Connect with us

Stepnica

Rybak za 76 tys zł

Stepnica. 30 października w centrum Stepnicy gmina Stepnica postawiła rzeźbę wykonaną z brązu przedstawiającą Rybaka Szczepana – legendarnego założyciela Stepnicy.

Opublikowane

w dniu

Rzeźba powstała w ramach projektu „Budowa pomnika rybaka w Stepnicy oraz doposażenie w stroje zespołu folklorystycznego „Stepniczanie.” – oprócz rzeźby zakupione zostały stroje dla zespołu folklorystycznego Stepniczanie. Wartość całego projektu to 122 166 zł,  z czego: 76 573 zł  wyniosło dofinansowanie. ze środków Unii Europejskiej – tyle tez kosztowała rzeźba.
Rzeźba jest autorstwa znanego artysty plastyka Bohdana Ronina- Walknowskiego, który wykonał jej projekt przedstawiający powracającego z łowów rybaka Szczepana, trzymającego w swym ręku złowioną rybę. Postać rybaka wykonana jest w rozmiarze rzeczywistym, będzie można koło niej stanąć i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Już wkrótce na stronie internetowej gminy zamieszczona zostanie legenda o Rybaku Szczepanie, którą podjął się spisać Mirosław Wacewicz. Przetłumaczona zostanie na język angielski i język niemiecki.

red.

powiązane – „Brysna i Śmięcka”

Stepnica

Ścieżka Stepnica-Kopice

Stepnica. Województwo Zachodniopomorskie kontynuuje budowę sieci dróg rowerowych. Kolejnym etapem przyjętym do realizacji jest szlak rowerowy będący częścią tras Blue Velo i Wokół Zalewu Szczecińskiego.

Opublikowane

w dniu

Ma powstać na wale przeciwpowodziowym nad Zalewem Szczecińskim na odcinku Stepnica–Kopice. Umowa na realizację tej inwestycji zostanie podpisana w czwartek, 23 stycznia 2025 roku w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego w Szczecinie.

Planowany odcinek o długości ok. 9,3 km ma powstać na terenie gminy Stepnica. Szlak rowerowy poprowadzony zostanie wzdłuż Zalewu Szczecińskiego po wałach przeciwpowodziowych lub w powiązaniu z infrastrukturą wałów przeciwpowodziowych.

red.

powiązane – „Śmięcka czy Przygody-Woronowskiego?”

Kontynuuj czytanie

Stepnica

„Cofka” w Stepnicy

Stepnica. W Stepnicy i okolicznych miejscowościach doszło ostatnio do podtopień i zalania niektórych terenów.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, woda, która w sobotę wystąpiła z kanału Młyńskiego oraz basenu portowego, w wyniku tzw. cofki, spowodowała podtopienia i zalania w kilku miejscach, w tym na ulicach Młynarskiej, Rybackiej oraz T. Kościuszki. Dwa zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej ze Stepnicy dokonały zabezpieczeń rękawami i workami z piaskiem. Od tego czasu stan wody podniósł się o 5 cm dlatego zabezpieczono workami posesje przy ul. Rybackiej. Ulica Młynarska jest zalana z podtopieniami budynków. Mieszkańcy nie widzą potrzeby ewakuacji ale zgłoszono potrzebę wyłączenia prądu w niektórych skrzynkach energetycznych. Na ul. T. Kościuszki uszczelniane są wybudowane wczoraj zapory z rękawów i worków z piaskiem. Mimo trudnej sytuacji, działania są skutecznie prowadzone, a sytuacja jest pod kontrolą, pod warunkiem, że poziom wody nie wzrośnie znacząco.

red.

powiązane – „Mosty w aferze minowej”

Kontynuuj czytanie

Stepnica

Śmięcka czy Przygody-Woronowskiego?

Stepnica. Zamieszanie z nazwą sztucznej wyspy na Zalewie Szczecińskim.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje „Głos Szczeciński” miała być Śmięcka, a jest Wyspa Tadeusza Przygody-Wronowskiego.

Gazeta już w grudniu zeszłego roku pisała o podwójnym nazwaniu nowej wyspy powstałej w roku 2022 podczas pogłębiania toru wodnego Szczecin – Świnoujście. Jest jedną z dwóch wysp powstałych w tym czasie. Druga to położona na północ wyspa Wyspa Jana Zabawy-Wróblewskiego (wcześniej Brysna). Wyspa ma być przez kolejne kilka lat używana jako miejsce składowania urobku z dna morskiego.

Nazwa „Śmięcka” została wybrana w konkursie organizowanym w 2020 roku przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Na nazwę Śmięcka zagłosowało 8735 osób. Hasło „Śmięcka” pojawiło się nawet w Wikipedii, nazwę naniesiono już na niektóre mapy. Okazuje się, że do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji dla ustalenia nazwy wysp wpłynął tylko jeden formalny wniosek tj. Rady Miejskiej w Stepnicy.

  • Dotyczył ustalenia urzędowej nazwy obiektu fizjograficznego Wyspa Tadeusza Przygody Wronowskiego. Wniosek uzyskał pozytywną opinię Komisji Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych – informował „Głos” Departament Komunikacji Społecznej MSWiA. – Zmiana ta została ujęta w projekcie rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw i rodzajów niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych z terminem wejścia w życie od 1 stycznia 2025 roku.

Z redakcją „Głosu” skontaktował się pan Jarosław, który jest autorem nazwy „Śmięcka”.

  • W tej sprawie otrzymałem odpowiedź od burmistrza Stepnicy, w którym twierdzi, że o nazwie „Śmięcka” dowiedział się dopiero z telewizji, po konkursie. Dziwne, bo nazwa „Śmięcka” widnieje też w biuletynie z czerwca 2024 roku zaaprobowanym przez burmistrza – mówił „Głosowi”.

Jak podaje „Głos” w opracowaniu „Analiza zagrożeń, w tym identyfikacja miejsc, w których występuje zagrożenie dla bezpieczeństwa osób wykorzystujących obszar wodny do pływania, kąpania się, uprawiania sportu lub rekreacji na terenie Miasta i Gminy Stepnica” kilkakrotnie pada nazwa Śmięcka dla wyspy.

Według „Głosu” rodzina patrona wyspy: Tadeusza „Przygody” Wronowskiego, nic nie wiedziała o inicjatywie radnych Stepnicy. O tym, że dziadek został patronem, dowiedziała się z „Głosu”.

  • Czuję się odrobinę zdziwiona. To delikatnie powiedziane. Rozumiem, że to nie jest kwestia zgody, ale by wypadałoby poinformować – mówiła „Głosowi” wnuczka patrona.

red.

powiązane – „Dumni z Powstańców”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie