Connect with us

Goleniów

Sesja normalna – przewodnicząca prosi o rezygnację

Goleniów. Z powodu obszernego porządku obrad i konieczności przeprowadzenia dyskusji, radni zrezygnowali z przeprowadzenia sesji 29 kwietnia przez internet.

Opublikowane

w dniu

Jak nam dzisiaj powiedziała przewodnicząca RM Krystyna Jaworska, przeprowadzone wczoraj testy zdalnych obrad pokazały, że dyskusja pomiędzy radnymi nad ważnymi pozycjami porządku obrad była by w ten sposób mocno utrudniona. Dlatego odstąpiono od procedowania przez internet, a przewodnicząca wydała poniższy komunikat do mieszkańców gminy:

„SZANOWNI MIESZKAŃCY GMINY GOLENIÓW

Zwracam się do Państwa z prośbą o rezygnację z osobistego udziału w obradach XVIII sesji Rady Miejskiej w Goleniowie.
Przeprowadzenie sesji Rady Miejskiej bez udziału publiczności i zaproszonych gości jest podyktowane troską o nasze bezpieczeństwo zdrowotne.
Publiczny dostęp do obrad sesji zostanie zachowany poprzez bezpośrednią – na żywo, transmisję internetową na stronie www.goleniow.pl. Projekty uchwał, które będą przedmiotem obrad podczas najbliższej sesji, są zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy i Miasta w Goleniowie w zakładce „RADA MIEJSKA” . Swoje ewentualne uwagi mogą Państwo przekazać radnym, którzy na pewno wykorzystają je w prowadzonej dyskusji.

Sesja odbędzie się w sposób tradycyjny, w sali konferencyjnej Urzędu Gminy i Miasta w Goleniowie, z zachowaniem wszelkich wymogów bezpieczeństwa (maseczki, rękawiczki, płyny do dezynfekcji, odległość między uczestnikami 2 metry).

Przewodnicząca Rady Krystyna Jaworska”

red.

powiązane – „Sesja na odległość”

Goleniów

50 lecie parafii

Goleniów. Dokładnie dzisiaj przypada pięćdziesiąta rocznica utworzenia parafii pod wezwaniem. Św. Jerzego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

4 marca 1974 roku biskup Szczecińsko – Kamieński ks. Jerzy Stroba podpisał dekret erygujący parafię przy kościele pw. Świętego Jerzego. Czytamy w nim: „Na większą chwałę Boga Wszechmogącego, dla pożytku Kościoła św. i dobra duchowego wiernych z Goleniowa oraz okolicznych miejscowości (…) erygujemy nową parafię pw. św. Jerzego w Goleniowie. Nowa parafia powstaje z podziału parafii pw. św. Katarzyny w Goleniowie. Granica parafii przebiega zasadniczo rzeką Iną i dalej poza nią z tym, że do niej należą ulice: Bohaterów Stalingradu (obecnie Spacerowa), Inwalidzka i Fabryczna. Ponadto do nowej parafii należą następujące miejscowości: Bolechowo, Podańsko, Stawno, Tarnówko, Tarnowiec, Zabród i kolonie”. W 1987 roku miejscowości te, poza Zabrodem, weszły w skład parafii w Helenowie.

Następnego dnia, 5 marca, biskup Jerzy Stroba mianował księdza Bogdana Schmidta administratorem nowo utworzonej parafii. Spoczął na nim obowiązek zbudowania parafii od podstaw – zarówno jeśli chodzi o społeczność parafialną jak i bazę materialną. W pracy tej wspierał księdza Schmidta wikariusz – ks. Marek Kałamarz, który zorganizował grupę ministrantów, założył scholę, prowadził chór parafialny oraz grał na organach. 13 czerwca odbyła się pierwsza w dziejach parafii procesja Bożego Ciała. Przeszła ulicami Świerczewskiego (obecnie Andersa), Konopnickiej, Reymonta i Sportową, wracając na plac przy kościele.

Ze sprawozdania duszpasterskiego za 1974 roku wynika, że parafian było ok. 4500, pracowało z w niej 2 księży. Od marca udzielono 94 chrztów, pobłogosławiono 44 małżeństwa, odprowadzono do miejsca wiecznego spoczynku 28 osób, Pierwszą Komunię przyjęło 67 osób, a podczas liturgii rozdano 31 tys. komunii świętych.

Na zdjęciach widok kościoła parafialnego przed wojną i aktualny.

red.

powiązane – „Koniec karnawału – zaczyna się Wielki Post”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Uczcili Bohaterów

Goleniów. Kilkadziesiąt osób zebrało się wczoraj wieczorem 1 marca przed popiersiem Rotmistrza Witolda Pileckiego na skwerze jego imienia.

Opublikowane

w dniu

Przeszli tam z kościoła pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej, po Mszy Świętej za Ojczyznę w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Były modlitwy, apel poległych i odśpiewano Hymn Państwowy.

Organizatorem była parafia pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej z udziałem goleniowskich harcerzy i Plutonu Różańca.
red.

powiązane – „Koniec karnawału – zaczyna się Wielki Post”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

„Jedenastka” od 11 marca

Goleniów. Nowa linia autobusowa w Goleniowskim Parku Przemysłowym startuje 11 marca.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, w związku z otwarciem nowego przystanku kolejowego PKP Goleniów Park Przemysłowy, od 11 marca zostanie uruchomiona nowa linia autobusowa. Autobus linii 11 będzie jeździł na trasie: Dworzec PKS – Łozienica SKM – GPP Łozienica.

Rozkład jazdy autobusów jest obecnie w fazie pilotażowej, ze względu na brak korelacji kursów pociągów z godzinami pracy zakładów w GPP. Rozkład jazdy oraz schemat linii autobusowej znajduje się na naszej stronie internetowej gminy.

red.

powiązane – „SKM – bilet metropolitalny od września”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie