Connect with us

Goleniów

Śmieci ogrzeją Goleniów?

Goleniów. Prezes goleniowskiego PEC wśród źródeł ciepła, które mogą zastąpić węgiel, widzi gaz i… śmieci.

Opublikowane

w dniu

Gwałtowny wzrost cen uprawnień emisyjnych, które PEC płaci za emisję CO2, oraz związany z tym wymuszony przez UE proces odchodzenia od węgla jako paliwa powoduje, że spółka musi szukać innych źródeł ciepła. Jak nam powiedział prezes Tomasz Majewski, najbardziej dostępnym jest gaz – i do jego wykorzystania w Goleniowie PEC się już przymierza. Oprócz ciepła z gazu produkowana byłaby także energia elektryczna. Z gazu PEC ma wytwarzać ok. 30% ciepła, a resztę w innego źródła. Tym innym źródłem może być według prezesa Majewskiego termiczna utylizacja odpadów.

Spalanie śmieci w małych, czystych i monitorowanych spalarniach może być efektywnym ekonomicznie źródłem energii – a jednocześnie rozwiązuje problem śmieci, których nie można poddać recyklingowi. Takie spalarnie są w planach rządowych i mogą liczyć na dofinansowanie. Budowę jednej lub dwóch planuje CZG R-XXI, którego od niedawna członkiem jest gmina Goleniów. I właśnie lokalizacja w Goleniowie jest jedną z rozważanych – jak nam powiedział przewodniczący CZG R-XXI Jacek Chrzanowski. Gmina Goleniów ma przygotowane tereny w bazie PGK sąsiadującej z PEC.

Z informacji przekazanej nam przez prezesa Majewskiego obecnie gaz i spalanie śmieci to jedyna realna alternatywa dla węgla. Tak czy inaczej odejście od węgla spowoduje znaczny wzrost ceny produkowanego ciepła. Gaz jest droższy, a co do ciepła ze spalarni śmieci nie ma w tej chwili wiarygodnych kalkulacji.

red.

powiązane – „PEC – nowe źródła energii”, „Spalarnia nie musi być w Goleniowie, ale Goleniów ma najlepszą lokalizację – mówi Chrzanowski.”

Goleniów

Zmiana organizacji ruchu

Goleniów. Rozpoczynające się remonty ulic w Goleniowie spowodują wprowadzenie objazdów.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, z uwagi na zaplanowane remonty ulic wprowdzone zostaną tymczasowe zmiany w organizacji ruchu oraz objazdy ulic:
👉 Bankowa – od 15.07.2024 do 12.08.2024
👉 Norwida – od 15.07.2024 do 9.08.2024
👉 Spacerowa – od 12.08.2024 do 28.08.2024

Mapy objazdów obok.

Należy zwracać szczególną uwagę na nowe oznakowanie oraz o stosowanie się do czasowych przepisów ruchu drogowego.

red.

powiązane – „Winny nieukarany”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Zmienione trasy

Goleniów. W związku z planowanym remontem ulic Bankowej, Spacerowej i Norwida w Goleniowie zmianie ulegną trasy gminnych linii autobusowych.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, ustalono objazdy linii komunikacyjnych bezpłatnej komunikacji miejskiej nr 1, 3 i 9.

  • Od 15 lipca (poniedziałek) do 9 sierpnia br. linia nr 11 zostaje zawieszona.
  • W dniach 22-25 sierpnia br. możliwe jest zawieszenie linii nr 4.

Szczegóły na stronie gminy.

red.

powiązane – „Winny nieukarany”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

MPR w Goleniowie

Goleniów. Dobra wiadomośc dla rowerzystów – mamy 7 nowych Miejsc Przyjaznych Rowerzystom, w sumie jest ich już 125.

Opublikowane

w dniu

W tej siódemce znalazł się Hotel JF Duet Goleniów – Obiekty noclegowe. W naszym powiecie są jeszcze trzy w gminie Stepnica.
Miejsca Przyjazne Rowerzystom to punkty na mapie Pomorza Zachodniego, w których można przenocować, posilić się, dokonać drobnych napraw, czy zrelaksować.

red.

powiązane – „Basen otwarty”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie