Connect with us

Kultura

Rokita w Bagnach

Maszewo, Przybiernów. Wczoraj w Bagnach (Gmina Maszewo) gościli goście z Rokity (Gmina Przybiernów).

Opublikowane

w dniu

To efekt spotkań warsztatowych prowadzonych przez Marka Kościółka (edukatora, instruktora, twórcę Teatru Krzyk z Maszewa) oraz Iwonę Miazgę (doradczynię społeczną, arteterapeutkę) w Rokicie oraz w Bagnach
Wspomniana dwójka pracowała w roli animatorów ze społecznością lokalną w Gminie Przybiernów i Gminie Maszewo od połowy sierpnia do dnia wczorajszego (30 września).
Rokitę zaproponowała do projektu Iwona Miazga, a Bagna wybrał Marek Kościółek. W Rokicie (młode sołectwo istniejące od dwóch lat) i Bagnach oboje zrealizowali wspólnie kilka warsztatów z mieszkankami tych miejscowości. Było intensywnie, zespołowo oraz refleksyjnie. Towarzyszyła temu jednak dobra zabawa, a w tych czasach to szczególnie ważne. Oczywiście wszystko w kontekście reżimu sanitarnego. Finałem tego było wczorajsze spotkanie w świetlicy wiejskiej w Bagnach, gdzie fantastycznie przyjęły gości uczestniczki warsztatów, a tym samym członkinie tamtejszego Koła Gospodyń. Rokita z kolei nie była dłużna i m.in. wręczyła przedstawicielkom Bagien specjalnie przygotowany na tę okoliczność symbol Rokity.
Wczoraj były także wspólne mini spektakle, rozmowy dotyczące m.in. planów na przyszłość.
Projekt w Bagnach i Rokicie napisał Józef Szkandera, który był również koordynatorem tych działań. Wspierał nas dr hab. Maciej Kowalewski (prof US) z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego, który przygotował raport i analizę tych działań przygotowanych przez Marka Kościółka, Iwonę Miazgę oraz Józefa Szkanderę.
Nazwa całości wydarzenia, to Edukacja Kulturowa Dla Umiejętności Społecznych i sfinansowana została przez z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

red.

powiązane – „Maturzystka nagrodzona za aktorstwo”

Kultura

Wieczór z klasyką

Kultura. Wieczór z Klasyką – koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Saksofonowego.

Opublikowane

w dniu

Gmina Goleniów oraz Goleniowski Dom Kultury zapraszają na wyjątkowy koncert zespołu Impression Saxophone Ensemble, który specjalizuje się w wykonaniach muzyki klasycznej i współczesnej.

Niedziela, 18 maja 2025 r.
Godzina 17:00
Sala koncertowa GDK, ul. Słowackiego 1 (wejście od ul. Młynarskiej)
Wstęp bezpłatny

Pod batutą prof. Dariusza Samola zabrzmią utwory od baroku po współczesność – usłyszymy m.in. dzieła Haendla, Bacha, Vivaldiego, Haydna oraz kompozycje Takatsugu Muramatsu i Andre Jeana Dervaux.

Gościnnie wystąpią także młodzi, utalentowani muzycy z Saxademus Quartet – studenci Akademii Sztuki w Szczecinie, nagradzani na międzynarodowych konkursach.

red.

powiązane – „Krzyż na dwutysiąclecie Odkupienia”Krzyż na dwutysiąclecie Odkupienia

Kontynuuj czytanie

Kultura

Goleniowskie fotohistorie

Kultura. Dzisiaj otwarto wystawę „Goleniowskie Fotohistorie”.

Opublikowane

w dniu

Można ją ogladać do 23 listopada 2024 roku w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Goleniowie. Fotografie pochodzą ze szklanych negatywów odnalezionych na strychu domu Mariana Dałkiewicza, pierwszego powojennego fotografa Goleniowa.

red.

powiązane – „Mieszkaniec zasłużony”

Kontynuuj czytanie

Kultura

Krzyk w Kanadzie

Kultura. Teatr KRZYK z Maszewa reprezentuje Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Kanadzie 3-13 września.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje teatr, Krzyk do Kanady został zaproszony przez organizatorów jako jedyny reprezentant naszego kraju i pokaże (dwukrotnie) nagradzany już wielokrotnie w kraju i za granicą autorski minimalistyczny spektakl „Hej, Ty” w reżyserii Anny Giniewskiej i Marka Kościółka.

W przedstawieniu występują: studentka Akademii Sztuki w Szczecinie Aleksandra Czubińska oraz absolwentka tejże uczelni Nikola Palej.
Poza spektaklami Marek Kościółek i Nikola Palej przeprowadzą autorski warsztat teatralny z uczestnikami Festiwalu, będą rozmawiać o współpracy i prezentować na forum działania Zachodniopomorskiej OFFensywy Teatralnej w naszym województwie.

To pierwszy wyjazd za ocean maszewskiej grupy odkąd została założony w Maszewie w roku 2002 przez Marka Kościółka i Annę Giniewską (oboje na zdjęciu).

W Festiwalu w Montrealu i Mont-Laurier (prowincja Quebec) zagrają teatry z Kanady, Argentyny, Armenii, Senegalu, Rumunii, Słowacji, Niemiec, Francji, Iraku, Iranu, Włoch, Belgii, Dominikany, Kolumbii oraz Filipin.
Wyjazd Krzyku, to spore wyróżnienie, ale i wyzwanie logistyczne i finansowe dla teatru. Dlatego tym bardziej cenne jest wsparcie Polskiego Instytutu Adama Mickiewicza (Państwowa Instytucja Kultury).
Wsparcia teatrowi Krzyk przy wyjeździe do Kanady udzieliły również Zachodniopomorska OFFensywa Teatralna oraz Nadleśnictwo Nowogard.

red.

powiązane – „Renowacja elewacji”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie