Connect with us

Goleniów

Śmieci ogrzeją Goleniów?

Goleniów. Prezes goleniowskiego PEC wśród źródeł ciepła, które mogą zastąpić węgiel, widzi gaz i… śmieci.

Opublikowane

w dniu

Gwałtowny wzrost cen uprawnień emisyjnych, które PEC płaci za emisję CO2, oraz związany z tym wymuszony przez UE proces odchodzenia od węgla jako paliwa powoduje, że spółka musi szukać innych źródeł ciepła. Jak nam powiedział prezes Tomasz Majewski, najbardziej dostępnym jest gaz – i do jego wykorzystania w Goleniowie PEC się już przymierza. Oprócz ciepła z gazu produkowana byłaby także energia elektryczna. Z gazu PEC ma wytwarzać ok. 30% ciepła, a resztę w innego źródła. Tym innym źródłem może być według prezesa Majewskiego termiczna utylizacja odpadów.

Spalanie śmieci w małych, czystych i monitorowanych spalarniach może być efektywnym ekonomicznie źródłem energii – a jednocześnie rozwiązuje problem śmieci, których nie można poddać recyklingowi. Takie spalarnie są w planach rządowych i mogą liczyć na dofinansowanie. Budowę jednej lub dwóch planuje CZG R-XXI, którego od niedawna członkiem jest gmina Goleniów. I właśnie lokalizacja w Goleniowie jest jedną z rozważanych – jak nam powiedział przewodniczący CZG R-XXI Jacek Chrzanowski. Gmina Goleniów ma przygotowane tereny w bazie PGK sąsiadującej z PEC.

Z informacji przekazanej nam przez prezesa Majewskiego obecnie gaz i spalanie śmieci to jedyna realna alternatywa dla węgla. Tak czy inaczej odejście od węgla spowoduje znaczny wzrost ceny produkowanego ciepła. Gaz jest droższy, a co do ciepła ze spalarni śmieci nie ma w tej chwili wiarygodnych kalkulacji.

red.

powiązane – „PEC – nowe źródła energii”, „Spalarnia nie musi być w Goleniowie, ale Goleniów ma najlepszą lokalizację – mówi Chrzanowski.”

Goleniów

Geblewicz za Marchewkę

Goleniów. Pochodzący ze Stepnicy, a mieszkający z rodziną w Goleniowie marszałek województwa Olgierd Geblewicz został w sobotę wybrany szefem zachodniopomorskiej Platformy Obywatelskiej.

Opublikowane

w dniu

Zastąpił posła Arkadiusz Marchewka, którego wybrano na szefa PO w Szczecinie.

Geblewicz jest członkiem Platformy Obywatelskiej od momentu jej założenia. Dotychczas pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Platformy w regionie, wcześniej sekretarza w regionie. W wyborach dostał prawie 93 procent głosów i nie miał kontrkandydata.

red.

powiązane – „Obwodnica w roku 2027”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Węzeł do likwidacji

Goleniów. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Goleniowie systematycznie realizuje działania mające na celu poprawę czystości powietrza w mieście, m.in. poprzez modernizację infrastruktury ciepłowniczej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje spółka, jednym z tych działań jest likwidacja grupowego węzła cieplnego Grunwaldzka 5, dzięki której zmniejszy się produkcja energii o 691 GJ, a w konsekwencji zmniejszy się również emisja dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery o 69Mg w ciągu roku.

Prezes zarządu Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie pani Emilia Niemyt oraz prezes zarządu PEC Goleniów pan Tomasz Majewski podpisali w siedzibie WFOŚiGW w Szczecinie umowę pożyczki na realizację zadania pod nazwą „Budowa nowego zawierającego węzły indywidualne systemu zasilania w ciepło zastępującego dotychczasowy system zasilany z węzła grupowego Grunwaldzka 5”.

Przedmiotem wniosku jest likwidacja węzła grupowego i budowa dziesięciu nowoczesnych indywidualnych węzłów cieplnych. Obejmie także wymianę zewnętrznej instalacji odbiorczej wykonanej w technologii tradycyjnej w kanałach żelbetowych na sieć wysokich parametrów wykonaną z rur preizolowanych. Długości sieci wyniesie 0,5 km, a wartość inwestycji 1.103.600,00 zł, z dofinansowaniem w kwocie 987,6 tys. zł. Zadanie jest już realizowane. Jego zakończenie zaplanowano na 15 września 2022 r.

red.

powiązane – „Cena ogrzewania”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Nocleg w szałasie

Goleniów. Nadleśnictwo Goleniów by sprostać wymaganiom, jak również móc zaoferować szerszą gamę możliwości korzystania z terenów leśnych przez turystów zamontowało w terenie szałas drewniany typu –shelter-.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje nadleśnictwo, widoczne na zdjęciu zadaszenie pozwoli schronić się turystom na czas nocowania w terenie leśnym w wyznaczonym do tego obszarze zgodnie z wdrożonym programem przez Nadleśnictwo pn: „Zanocuj w Lesie”.

Obecny na fotografii –shelter- umiejscowiony jest na terenie leśnictwa Widzieńsko na polanie za leśniczówką.

red.

powiązane – „Sokół na szkoleniu”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie