Gwałtowny wzrost cen uprawnień emisyjnych, które PEC płaci za emisję CO2, oraz związany z tym wymuszony przez UE proces odchodzenia od węgla jako paliwa powoduje, że spółka musi szukać innych źródeł ciepła. Jak nam powiedział prezes Tomasz Majewski, najbardziej dostępnym jest gaz – i do jego wykorzystania w Goleniowie PEC się już przymierza. Oprócz ciepła z gazu produkowana byłaby także energia elektryczna. Z gazu PEC ma wytwarzać ok. 30% ciepła, a resztę w innego źródła. Tym innym źródłem może być według prezesa Majewskiego termiczna utylizacja odpadów.
Spalanie śmieci w małych, czystych i monitorowanych spalarniach może być efektywnym ekonomicznie źródłem energii – a jednocześnie rozwiązuje problem śmieci, których nie można poddać recyklingowi. Takie spalarnie są w planach rządowych i mogą liczyć na dofinansowanie. Budowę jednej lub dwóch planuje CZG R-XXI, którego od niedawna członkiem jest gmina Goleniów. I właśnie lokalizacja w Goleniowie jest jedną z rozważanych – jak nam powiedział przewodniczący CZG R-XXI Jacek Chrzanowski. Gmina Goleniów ma przygotowane tereny w bazie PGK sąsiadującej z PEC.
Z informacji przekazanej nam przez prezesa Majewskiego obecnie gaz i spalanie śmieci to jedyna realna alternatywa dla węgla. Tak czy inaczej odejście od węgla spowoduje znaczny wzrost ceny produkowanego ciepła. Gaz jest droższy, a co do ciepła ze spalarni śmieci nie ma w tej chwili wiarygodnych kalkulacji.
red.
powiązane – „PEC – nowe źródła energii”, „Spalarnia nie musi być w Goleniowie, ale Goleniów ma najlepszą lokalizację – mówi Chrzanowski.”