Connect with us

Goleniów

Skandal

Goleniów. Skandalem nazwał ksiądz Rafał Sorkowicz SChr to, że w Goleniowie nie ma od lat oficjalnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Opublikowane

w dniu

Nie organizuje ich ani powiat goleniowski, ani gmina Goleniów. Powiedział to wczoraj, podczas kazania wygłoszonego w czasie uroczystej Mszy Świętej odprawionej w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele parafialnym pw. Św. Katarzyny. Była ona częścią obchodów tego dnia zorganizowanych przez tę parafię. Po Eucharystii zebrani wysłuchali wykładu „Pojałtański obraz Polski – formowanie się władzy komunistycznej i aparatu terroru w latach 1944/1956. Stalinizm po polsku”, wygłoszonego przez dr Pawła Więckowskiego z Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie. Potem udali się ze zniczami i biało-czerwonymi flagami na Plac rtm. Witolda Pileckiego, skandując: „Cześć i chwała! Bohaterom!”. Na czele szedł poczet sztandarowy z parafialnym sztandarem. Przy pomniku harcerze z goleniowskiego Hufca wystawili wartę. Odśpiewano hymn narodowy, oddając hołd niezłomnym bohaterom, złożono kwiaty i zapłonął także ogień pamięci, przyniesiony z kościoła. Wśród zebranych był szef goleniowskich struktur PiS, radny powiatowy Arkadiusz Guziak.

Tego dnia parafianie upamiętniali również ks. majora Rudolfa Marszałka SChr pseud. „Opoka” – chrystusowca, kapłana niezłomnego, żołnierza podziemia, kapelana polskich żołnierzy, zamordowanego w 1948 r. w więzieniu na Mokotowie.

Mianem Żołnierzy Wyklętych i Żołnierzy Niezłomnych określani są członkowie podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór próbie sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 1944-1963. Do podziemia antykomunistycznego przeszli głównie żołnierze AK oraz osoby, które nie chciały zgodzić na sowiecką dominację w kraju. W walkach zginęło ponad 8 i pół tysiąca żołnierzy podziemia, 5 tysięcy skazano na karę śmierci. Ponad 20 tysięcy poniosło śmierć w obozach i więzieniach. Według szacunków historyków walkę z komunistami mogło podjąć nawet 200 tysięcy osób.

foto – parafia Św. Katarzyny

red.

powiązane – „Cześć i Chwała Bohaterom!”

Goleniów

750 tys sadzonek

Goleniów. W Nadleśnictwie Goleniów rozpoczęło się wyorywanie sadzonek wyhodowanych szkółce leśnej nadleśnictwa.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje nadleśnictwo, w tym roku wiosną zamierza posadzić w lasach nadleśnictwa drzewka na powierzchni ponad 100 hektarów – ogółem ok. 750 tys. sztuk sadzonek.

Najwięcej sosny zwyczajnej – 351 tys. sztuk, dębu szypułkowego – 146 tys. szt. oraz buka zwyczajnego – 115 tys. szt.

Sadzonki zostaną przekazane również do innych nadleśnictw Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie , tj.: Klinisk, Międzyzdrojów, Gryfic, Choszczna, Bierzwnika i Myśliborza.

red.

powiązane – „Spontaniczne przekazanie”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Sami zrezygnowali

Goleniów. Rezygnację z pełnienia swojej funkcji złożył sołtys sołectwa Kliniska Wielkie oraz oraz członkowie Rady Sołeckiej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, w związku z powyższym, burmistrz odwołuje zebranie wiejskie sołectwa Kliniska Wielkie zwołane na dzień 27 marca 2023 r. na godz. 17.00, na którym miało odbyć się głosowanie w sprawie odwołania sołtysa oraz Rady Sołeckiej Klinisk Wielkich.

red.

powiązane – „Odwołają sołtysa?”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Nocą z Krzyżem do Maszewa

Goleniów. Będzie kolejna Nocna Droga Krzyżowa po starym nasypie kolejowym z Goleniowa do Maszewa.

Opublikowane

w dniu

Początek w najbliższy piątek 24 marca o godzinie 21.00. Wymarsz spod kościoła świętego Jerzego. Cała droga ma około 20 km. I odbywa się w ciszy.
Powrót z Maszewa do Goleniowa we własnym zakresie.

red.

powiązane – „ODNAJDUJEMY RODZINY OFIAR I ZWRACAMY IM TE RZECZY…”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie