Connect with us

Aktualności

Śladem dawnej kolei

Kilkanaście osób wybrało się w sobotę na wycieczkę szlakiem dawnej kolei, z Maszewa do Goleniowa. Pretekstem była 112. rocznica uruchomienia tej linii.

Opublikowane

w dniu

 Wycieczkę zorganizował Julek, od niedawna mieszkaniec Goleniowa, ale mający spory zasób wiedzy o historii regionu i kolei na naszym terenie. W wycieczce uczestniczyło też dwóch maszynistów, którzy przed laty prowadzili pociągi na trasie Goleniów-Maszewo. Przez cztery godziny był czas, żeby sporo się dowiedzieć i o historii linii, i o mijanych miejscach (kto wiedział, że między Helenowem a Goleniowem były niegdyś dwa dodatkowe przystanki?), i o pracy na kolei. Pogoda sprzyjała, nie wiało i przeważnie nie padało, a kto zmarzł, mógł skorzystać ze środków rozgrzewających ciało i duszę.

Trasę kolejową Maszewo-Goleniów zbudowano w dwa lata, oddano do użytku w grudniu 1903 roku. Do początku lat dziewięćdziesiątych kolej woziła pasażerów, przez kolejne dwa lata służyła jeszcze jako linia towarowa, w końcu ją zamknięto. Do roboty zabrali się złodzieje, zaczęło się rozkradanie kolejowej infrastruktury. Mniej więcej 10 lat temu linię rozebrano, na odcinku od Goleniowa do Helenowa zbudowano ścieżkę pieszo-rowerową. Droga dla rowerów miała być doprowadzona do Maszewa, gmina Goleniów dopełniła swoich zobowiązań i była gotowa do rozpoczęcia budowy, gmina Maszewo totalnie spaprała wszystko, co było można (a można wręcz powiedzieć, że zrobiła co się da, by ścieżka nie powstała). Pomysł budowy ścieżki trzeba było zarzucić.
Trasa zlikwidowanej kolei powoli zarasta, ale wciąż jest do przejścia i przejechania rowerem terenowym. Kto lubi jazdę terenową, śmiało może się wybrać kolejowym nasypem do Maszewa. Wyprawa będzie trochę męcząca, ale przez to ciekawsza.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie