Connect with us
Pożyczka na wakacje - Kasa Stefczyka - Goleniów

Goleniów

Śmieci ogrzeją Goleniów?

Goleniów. Prezes goleniowskiego PEC wśród źródeł ciepła, które mogą zastąpić węgiel, widzi gaz i… śmieci.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Gwałtowny wzrost cen uprawnień emisyjnych, które PEC płaci za emisję CO2, oraz związany z tym wymuszony przez UE proces odchodzenia od węgla jako paliwa powoduje, że spółka musi szukać innych źródeł ciepła. Jak nam powiedział prezes Tomasz Majewski, najbardziej dostępnym jest gaz – i do jego wykorzystania w Goleniowie PEC się już przymierza. Oprócz ciepła z gazu produkowana byłaby także energia elektryczna. Z gazu PEC ma wytwarzać ok. 30% ciepła, a resztę w innego źródła. Tym innym źródłem może być według prezesa Majewskiego termiczna utylizacja odpadów.

Spalanie śmieci w małych, czystych i monitorowanych spalarniach może być efektywnym ekonomicznie źródłem energii – a jednocześnie rozwiązuje problem śmieci, których nie można poddać recyklingowi. Takie spalarnie są w planach rządowych i mogą liczyć na dofinansowanie. Budowę jednej lub dwóch planuje CZG R-XXI, którego od niedawna członkiem jest gmina Goleniów. I właśnie lokalizacja w Goleniowie jest jedną z rozważanych – jak nam powiedział przewodniczący CZG R-XXI Jacek Chrzanowski. Gmina Goleniów ma przygotowane tereny w bazie PGK sąsiadującej z PEC.

Z informacji przekazanej nam przez prezesa Majewskiego obecnie gaz i spalanie śmieci to jedyna realna alternatywa dla węgla. Tak czy inaczej odejście od węgla spowoduje znaczny wzrost ceny produkowanego ciepła. Gaz jest droższy, a co do ciepła ze spalarni śmieci nie ma w tej chwili wiarygodnych kalkulacji.

red.

powiązane – „PEC – nowe źródła energii”, „Spalarnia nie musi być w Goleniowie, ale Goleniów ma najlepszą lokalizację – mówi Chrzanowski.”

Goleniów

Kandydat na skarbnika

Goleniów. Obecny prezes PGK Andrzej Cieśliński jest kandydatem burmistrza na nowego skarbnika gminy.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, Cieśliński ukończył Politechnikę Szczecińską na wydziale Cybernetyka Ekonomiczna i Informatyka, Podyplomowe Studium Zarządzania, Studium Podatkowe oraz Studia MBA Nottingham Trent University i Wielkopolska Szkoła Biznesu.

Jest mieszkańcem gminy Goleniów. O tym czy zostanie nowym skarbnikiem gminy, zadecyduje 30 czerwca rada miejska, w której burmistrz od kilkunastu miesięcy nie ma większości. Dlatego prezentowane obok zdjęcie Andrzeja Cieślińskiego z gminnego portalu, z podpisem w trybie dokonanym „Nowy skarbnik gminy Goleniów” jest chyba nieco przedwczesne…

red.

powiązane – „Wybrakowana wizytówka miasta”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Poufne spotkanie w OPS

Goleniów. Zgodnie z zapowiedzią wczoraj w goleniowskim Ośrodku Pomocy Społecznej spotkał się zespół ds. osoby

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Ta osobą jest kobieta, która od miesięcy pojawia się na ulicach miasta i w kościołach, niekiedy wykrzykuje agresywne treści i niszczy zieleń miejską. Ponieważ nie jest ubezwłasnowolniona na wszelka pomoc jej oferowaną musi wyrazić zgodę. Może jednak odpowiadać za czyny karalne, które popełni.

Jak nam powiedział dyrektor OPS Zbigniew Łukaszewski, spotkanie i jego przebieg są poufne, ze względu na ochronę danych osobowych kobiety. Zachowanie dyskrecji musieli zapewnić wszyscy uczestnicy spotkania – byli to m.in. proboszcz ks. Krzysztof Musiałek, przedstawiciele policji i straży miejskiej. Efektem spotkania według dyrektora Łukaszewskiego jest zaplanowanie i podjęcie działań wobec wspomnianej kobiety, których efekty poznamy po wakacjach.

red.

powiązane – „Zespół do spraw osoby”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Inspektor wybrany

Goleniów. A dokładnie pani inspektor ds. mediów, którym od wczoraj jest Anna Szczerba.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

To ona wygrała konkurs na to stanowisko i odpowiada teraz za opracowanie i koordynowanie polityki informacyjnej gminy w środkach masowego przekazu oraz w mediach społecznościowych. Jednak w międzyczasie zmieniła się podległość służbowa tej funkcji. W informacji o naborze na to stanowisko inspektor ds. mediów miał podlegać bezpośrednio burmistrzowi Krupowiczowi. Jednak w nowym regulaminie organizacyjnym UMiG w Goleniowie podlega bezpośrednio wiceburmistrz Jurewicz.

red.

powiązane – „Burmistrz inspektora przyjmie”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie