Connect with us

Powiat

SKM w grudniu?

Powiat. Jest szansa, że 10 grudnia rozpocznie się I etap wdrażania Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej – obejmie także Goleniów.

Opublikowane

w dniu

Jak podają portal wszczecinie.pl i urząd marszałkowski w Szczecinie, planowane jest wtedy uruchomienie nowych połączeń ze Szczecina do Stargardu (linia S1), Gryfina (S2) i Goleniowa (S3). Jeszcze bez wspólnego biletu na pociągi i komunikację miejską, więc jedyną korzyścią dla podróżnych będzie większa częstotliwość kursów.

Właśnie od 10 grudnia obowiązywać będą nowe rozkłady jazdy pociągów na kolejne miesiące. Urząd marszałkowski (organizator przewozów) chciałby, aby wówczas do siatki połączeń dołączyła SKM – bez linii do Polic, gdzie najwcześniej będzie to możliwe dopiero w grudniu 2025 roku. Problemy mogą być również na trasie do Gryfina.

„Uruchomienie linii S2 do Gryfina uwarunkowane jest zakończeniem inwestycji prowadzonej przez Wody Polskie i PKP PLK S.A., tj. budową nowego mostu na Regalicy i przebudową stacji Szczecin Podjuchy. Uruchomienie linii S2 nie będzie możliwe na trasie objazdowej przez Szczecin Dąbie z uwagi na zbyt małą przepustowość odcinka objazdowego. Liczymy więc, że inwestycja w Podjuchach zakończy się zgodnie z zapowiedziami, najpóźniej do końca bieżącego roku” – informuje biuro prasowe urzędu marszałkowskiego.

Obecnie opracowywane są rozkłady jazdy SKM. Propozycje ich kształtu trafiły już do konsultacji w gminach Stargard i Gryfino. W najbliższych dniach podobny projekt wysłany zostanie do Goleniowa, a na koniec cały komplet rozkładów trafi do szczecińskiego magistratu.

Założenia projektu SKM są takie, by w szczytach komunikacyjnych w dni robocze połączenia były zapewnione minimum co 30 minut. Nowe kursy będą uzupełnieniem istniejącej oferty pociągów regionalnych obsługujących dłuższe relacje, np. do Koszalina, Szczecinka, Poznania, Świnoujścia czy Kołobrzegu.

„W przypadku linii S1, ze względu na dużą liczbę pociągów regionalnych kursujących po tej trasie, częstotliwość w porannym szczycie w kierunku Szczecina oraz w popołudniowym szczycie w kierunku Stargardu zagęszczona zostanie nawet do 15 minut” – czytamy w komunikacie urzędu marszałkowskiego.

Jest szansa, że po drodze pociągi będą zatrzymywać się nie tylko przy istniejących od lat stacjach, ale też na nowych przystankach: Szczecin Łasztownia, Szczecin Trzebusz, Szczecin Żydowce, Szczecin Dunikowo oraz Goleniów Park Przemysłowy. Aby było to możliwe, nie może być jednak opóźnień w ich budowie prowadzonej na zlecenie PKP PLK.

Dużą korzyścią dla pasażerów SKM miało być wprowadzenie wspólnego biletu na regionalne pociągi i transport publiczny we wszystkich miastach. Płacąc raz, uzyskiwałoby się w ten sposób uprawnienia do przejazdu wszystkimi środkami komunikacji w drodze do pracy czy na uczelnię. Rozwiązanie nie tylko wygodne, ale też najprawdopodobniej korzystniejsze cenowo. W pierwszym etapie wdrażania SKM nie będzie jednak takiej możliwości.

„Termin wdrożenia wspólnego biletu metropolitalnego oraz wysokości taryf nie są jeszcze znane. Czynione są starania, by wspólny bilet zaczął funkcjonować w 2024 roku. Umożliwi on podróżowanie wszystkimi pociągami SKM oraz regionalnymi, ale bez pociągów IC i TLK” – informuje urząd marszałkowski.

Organizator przewozów podkreśla, że warunkiem koniecznym dla uruchomienia wszystkich linii SKM jest zapewnienie dofinansowania kursowania pociągów SKM przez wszystkich partnerów projektu zrzeszonych w Szczecińskim Obszarze Metropolitalnym, czyli przez gminy i miasta, które podpisały Umowę partnerstwa regulującą zobowiązania poszczególnych interesariuszy projektu. Uruchomienie Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej zależy również od terminów zakończenia inwestycji, które prowadzi PKP PLK SA. Najbardziej opóźnione są prace na linii w kierunku Polic.

red.

powiązane – „2 km ścieżki”

Powiat

Miesiąc Różańca Świętego

Powiat. Cały rozpoczynający się jutro październik jest miesiącem Różańca Świętego.

Opublikowane

w dniu

To modlitwa, którą każdy może praktykować wszędzie i zawsze mając w ręku Różaniec – w kościele na nabożeństwach różańcowych, w domu, w drodze, głośno, cicho i w milczeniu. Ma wielką moc przez wstawiennictwo Najświętszej Marii Panny…

red.

powiązane – „IKEA – będą zwolnienia”

Kontynuuj czytanie

Powiat

S-10

Powiat. Ruszają przetargi na pierwsze trzy odcinki S10 Szczecin – Piła

Opublikowane

w dniu

Dokładnie 113,4 km wynosi długość ośmiu odcinków tej trasy, na które GDDKiA ogłosi przetargi w ciągu najbliższych tygodni. Do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej wysłano już dokumentację przetargów na realizację trzech odcinków o łącznej długości 36,1 km: Szczecin Kijewo – Szczecin Zdunowo, Recz – Cybowo oraz Cybowo – Łowicz Wałecki.

– Droga ekspresowa S10 otworzy komunikacyjnie Pomorze Zachodnie. Kończy się żmudny etap prac przygotowawczych, podczas którego ustalony został przebieg trasy. Dzisiaj ogłaszamy przetargi, które wyłonią wykonawców drogi pozwalającej na wyjazd ze Szczecina w kierunku Stargardu i dalej: w kierunku Suchania, Recza czy Kalisza Pomorskiego. Zgodnie z deklaracjami, łączymy Polskę siecią spójnych dróg szybkiego ruchu. Zyskuje na tym każdy region naszego kraju, również Pomorze Zachodnie – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Projekt i budowa drogi

Realizacja inwestycji, zapisanej w Rządowym Programie Budowy Dróg krajowych do 2030 roku, planowana jest w formule Projektuj i buduj. Zgodnie z zakładanymi terminami w przyszłym roku planowane jest podpisanie umów, następnie zostaną opracowane projekty budowlane i uzyskane decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, co pozwoli w roku 2025 na rozpoczęcie robót, a w 2028 zakończenie prac. 

Ponad 110 km nowej drogi ekspresowej 

S10 Szczecin – Piła będzie dwujezdniową drogą ekspresową z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Droga została podzielona na osiem odcinków realizacyjnych. Wybudowany zostanie fragment łączący węzeł Szczecin Kijewo (autostrada A6) z gotowymi już odcinkami od Zdunowa (granica Szczecina) do końca obwodnicy Stargardu oraz siedem odcinków od Stargardu do Piły (z wyłączeniem funkcjonującej już od 2020 roku obwodnicy Wałcza).  

Nowa droga ekspresowa S10 będzie omijała miejscowości, przez które przebiega obecna DK10, między innymi Suchań, Recz, Kalisz Pomorski i Mirosławiec. Na węźle Piła Północ – przyszłym połączeniu S10 i S11 – zakończy się odcinek Szczecin – Piła. Na trasie przewidziano budowę jedenastu węzłów drogowych. Powstanie też pięć par Miejsc Obsługi Podróżnych i dwa Obwody Utrzymania Drogi.

Odcinki, dla których ruszyły już procedury przetargowe:

• S10 Szczecin Kijewo – Szczecin Zdunowo, długość 4,4 km
Inwestycja obejmuję budowę nowego przebiegu S10 omijającego od północy szczecińskie osiedle Płonia. Trasa pozwoli na wyprowadzenie tranzytu z obszaru zabudowanego, na którym jest szereg skrzyżowań i przejść dla pieszych.  
Na nowej trasie zaplanowano realizację dwóch węzłów drogowych Szczecin Zdunowo i Szczecin Płonia. Powstanie również most na rzece Płonia, dwa wiadukty i trzy przejścia dla zwierząt, w tym dwa górne przejścia dla dużych zwierząt. 

• S10 Recz – Cybowo, długość 15,1 km 
Trasa rozpocznie się za węzłem drogowym Recz, który powstanie na sąsiednim odcinku. i przebiegać będzie na początku na północ od istniejącej DK10. Na wschód od Słutowa S10 pobiegnie przy istniejącej DK10. Na połączeniu z drogą powiatową w rejonie Żółwina zlokalizowany będzie węzeł drogowy. Trasa pobiegnie następnie na południe od linii kolejowej przechodząc na północną jej stronę w rejonie Prostyni. Odcinek realizacyjny zakończy się około kilometra za mostem na Drawie przed węzłem drogowym Cybowo.   
W ramach inwestycji przewidziano budowę 14 obiektów mostowych – sześciu wiaduktów, mostu, trzech przejść dolnych dla dużych zwierząt i czterech przejść górnych dla dużych zwierząt. Powstanie również 47 przepustów dla płazów i małych zwierząt. 

• S10 Cybowo – Łowicz Wałecki, długość 16,6 km 
To przedłużenie poprzedniego odcinka, a w pobliżu węzła Cybowo planowana jest budowa obwodu utrzymania drogi. Od tego miejsca nowa S10 będzie odchodzić w kierunku północnym od obecnej DK10 omijając od północy Cybowo. Na tym fragmencie zaplanowano realizację pary MOP Cybowo. Droga również od północy ominie Kalisz Pomorski, a na przecięciu z DW175 zaplanowana jest budowa węzła drogowego Kalisz Pomorski. Dalej trasa na wschód od Krężna zbliża się do obecnego przebiegu DK10. Odcinek realizacyjny kończy się przed węzłem drogowym Łowicz Wałecki. 
W ramach inwestycji przewidziano budowę 16 obiektów mostowych – pięciu wiaduktów drogowych, czterech przejść górnych dla zwierząt i siedmiu przejść dolnych oraz 24 przepustów dla płazów i małych zwierząt. 

Połączenie Zachodniego Pomorza z centrum kraju 

Droga S10, o długości ok. 410 km, będzie łączyła Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z aglomeracją Warszawską. Realizacja wszystkich brakujących odcinków zapisana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Będzie to bezpośrednie połączenie regionów Pomorza Zachodniego, północy Wielkopolski, Kujawsko-Pomorskiego i Mazowsza. Dzięki tej drodze powstanie alternatywny szlak transportowy na północ od autostrady A2. 

Kierowcy oprócz wspomnianego wcześniej odcinka od Zdunowa do Stargardu oraz obwodnicy Wałcza w woj. zachodniopomorskim korzystają także z trzech innych odcinków S10. To obwodnica Wyrzyska (w części jednojezdniowa) w woj. wielkopolskim oraz Bydgoszcz Zachód – Bydgoszcz Południe i Toruń Zachód – Toruń Południe (jednojezdniowa) w woj. kujawsko-pomorskim. To w sumie ok. 70 km.

W realizacji są cztery odcinki od węzła Bydgoszcz Południe do węzła Toruń Południe. Pierwszy wniosek o ZRID został złożony w lipcu, drugi w sierpniu. Dla dwóch pozostałych w dalszym ciągu opracowywane są materiały do wniosku o ZRID. 

W przygotowaniu znajdują się odcinki Wyrzysk – Bydgoszcz (40 km) oraz A1 – Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej. Pierwszy z nich uzyskał w listopadzie ub.r. decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. W przypadku drugiego projektanci pracują nad Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym (STEŚ). Trwają też prace przygotowawcze związane z poszerzeniem około 35 km autostrady A1 na odcinku Toruń – Włocławek, który będzie miał wspólny przebieg z S10, o dodatkowy pas ruchu.

Wizualizacja S10 Recz-Łowicz Wałecki: https://youtu.be/tXAz4HewQRo

red.

powiązane – „IKEA – będą zwolnienia”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Ponad 2,5 mln zł na zabytki

owiat. W drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków przyznano dofinansowanie na 3 248 projektów. Łączna kwota wsparcia to 1,8 mld zł – w tym ponad 2,5 mln zł dla pięciu gmin z naszego powiatu.

Opublikowane

w dniu

Dofinansowania otrzymały gminy:

Goleniów – na prace remontowo konserwatorskie w kościele w Żółwiej Błoci 499 800,00 zł

Maszewo – na wymianę pokrycia dachu wraz z wymianą sufitu kościoła filialnego pw. św. Floriana w Radzanku 490 000,00 oraz remont zabytkowej wieży kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca w Jenikowie 78 400,00 zł

Nowogard – na remont zabytkowej Kaplicy na cmentarzu w Nowogardzie 499 800,00 zł
Stepnica – na remont zabytkowego kościoła pw. Św. Jacka Odrowąża w Stepnicy 499 000,00 zł

Przybiernów – na remont Kościoła filialnego p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dzisnej 500.000 zł

red.

powiązane – „1,5 mln zł dla jednej parafii”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie