Connect with us

Kultura

Rokita w Bagnach

Maszewo, Przybiernów. Wczoraj w Bagnach (Gmina Maszewo) gościli goście z Rokity (Gmina Przybiernów).

Opublikowane

w dniu

To efekt spotkań warsztatowych prowadzonych przez Marka Kościółka (edukatora, instruktora, twórcę Teatru Krzyk z Maszewa) oraz Iwonę Miazgę (doradczynię społeczną, arteterapeutkę) w Rokicie oraz w Bagnach
Wspomniana dwójka pracowała w roli animatorów ze społecznością lokalną w Gminie Przybiernów i Gminie Maszewo od połowy sierpnia do dnia wczorajszego (30 września).
Rokitę zaproponowała do projektu Iwona Miazga, a Bagna wybrał Marek Kościółek. W Rokicie (młode sołectwo istniejące od dwóch lat) i Bagnach oboje zrealizowali wspólnie kilka warsztatów z mieszkankami tych miejscowości. Było intensywnie, zespołowo oraz refleksyjnie. Towarzyszyła temu jednak dobra zabawa, a w tych czasach to szczególnie ważne. Oczywiście wszystko w kontekście reżimu sanitarnego. Finałem tego było wczorajsze spotkanie w świetlicy wiejskiej w Bagnach, gdzie fantastycznie przyjęły gości uczestniczki warsztatów, a tym samym członkinie tamtejszego Koła Gospodyń. Rokita z kolei nie była dłużna i m.in. wręczyła przedstawicielkom Bagien specjalnie przygotowany na tę okoliczność symbol Rokity.
Wczoraj były także wspólne mini spektakle, rozmowy dotyczące m.in. planów na przyszłość.
Projekt w Bagnach i Rokicie napisał Józef Szkandera, który był również koordynatorem tych działań. Wspierał nas dr hab. Maciej Kowalewski (prof US) z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego, który przygotował raport i analizę tych działań przygotowanych przez Marka Kościółka, Iwonę Miazgę oraz Józefa Szkanderę.
Nazwa całości wydarzenia, to Edukacja Kulturowa Dla Umiejętności Społecznych i sfinansowana została przez z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

red.

powiązane – „Maturzystka nagrodzona za aktorstwo”

Kultura

Bardzo Młoda Kultura

Kultura. Goleniowski Dom Kultury w ciagu najbliższych trzech lat będzie pełnił funkcję operatora regionalnego programu Narodowe Centrum Kultury „Bardzo Młoda Kultura” w województwie zachodniopomorskim.

Opublikowane

w dniu

Przez te trzy lata otrzyma z NCK na ten program po 170 tys zł rocznie – w sumie 510 tys zł. Operatorzy będą zarządzać powierzonymi środkami finansowymi i dbać by w ramach lokalnych partnerstw realizowane były przedsięwzięcia, spełniające założenia i cele BMK w zakresie zwiększania podmiotowego uczestnictwa młodzieży w kulturze. Program uwzględnia wykorzystywanie metod edukacji kulturowej do animowania zmian społecznych przyczyniając się do kreatywnego, sprawczego i innowacyjnego działania młodzieży, a także kształtowania istotnych społecznie postaw oraz umiejętności: współpracy, zaufania społecznego i odpowiedzialności. Kluczowe w realizacji programu jest założenie, że możliwość podmiotowego uczestnictwa w kulturze jest istotnie związana z tożsamością jednostek i wspólnot lokalnych, ich dobrostanem, gotowością do podejmowania dialogu, budowania więzi i rozwijania kapitału społecznego.

red.

powiązane – „ODNAJDUJEMY RODZINY OFIAR I ZWRACAMY IM TE RZECZY…”

Kontynuuj czytanie

Kultura

URODZINY GOLENIOWA’23

Kultura. Tegoroczne „Urodziny Goleniowa” odbęda się w sobotę 20 maja.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje organizator, czyli GDK, SCENA GŁÓWNA będzie na UL. ZIELONA DROGA (parking), a SCENA ANIMACJI DLA DZIECI – na Plantach.

GWIAZDY TEGOROCZNEJ IMPREZY to : CLEO i Natalia Przybysz

red.

powiązane – „ODNAJDUJEMY RODZINY OFIAR I ZWRACAMY IM TE RZECZY…”

Kontynuuj czytanie

Kultura

„ODNAJDUJEMY RODZINY OFIAR I ZWRACAMY IM TE RZECZY…”

Kultura. Jeden z czterech kontenerów wystawowych #StolenMemory, czyli wystawy poświęconej przedmiotom osobistym należącym do więźniów obozów koncentracyjnych jest w trasie po Polsce. Niedługo będzie w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, 2500 kopert z przedmiotami osobistymi skonfiskowanymi przez niemieckich nazistów od więźniów osadzanych w obozach koncentracyjnych wciąż czeka na zwrot! Arolsen Archives odnajduje rodziny ofiar i zwraca im te rzeczy.

To Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich i jednocześnie największe archiwum dokumentów dotyczących ofiar i Ocalonych. W 2016 instytucja ta zainicjowała kampanię #StolenMemory, w ramach której z pomocą wielu wolontariuszy poszukuje rodzin ofiar, aby zwrócić im zachowane przedmioty. Od tego czasu udało się przekazać blisko 700 pamiątek krewnym ofiar na całym świecie.

WYSTAWA OBJAZDOWA

Wystawa objazdowa #StolenMemory opowiada historie byłych więźniów obozów koncentracyjnych przez pryzmat ich rzeczy osobistych.
Materiały prezentowane na wystawie są uzupełnione o interaktywne elementy. Podczas zwiedzania wystawy można za pomocą kodu QR obejrzeć filmowe portrety odnalezionych krewnych.
Ponadto Arolsen Archives zachęcają zwiedzających do wsparcia kampanii poszukiwania rodzin właścicieli depozytów poprzez prowadzenie własnych badań.
Ekspozycja przemierza obecnie Niemcy, Polskę i Belgię w czterech kontenerach morskich. W Goleniowie będzie w środę:

  • Wernisaż wystawy 👉 22 marca 2023 (środa), godz. 11.00
    sala koncertowa GDK, ul. Słowackiego 1
  • Wystawa otwarta 👉22 marca 2023 do 11 kwietnia 2023
    w godz. 10.00 – 18.00 👉 plac Bramy Wolińskiej 1

red.

powiązane – „Żółty Domek” dłużej otwarty.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie