Connect with us

Stepnica

Rozbudowa szkoły w Racimierzu

Stepnica. Zakończono rozbudowę SP w Racimierzu.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, inwestycja pod nazwą „Rozbudowa parterowej części budynku Szkoły Podstawowej w Racimierzu” rozpoczęła się w połowie lipca 2020 r. Firma budowlana WALBUD szybko i sprawnie prowadziła prace budowlane, dlatego już 15 grudnia 2020 r. odbył się ich odbiór. Teraz czekamy na oddanie obiektu do użytkowania. Z pewnością, już po feriach zimowych, uczniowie będą mogli korzystać z dobudówki, gdzie znajdują się pomieszczenia na trzy klasopracownie i bibliotekę.

red.

powiązane – „Najdrożej w powiecie”

Stepnica

DINO w Stepnicy – niedługo otwarcie

Stepnica. Kończy się budowa marketu sieci DINO w Stepnicy.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Sieć poszukuje właśnie do niego pracowników. To będzie jej siódmy sklep w naszym powiecie. Niedawno otwarte zostały sklepy DINO na osiedlu Helenów w Goleniowie i na osiedlu Bema w Nowogardzie. Pozostałe działają już od dawna w Kliniskach, Maszewie, Mostach i Przybiernowie.

Sieć DINO ma 1532 sklepy w całej Polsce – 59 nowych sklepów otwarto w pierwszym kwartale tego roku. Na koniec marca 2021r. sieć liczyła 1532 sklepy wobec 1234 rok wcześniej – pod tym względem wyprzedza ją tylko BIEDRONKA mająca w Polsce ponad 3000 sklepów. Powierzchnia sali sprzedaży sklepów DINO wyniosła 597,1 tys. mkw. wobec 478,0 tys. mkw. rok temu.

DINO POLSKA SA to notowana na giełdzie polska sieć sklepów spożywczo-przemysłowych założona w 1999 przez Tomasza Biernackiego. Na koniec stycznia 2021 roku jest on jej największym udziałowcem – w jego posiadaniu jest 51,16% akcji spółki.

red.

powiązane – „DINO w Goleniowie i Nowogardzie”

Kontynuuj czytanie

Kultura

Odnowione stroje „Stepniczan”

Stepnica. Kultura. Dzięki funduszom zewnętrznym pierwotne stroje zespołu przeszły delikatne, ale mocno przemyślane przeróbki.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, wykorzystane zostały środki unijne z Programu Obszarów Wiejskich w celu doposażenia stepnickiego zespołu ludowego w nowe stroje – dzisiaj w większości to nowi członkowie, którzy kultywują rozpoczętą ponad trzy dekady temu tradycję i przygotowują do niedalekiego jubileuszu 40- lecia swojej działalności.

Spódnice zostały przeprojektowane tak, by pięknie poruszały się podczas obrotów, przy czym pozostawiono charakterystyczny aksamitny lampas oraz ozdoby pasmanteryjne zgodnie z pierwotnym wzorem. Dodano podszewkę z zalotną koronką widoczną podczas chodzenia, czy tańca. Bluzeczki natomiast otrzymały zupełnie nowy wygląd i zostały uszyte z przyjaznej, oddychającej tkaniny, która w dodatku jest łatwa w utrzymaniu w czystości, gdyż nie wymaga nawet prasowania. Fartuszki w pierwotnej wersji były uszyte z tkaniny żakardowej (firankowej). Teraz nabrały szlachetności i bardziej ludowego wyglądu dzięki zastosowanej tkaninie bawełnianej wykończeniu piękną haftowaną bawełnianą koronką.

Wisienką na torcie są kubraki. Zostały uszyte, tak jak pierwowzory z aksamitu w kolorze czystej czerwieni. Tył kubraka zdobi sporych rozmiarów kotwica opleciona chabrami, makami oraz zbożami. Przód to również haftowana kombinacja chabrów, maków i zbóż. Każda patka okalająca górną część spódnicy ma wyhaftowany chaber. Dzięki zastosowaniu kontrastowych kolorów aplikacji i tkaniny bazowej cały strój nabrał charakteru i nie pozostawia nikogo z oglądających obojętnym. Strój wykończony jest pękiem tradycyjnych czerwonych korali składających się z trzech sznurów o różnej długości. Dopełnieniem strojów są oczywiście tradycyjne buty z cholewą.

Kotwica staje się powoli najbardziej charakterystycznym dla stepnickiego ośrodka kultury znakiem i sugestywnie wskazuje na położenie Stepnicy nad wodą. Maki, chabry i zboża wskazują na bogactwo przyrodnicze Gminy Stepnica. Pozostałością po poprzednich aplikacjach wykonanych z kolorowych cekinów są drobne bezbarwne cekiny wyszyte na bluzkach i fartuszkach, które będą pięknie współgrały ze scenicznym światłem.

Członków zespołu w odnowionych strojach sfotografował znany artysta fotografik, specjalizującego się w fotografowaniu zespołów muzycznych podczas ich występów. Michał Wojtarowicz „Oczajdusza” autor zdjęć z sesji na co dzień pracuje w Barcelonie, ale po wcześniejszej współpracy w realizowanym przez GOK w Stepnicy polsko-litewskim projekcie CICPA, zgodził się spojrzeć swoim artystycznym okiem na stepnicki zespół i uwiecznić to na fotografiach.

red.

powiązane – „Pomorze Zachodnie 360”

Kontynuuj czytanie

Stepnica

Jutro bez wody

Stepnica. Wodociągi Zachodniopomorskie Sp. z o.o. informują że w dniu 25.02.2021 r. będzie kilkugodzinna przerwa w dostawie wody.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Od godziny 9.00 do 16.00 na ternie Stepnicy nastąpi wstrzymanie dostawy wody w związku z robotami na sieci kanalizacyjnej.

red.

powiązane – „Pomorze Zachodnie 360”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie