Connect with us

Powiat

S-10

Powiat. Ruszają przetargi na pierwsze trzy odcinki S10 Szczecin – Piła

Opublikowane

w dniu

Dokładnie 113,4 km wynosi długość ośmiu odcinków tej trasy, na które GDDKiA ogłosi przetargi w ciągu najbliższych tygodni. Do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej wysłano już dokumentację przetargów na realizację trzech odcinków o łącznej długości 36,1 km: Szczecin Kijewo – Szczecin Zdunowo, Recz – Cybowo oraz Cybowo – Łowicz Wałecki.

– Droga ekspresowa S10 otworzy komunikacyjnie Pomorze Zachodnie. Kończy się żmudny etap prac przygotowawczych, podczas którego ustalony został przebieg trasy. Dzisiaj ogłaszamy przetargi, które wyłonią wykonawców drogi pozwalającej na wyjazd ze Szczecina w kierunku Stargardu i dalej: w kierunku Suchania, Recza czy Kalisza Pomorskiego. Zgodnie z deklaracjami, łączymy Polskę siecią spójnych dróg szybkiego ruchu. Zyskuje na tym każdy region naszego kraju, również Pomorze Zachodnie – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Projekt i budowa drogi

Realizacja inwestycji, zapisanej w Rządowym Programie Budowy Dróg krajowych do 2030 roku, planowana jest w formule Projektuj i buduj. Zgodnie z zakładanymi terminami w przyszłym roku planowane jest podpisanie umów, następnie zostaną opracowane projekty budowlane i uzyskane decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, co pozwoli w roku 2025 na rozpoczęcie robót, a w 2028 zakończenie prac. 

Ponad 110 km nowej drogi ekspresowej 

S10 Szczecin – Piła będzie dwujezdniową drogą ekspresową z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Droga została podzielona na osiem odcinków realizacyjnych. Wybudowany zostanie fragment łączący węzeł Szczecin Kijewo (autostrada A6) z gotowymi już odcinkami od Zdunowa (granica Szczecina) do końca obwodnicy Stargardu oraz siedem odcinków od Stargardu do Piły (z wyłączeniem funkcjonującej już od 2020 roku obwodnicy Wałcza).  

Nowa droga ekspresowa S10 będzie omijała miejscowości, przez które przebiega obecna DK10, między innymi Suchań, Recz, Kalisz Pomorski i Mirosławiec. Na węźle Piła Północ – przyszłym połączeniu S10 i S11 – zakończy się odcinek Szczecin – Piła. Na trasie przewidziano budowę jedenastu węzłów drogowych. Powstanie też pięć par Miejsc Obsługi Podróżnych i dwa Obwody Utrzymania Drogi.

Odcinki, dla których ruszyły już procedury przetargowe:

• S10 Szczecin Kijewo – Szczecin Zdunowo, długość 4,4 km
Inwestycja obejmuję budowę nowego przebiegu S10 omijającego od północy szczecińskie osiedle Płonia. Trasa pozwoli na wyprowadzenie tranzytu z obszaru zabudowanego, na którym jest szereg skrzyżowań i przejść dla pieszych.  
Na nowej trasie zaplanowano realizację dwóch węzłów drogowych Szczecin Zdunowo i Szczecin Płonia. Powstanie również most na rzece Płonia, dwa wiadukty i trzy przejścia dla zwierząt, w tym dwa górne przejścia dla dużych zwierząt. 

• S10 Recz – Cybowo, długość 15,1 km 
Trasa rozpocznie się za węzłem drogowym Recz, który powstanie na sąsiednim odcinku. i przebiegać będzie na początku na północ od istniejącej DK10. Na wschód od Słutowa S10 pobiegnie przy istniejącej DK10. Na połączeniu z drogą powiatową w rejonie Żółwina zlokalizowany będzie węzeł drogowy. Trasa pobiegnie następnie na południe od linii kolejowej przechodząc na północną jej stronę w rejonie Prostyni. Odcinek realizacyjny zakończy się około kilometra za mostem na Drawie przed węzłem drogowym Cybowo.   
W ramach inwestycji przewidziano budowę 14 obiektów mostowych – sześciu wiaduktów, mostu, trzech przejść dolnych dla dużych zwierząt i czterech przejść górnych dla dużych zwierząt. Powstanie również 47 przepustów dla płazów i małych zwierząt. 

• S10 Cybowo – Łowicz Wałecki, długość 16,6 km 
To przedłużenie poprzedniego odcinka, a w pobliżu węzła Cybowo planowana jest budowa obwodu utrzymania drogi. Od tego miejsca nowa S10 będzie odchodzić w kierunku północnym od obecnej DK10 omijając od północy Cybowo. Na tym fragmencie zaplanowano realizację pary MOP Cybowo. Droga również od północy ominie Kalisz Pomorski, a na przecięciu z DW175 zaplanowana jest budowa węzła drogowego Kalisz Pomorski. Dalej trasa na wschód od Krężna zbliża się do obecnego przebiegu DK10. Odcinek realizacyjny kończy się przed węzłem drogowym Łowicz Wałecki. 
W ramach inwestycji przewidziano budowę 16 obiektów mostowych – pięciu wiaduktów drogowych, czterech przejść górnych dla zwierząt i siedmiu przejść dolnych oraz 24 przepustów dla płazów i małych zwierząt. 

Połączenie Zachodniego Pomorza z centrum kraju 

Droga S10, o długości ok. 410 km, będzie łączyła Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z aglomeracją Warszawską. Realizacja wszystkich brakujących odcinków zapisana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Będzie to bezpośrednie połączenie regionów Pomorza Zachodniego, północy Wielkopolski, Kujawsko-Pomorskiego i Mazowsza. Dzięki tej drodze powstanie alternatywny szlak transportowy na północ od autostrady A2. 

Kierowcy oprócz wspomnianego wcześniej odcinka od Zdunowa do Stargardu oraz obwodnicy Wałcza w woj. zachodniopomorskim korzystają także z trzech innych odcinków S10. To obwodnica Wyrzyska (w części jednojezdniowa) w woj. wielkopolskim oraz Bydgoszcz Zachód – Bydgoszcz Południe i Toruń Zachód – Toruń Południe (jednojezdniowa) w woj. kujawsko-pomorskim. To w sumie ok. 70 km.

W realizacji są cztery odcinki od węzła Bydgoszcz Południe do węzła Toruń Południe. Pierwszy wniosek o ZRID został złożony w lipcu, drugi w sierpniu. Dla dwóch pozostałych w dalszym ciągu opracowywane są materiały do wniosku o ZRID. 

W przygotowaniu znajdują się odcinki Wyrzysk – Bydgoszcz (40 km) oraz A1 – Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej. Pierwszy z nich uzyskał w listopadzie ub.r. decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. W przypadku drugiego projektanci pracują nad Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym (STEŚ). Trwają też prace przygotowawcze związane z poszerzeniem około 35 km autostrady A1 na odcinku Toruń – Włocławek, który będzie miał wspólny przebieg z S10, o dodatkowy pas ruchu.

Wizualizacja S10 Recz-Łowicz Wałecki: https://youtu.be/tXAz4HewQRo

red.

powiązane – „IKEA – będą zwolnienia”

Powiat

Zmiany w rozkładzie

Powiat. W niedzielę, 10 grudnia, zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów Polregio – w tym kursujących przez nasz powiat.

Opublikowane

w dniu

Tego samego dnia oddany do użytku zostanie nowy most kolejowy w Podjuchach, co znacznie skróci drogę w kierunku Gryfina, Kostrzyna i Zielonej Góry. Teraz pociągi w stronę Gryfina jadą przez Dąbie, co wydłuża przejazd do ponad 40 minut. Dzięki nowemu mostowi na Odrze podróż skróci się do nawet 22 minut.

I tak 10 grudnia uruchomione zostaną pociągi w nowych relacjach:

– poc. 80201/0: Chojna (15:19) – Szczecin Gł. (przyj. 16:07, odj. 16:31) – Kamień Pomorski (17:49)

– poc. 80303/2: Łobez (4:24) – Szczecin Gł. (przyj. 5:48, odj. 5:54) – Goleniów (6:27)

Kolejne relacje uruchomione zostaną 2 stycznia 2024 r.:

– poc. 80203/2: Gryfino (17:40) – Szczecin Gł. (przyj. 18:05, odj. 18:16) – Koszalin (20:58);

– poc. 80205/4: Gryfino (7:11) – Szczecin Gł. (przyj. 7:32, odj. 7:34) – Słupsk (11:01)

– poc. 80700/1: Świnoujście Port (4:36) – Szczecin Gł. (przyj. 6:16, odj. 6:30) – Stargard (7:07).

Od nowego roku, a konkretnie 2 stycznia 2024 r., Polregio zapowiada również rozszerzenie oferty na najważniejszych trasach wokół Szczecina:

– na odcinku Szczecin Główny – Goleniów – Szczecin Główny łącznie będzie kursować 24 pary pociągów w dni robocze, a codziennie będzie kursować 16 par

– zostanie uruchomionych także 5 par pociągów w relacji Szczecin Główny – Port Lotniczy Szczecin Goleniów, łącznie na lotnisko pojedzie 8 par pociągów

Inne najważniejsze zmiany w rozkładzie jazdy pociągów:

– poc. 88724/5 w relacji Szczecin Główny (7:15) – Świnoujście Port (8:57) będzie ponownie kursować codziennie przez cały rok;

– poc. 88750/1 w relacji Świnoujście Port (19:58) – Szczecin Główny (21:38) będzie kursować dodatkowo w soboty przez cały rok, czyli codziennie;

– poc. 80228 w relacji Szczecin Główny (18:16) – Koszalin (20:58) będzie kursować dodatkowo w soboty przez cały rok, czyli codziennie;

– poc. 87930 RADEW od grudnia będzie kursować z Kołobrzegu, a nie jak dotychczas z Koszalina;

– poc. 88628/9 rel. Szczecin Główny (12:00) – Kołobrzeg (14:34) będzie kursował od poniedziałku do piątku oraz dodatkowo w niedziele;

– poc. 88632/3 rel. Szczecin Główny (18:38) – Kołobrzeg (21:21) będzie kursować dodatkowo w soboty przez cały rok, czyli codziennie;

– poc. 88691/0, poc. 88641/0 rel. Koszalin (7:16)/Kołobrzeg (8:02) – Szczecin Główny (10:33) ze stacji Kołobrzeg będzie kursować codziennie;

– poc. 88693/2, poc. 88649/8 rel. Koszalin (10:45)/Kołobrzeg (11:44) – Szczecin Główny (14:29) ze stacji Kołobrzeg będzie kursować codziennie.

red.

powiązane – „Rocznica zawierzenia”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Rowerem do Berlina i z powrotem

Powiat. Trasa rowerowa Berlin-Szczecin-Kołobrzeg stanie się kompletnym szlakiem i nowym produktem turystycznym w regionie. Prowadzi przez gminy: Goleniów, Stepnica, Przybiernów i Nowogard.

Opublikowane

w dniu

Na odcinku Pargowo – Szczecin – Stepnica trasa ma wspólny przebieg z Blue Velo. Odcinki te wymagają jedynie oznakowania wspólnym polsko-niemieckim logo, które będzie dopiero wypracowane. Na odcinku Stepnica – Skrzydłowo k. Rymania niemal cała trasa wymaga budowy nowych odcinków.

Miłośnicy turystyki rowerowej od lat mówili o potrzebie stworzenia kompletnej trasy obejmującej właśnie ten obszar. Trasa ma łączną długość 690 km w tym po stronie polskiej ponad 262 km a po stronie niemieckiej ponad 428 km. Obecnie przebieg po niemieckiej stronie wygląda następująco: Berlin – ścieżka rowerowa Berlin-Uznam do Angermünde – Uckermärkischer Radrundweg do Stolpe – ścieżka rowerowa Odra-Nysa do Staffelde – zielona granica do przejścia granicznego – następnie drogą do Szczecina. Po stronie polskiej natomiast część trasy o numerze 800 prowadzi od Pargowa przez Szczecin do Kołobrzegu. Natomiast część trasy o numerze 801 od Kołobrzegu przez Złocieniec do Siekierek. Na odcinku Pargowo – Szczecin – Stepnica trasa ma wspólny przebieg z Blue Velo. Odcinki te wymagają jedynie oznakowania wspólnym polsko-niemieckim logo, które będzie dopiero wypracowane. Na odcinku Stepnica – Skrzydłowo k. Rymania niemal cała trasa wymaga budowy nowych odcinków. Na tym etapie zakłada się, że powinny one wykorzystywać w maksymalnym stopniu starorzecza kolejowe, które w większości zostały skomunalizowane i stanowią własność poszczególnych gmin. Pomiędzy Kołobrzegiem a Złocieńcem trasa ma wspólny tor ze Starym Kolejowym Szlakiem. Następnie łączy się z trasą Pojezierzy Zachodnich do mostu w Siekierkach.

Projekt przygotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego wspólnie z Landkreis Uckermark uzyskał prawie 5 mln euro dofinansowania w ramach programu Interreg VI A Meklemburgia – Pomorze Przednie/ Brandenburgia / Polska 2021 – 2027. Dla Pomorza Zachodniego przypada blisko 2,5 mln euro. – Uzupełnimy brakujące odcinki trasy i wspólnie z partnerem niemieckim rozpoczniemy szeroko zakrojoną promocję. To trasa, na której dokończenie użytkownicy czekali od bardzo dawna – mówi Marszałek Województwa, Olgierd Geblewicz.

Trasa, która połączy stolicę Pomorza Zachodniego, stolicę Niemiec i popularny nadbałtycki kurort, będzie miała formę pętli. Połączenie Berlina ze Szczecinem, a następnie z Kołobrzegiem ma bardzo duży potencjał. Przebiega przez atrakcyjne turystycznie obszary – zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej. Posiada już większość infrastruktury, a w ramach projektu zostaną uzupełnione brakujące odcinki. Rozpropagowanie nowego produktu wśród turystów z całej Europy jest dużym wyzwaniem, dlatego partnerzy zamierzają stworzyć wspólne logo trasy, wyznaczyć i nazwać odcinki trasy, przeprowadzić działania inwestycyjne po stronie polskiej i niemieckiej, stworzyć wspólne informacje promujące trasę oraz ujednolicić komunikaty informacyjne po obu stronach granicy. Powstanie również rowerowa mapa dla całej trasy, organizowane będą wspólne wydarzenia integrujące rowerzystów.

red.

powiązane – „Berlin-Kołobrzeg rowerem”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Narodowe Święto Niepodległości w gminach powiatu

Powiat. Poza Osiną we wszystkich gminach naszego powiatu odbędą się wydarzenia związane ze Świętem Niepodległości.

Opublikowane

w dniu

Nowogard

Maszewo

Stepnica

Wieczornica w dniu 10 listopada 2023 r. o godz. 18.00 na hali widowiskowo-sportowej, czyli montażu słowno-muzycznym i koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Konstantego Maciejewicza w Stepnicy.

11 listopada 2023 r. w kościele parafialnym pw. Św. Jacka Odrowąża w Stepnicy o godz. 11.00 zapraszamy na uroczystą mszę święta w intencji Ojczyzny.

Przybiernów

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie