – wyliczał.

red.

powiązane – „Wracają loty do Oslo”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie