Connect with us

Maszewo

Śledztwo w sprawie karpi

Maszewo. Prokuratura w Goleniowie wszczęła śledztwo w sprawie otrutych przed świętami ryb w stawach hodowlanych w Wisławiu koło Maszewa.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje Radio Szczecin, chodzi o 1200 śniętych karpi w gospodarskie rybackim Iwony i Tomasza Golusów. Substancja toksyczna była na tyle silna, że zabiła wszystkie ryby w kilka godzin. Trzeba było je zutylizować.

  • W tym basenie jeszcze w poniedziałek były 4 tony ryb. W tej chwili nie ma już nic – mówił radiu pan Tomasz.
  • Ryby zachowywały się bardzo nerwowo; wyskakiwały ponad wodę, były też takie korkociągi… Były w stanie agonalnym, jak wyciągaliśmy je do skrzynek. Było widać, że to porażenie układu nerwowego. Gałki oczne drgały, mięśnie, ogony, płetwy… Wskazuje to na jakąś neurotoksynę – oceniła pani Iwona.
  • W moim odczuciu był to zapach jakiegoś rozpuszczalnika czy farby. Obojętnie, co to było, ryby są śnięte – powiedział p. Tomasz.
  • Śledczy mają ustalić, jaka substancja toksyczna spowodowała zanieczyszczenie rzeki Leśnica, z której woda zasila stawy hodowlane – mówiła radiu Alicja Macugowska-Kyszka, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. – Ustalenie składu oraz stopnia zanieczyszczenia wody, przyczyn tego zanieczyszczenia, przekroczenia obowiązujących norm jakościowych wody, jak również ustalenie sprawcy tego przestępstwa. Jest ono zagrożone karą pozbawienia wolności do trzech miesięcy do pięciu lat.

Gospodarstwo straciło 100 tysięcy złotych.

Próbki zatrutej wody bada Zakład Higieny Weterynaryjnej w Poznaniu. Wyniki mają być znane dzisiaj.

Następnym poszkodowanym jest Tomasz Kosakowicz, którego stawy są zasilane wodą pobieraną z rzeki Leśnica. W wyniku otrucia, hodowca ryb wycenia swoje straty na 50 tysięcy złotych.

red.

powiązane – „Ryb łowić nie można”

Maszewo

Wymiana oświetlenia

Maszewo. Trwają prace związane z wymianą oświetlenia ulicznego na terenie gminy Maszewo.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, zostanie wymienionych 885 przestarzałych opraw świetlnych, 634 wysięgników, 50 słupów, 50 zegarów sterujących oraz 45 szaf oświetleniowych.

Wymiana ta pozwoli zminimalizować koszty poboru energii elektrycznej związane z oświetleniem, jak również poprawi efektowność infrastruktury.

Całkowita wartość zadania to kwota 2 532 113,66 zł, z czego 2 278 902,29 zł to środki pochodzące z Rządowego Funduszu Polski Ład w ramach Programu Inwestycji Strategicznych.

red.

powiązane – „Biogazownia R-XXI w Łobzie”

Kontynuuj czytanie

Maszewo

Przebudowa w Maciejewie

Maszewo. W ramach inwestycji zostanie przebudowany odcinek drogi o długości 258 m wraz z budową chodnika na tym odcinku oraz przebudową oświetlenia ulicznego. Jezdnia zostanie wykonana na odcinku drogi o długości 120 m.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, równolegle do prac związanych z przebudową drogi prowadzone są prace geodezyjne w celu uporządkowania granic przebiegu pozostałego odcinka. Po zakończeniu prac geodezyjnych zostanie opracowana dokumentacja projektowa na pozostały odcinek drogi.

Koszt przebudowy to kwota 532 331,53 zł, z czego 501 798,54 zł to środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych przewidzianych dla miejscowości, gdzie funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej.

red.

powiązane – „48. fałszywych alarmów”

Kontynuuj czytanie

Maszewo

Pieniądze na opiekę

Maszewo. Gmina Maszewo rozpoczyna realizację Programu „Opieka Wytchnieniowa” – edycja 2023, finansowanego ze środków Funduszu Solidarnościowego.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, program bedzie realizowany w związku z pozyskaniem w ramach naboru wniosków środków finansowych w kwocie 34 080,00 zł.

Jest kierowany do członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nad osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.

Opieka wytchnieniowa ma za zadanie odciążenie członków rodzin lub opiekunów osób niepełnosprawnych poprzez wsparcie ich w codziennych obowiązkach lub zapewnienie czasowego zastępstwa.

Program realizowany będzie przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Maszewie do dnia 31 grudnia 2023 r.

red.

powiązane – „48. fałszywych alarmów”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie