Connect with us

Stepnica

Rozbudują drogę do Czarnocina.

Stepnica. Dzisiaj w Starostwie Powiatowym w Goleniowie została podpisana umowa na zadanie pn.: „Rozbudowa drogi powiatowej nr 4128Z na odcinku Stepnica – Czarnocin”.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Będzie polegała na wymianie nawierzchni na wybranych odcinkach drogi tj.: (etap I w km 3+357 do km 3+500, etap II w km 2+786,89 do km 2+977,56, etap III w km 2+150,65 do km 2+461,19). Wykonawca będzie firma Emulex Sp. z o.o. ze Stargardu. Przedsięwzięcie inwestycyjne będzie polegało na wymianie nawierzchni na 3 wybranych odcinkach drogi powiatowej nr 4128Z stanowiącej ciąg komunikacyjny, łączący m. Stepnica poprzez Piaski Małe, Gąsierzyno, Kopice z m. Czarnocin, stanowiącą trasę o znaczeniu lokalnym i turystycznym klasy Z. Rozbudowa drogi powiatowej w zakresie m. Gąsierzyno uwzględniać będzie roboty budowlane polegające na wymianie starych warstw bitumicznych na nowe wzmocnione siatką szklano-węglową. Inwestycja obejmuje również ścięcie poboczy na szerokość 1,0 m.

Wartość zawartej umowy wynosi – 678 568,25 zł brutto. Planowany termin zakończenia robót – 31 sierpnia 2020 roku.

red.

powiązane – „Będą 23 km nowej drogi”

Stepnica

Burmistrz zachęca agitując

Stepnica. Burmistrz Andrzej Wyganowski tak zachęca do udziału w wyborach, że wiadomo na kogo głosować, a na kogo nie.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Naśladuje w tym burmistrza Krupowicza, który przed pierwszą turą w podobny sposób zachęcał do głosowania ze wskazaniem. Nazwiska nie padają, ale ogólna wymowa długiego i mętnego tekstu jest taka, że za drogie śmieci odpowiada obecny prezydent i PiS, a „potrzeba nam prezydenta, który rozumie samorządy” – czyli wiadomo kto. Przypomnijmy, że w pierwszej turze wyborów prezydenckich w gminie Stepnica wygrał A. Duda – 37,61% głosów, przed R. Trzaskowskim – 34,55%

Oto całość odezwy burmistrza Wyganowskiego zamieszczone na stronie gminy Stepnica:

„W niedzielę 12 lipca 2020 r. wybierzemy osobę, która przez najbliższe pięć lat będzie Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej. Zdecydowałem się skierować do Państwa ten list, aby zwrócić uwagę na to, jak wielkie znaczenie dla naszych wspólnot ma ten wybór. Pałac Prezydencki nie jest tak odległy od naszych małych ojczyzn, jak czasem nam się wydaje, a decyzje, które w nim zapadają, mają wpływ na naszą codzienność.

Przez ostatnie 30 lat, świadomi, odpowiedzialni i zaangażowani obywatele wielokrotnie dowodzili, że są w stanie poradzić sobie z największymi przeciwnościami i budować dobrą przyszłość. Skok cywilizacyjny, jaki dokonał się w ostatnich trzech dekadach- nasze nowe drogi, wodociągi, szkoły, dynamiczny rozwój gospodarki, wzrost zamożności, wyższa jakość życia to dorobek samorządów. Tymczasem nad samorządami gromadzą się czarne chmury. Rząd głosi, że samorządy radzą sobie słabo, a ludziom żyłoby się lepiej, gdyby państwo mocniej scentralizować. Toczy się powolny, dobrze zaplanowany proces, który prowadzi do katastrofy samorządowych budżetów. Rząd dodaje zadań i obowiązków, nie dodając lub wręcz ograniczając środki finansowe przeznaczone na ich realizację.

Tak się dzieje w przypadku oświaty, pomocy społecznej, służby zdrowia, gospodarki odpadami i wielu innych. Środków, które otrzymujemy z budżetu centralnego, po prostu nie wystarcza na realizację tego co musimy robić w imieniu rządu lub w ramach określonych przez władze państwa. Przykładem mogą być podwyżki dla nauczycieli. Wszyscy chcemy, by zarabiali godnie. Trzeba sobie jednak uświadomić, że jeśli rząd przyznaje nauczycielom podwyżki, a nie przyznaje samorządom odpowiednio zwiększonej subwencji na ich realizację, to pieniędzy na wypłatę zwyczajnie brakuje. Samorząd może je znaleźć tylko rezygnując z innych zadań, np. budowy nowych dróg, mieszkań, chodników, kanalizacji, wodociągów, stacji uzdatniania wody czy też budżetów obywatelskich, wsparcia działalności organizacji pozarządowych, funkcjonowania klubów seniora czy sportu. Już dziś są w Polsce samorządy, które praktycznie nie są w stanie realizować żadnych inwestycji, bo wszystko wydają na dokładanie do zadań zleconych, lecz nie opłaconych przez rząd.

Coraz częściej władze centralne próbują przerzucać odpowiedzialność, za błędne i nieudolne decyzje z rządu, parlamentu i prezydenta na samorządy. Samorządowców z całej Polski zbulwersowała jedna z wypowiedzi obecnego Prezydenta, który na zarzut emeryta: „Daliście emerytom trzynastki, po te 900 złotych proszę pana, a zabraliście mi 1200 za śmieci. Po co żeście dali jak tu zabrali?” odpowiedział: „Wie Pan, tu problem polega na tym, że tak, tu Pan dostał 13-stkę ode mnie i od rządu, a cena śmieci to jest samorząd”. Opłaty dla mieszkańców rzeczywiście ustalają samorządy, ale system musiały zorganizować tak, jak nakazała ustawa. Samorządowcy wskazywali, że to zła droga i złe prawo, ale nikt ich nie słuchał. Ustawę przegłosowali posłowie PiS-u, podpisał prezydent Andrzej Duda. Jej efektem są olbrzymie podwyżki opłat śmieciowych. Zamiast usłyszeć „przepraszam, to był błąd”, słyszymy, że to wina samorządów, które tak bardzo walczyły, by do tego nie doszło.

12 lipca zadecydujemy o tym, jak będą w najbliższych latach wyglądały nasze lokalne społeczności i na co, jako lokalna wspólnota, będziemy mieli wpływ. Te wybory dotyczą nas wszystkich. Dlatego proszę wszystkie Mieszkanki i wszystkich Mieszkańców o wzięcie udziału w głosowaniu i podjęcie racjonalnej decyzji. Proszę, abyście Państwo głosowali ze świadomością, że od Prezydenta zależą nie tylko wizyty międzynarodowe i parady wojskowe, ale też to, ile płacicie za śmieci oraz czy nasza gmina lub powiat będą miały za co zbudować chodnik lub wyremontować szkołę.

Potrzeba nam Prezydenta, który rozumie samorządy oraz system ich finansowania. Tylko Prezydent prowadzący dialog z samorządowcami ze środowisk wiejskich, małych miast i metropolii będzie w stanie zaproponować rządowi konkretne pozytywne rozwiązania. Wybierzmy Prezydenta, który zgodnie z Konstytucją będzie dążył do tego, aby jak najwięcej decyzji było podejmowanych przez nas samych, a nie przez słabo znających realia naszego życia polityków tej czy innej partii. Wybierzmy Samorząd!”

red.

powiązane – „Jak burmistrz zachęcał do wyborów”

Kontynuuj czytanie

Stepnica

Światłowód w gminie

Stepnica. W ramach projektu „Szczeciński Część B Orange Światłowód” powstaje sieć światłowodowa w gminie

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Realizacja projektu rozpoczęła się doprowadzeniem światłowodu do szkół i placówek edukacyjnych zakwalifikowanych do projektu w miejscowościach: RACIMIERZ, STEPNICZKA, STEPNICA. Dzięki temu placówki te mogą już korzystać za pośrednictwem firmy NASK z dostępu do internetu oraz Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, co umożliwia im rozwój nowoczesnych form kształcenia oraz zdobywanie nowych kompetencji, zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli.

W drugim etapie projektu POPC budowana jest sieć światłowodowa do wytypowanych gospodarstw domowych.

RACIMIERZ - podłączono szkołę
STEPNICZKA - podłączono 27 adresów
STEPNICA - podłączono 31 adresów

Zgodnie z obowiązującymi zasadami, w ramach projektów z dofinansowaniem ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa, inwestycja realizowana jest do granicy działek, na których znajdują się budynki jednorodzinne oraz do części wspólnej budynków wielorodzinnych. W drugim przypadku konieczna jest zgoda zarządcy lub współwłaścicieli nieruchomości. Odmowa ze strony właścicieli budynków wielorodzinnych na doprowadzenie sieci do budynku uniemożliwi jej wykonanie.

red.

powiązane – „Nagrodzona rodzina”

Kontynuuj czytanie

Stepnica

Nagrodzona rodzina

Stepnica. Rodzina Pani Agnieszki Makowskiej ze Stepnicy została nagrodzona przez marszałka województwa.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gminna strona, nagrodzona w konkursie plastycznym „Rodzina razem”. Celem konkursu było propagowanie wartości rodziny, zwrócenie uwagi na jakość relacji w rodzinie i pokazanie ich znaczenia dla dziecka i rodziców, promowanie wartości wieku dojrzałego, odwołanie się do idei bliskości więzów rodzinnych. Konkurs był odpowiedzią na sytuację rodzin związaną z przeciwdziałaniem zagrożeniu koronowirusem, gdzie przerwa w pracy w placówkach oświatowych oraz spowodowane tymi okolicznościami wspólne spędzanie czasu rodziców z dziećmi, stało się motywem do wymyślania co rusz nowych pomysłów na urozmaicenie tego czasu.

red.

powiązane – „Kariera zakończona”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie