Connect with us
https://www.pracujwfiege.pl/

Kultura

Rokita w Bagnach

Maszewo, Przybiernów. Wczoraj w Bagnach (Gmina Maszewo) gościli goście z Rokity (Gmina Przybiernów).

Opublikowane

w dniu

To efekt spotkań warsztatowych prowadzonych przez Marka Kościółka (edukatora, instruktora, twórcę Teatru Krzyk z Maszewa) oraz Iwonę Miazgę (doradczynię społeczną, arteterapeutkę) w Rokicie oraz w Bagnach
Wspomniana dwójka pracowała w roli animatorów ze społecznością lokalną w Gminie Przybiernów i Gminie Maszewo od połowy sierpnia do dnia wczorajszego (30 września).
Rokitę zaproponowała do projektu Iwona Miazga, a Bagna wybrał Marek Kościółek. W Rokicie (młode sołectwo istniejące od dwóch lat) i Bagnach oboje zrealizowali wspólnie kilka warsztatów z mieszkankami tych miejscowości. Było intensywnie, zespołowo oraz refleksyjnie. Towarzyszyła temu jednak dobra zabawa, a w tych czasach to szczególnie ważne. Oczywiście wszystko w kontekście reżimu sanitarnego. Finałem tego było wczorajsze spotkanie w świetlicy wiejskiej w Bagnach, gdzie fantastycznie przyjęły gości uczestniczki warsztatów, a tym samym członkinie tamtejszego Koła Gospodyń. Rokita z kolei nie była dłużna i m.in. wręczyła przedstawicielkom Bagien specjalnie przygotowany na tę okoliczność symbol Rokity.
Wczoraj były także wspólne mini spektakle, rozmowy dotyczące m.in. planów na przyszłość.
Projekt w Bagnach i Rokicie napisał Józef Szkandera, który był również koordynatorem tych działań. Wspierał nas dr hab. Maciej Kowalewski (prof US) z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Szczecińskiego, który przygotował raport i analizę tych działań przygotowanych przez Marka Kościółka, Iwonę Miazgę oraz Józefa Szkanderę.
Nazwa całości wydarzenia, to Edukacja Kulturowa Dla Umiejętności Społecznych i sfinansowana została przez z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.

red.

powiązane – „Maturzystka nagrodzona za aktorstwo”

Kultura

Ambasador Kościółek

Kultura. Wśród ambasadorów zachodniopomorskiej kultury wyróżnionych w tym roku nagrodą „Pro Atrte”, znalazł się Marek Kościółek.

Opublikowane

w dniu

Nagrody wyróżnionym wręczyła w piątek, 30 września br. w „Operze na Zamku” w Szczecinie, członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego Anna Bańkowska oraz wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego Teresa Kalina.

Działający od lat w Maszewie, Goleniowie i nie tylko Marek Kościółek (na zdjęciu trzeci od lewej) – jest reżyserem, aktorem, społecznikiem, politologiem i pedagogiem. W 2002 roku założył „Teatr Krzyk”. Organizuje ogólnopolskie festiwale teatralne oraz współtworzy międzynarodowe akcje społeczno-kulturalne. Współpracuje z artystami niezależnymi z Niemiec, Ukrainy, Albanii, Norwegii, Włoch, Hiszpanii Azerbejdżanu, Rosji i Białorusi. Od 2002 roku prowadzi warsztaty teatralne w Polsce i Europie. Zdobył wiele nagród i wyróżnień na kilkudziesięciu ogólnopolskich festiwalach oraz otrzymał nagrody w dziedzinie teatru alternatywnego. Występował m.in. na: Łódzkich Spotkaniach Teatralnych, Międzynarodowym Campusie Artystycznym FAMA, Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „MALTA” i Ogólnopolskim Festiwalu „Windowisko”. Jest współtwórcą działań artystycznych realizowanych we współpracy z Fundacją Dobra Wola z Krakowa, Pracownią Alternatywnego Wychowania z Łodzi, Polskim Stowarzyszeniem na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym w Gryficach, a także współtwórcą idei Zachodniopomorskiej Ofensywy Teatralnej. W 2013 roku założył grupę teatralną Ujście w Świnoujściu. Obecnie aktor w Teatrze Gdynia Główna, Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu oraz instruktor teatralny w Ośrodku Kultury i Sportu w Maszewie.

Nagroda „Pro Arte” przyznana za całokształt działalności artystycznej, za różnorodność i niezależność w sztuce teatru oraz za osiągnięcia na ogólnopolskiej i międzynarodowej scenie teatralnej „Teatru KRZYK” i wieloletnią inspirującą pracę na rzecz młodzieży i lokalnej społeczności.

Nagrody „Pro Arte” przyznawane są w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury w województwie zachodniopomorskim. To wyróżnienia za całokształt działalności lub osiągnięcia o istotnym znaczeniu dla regionu. Laureaci otrzymują statuetki, dyplomy oraz gratyfikacje finansowe w wysokości 15 tys. zł.

red.

powiązane – „Koncepcja nowego domu kultury na półkę”

Kontynuuj czytanie

Kultura

„Bachantki” w Rampie

Kultura. Dzisiaj najnowszy spektakl grupy „Teatru Brama Lab” – „Bachantki”

Opublikowane

w dniu

23 września | piątek | godz. 19.00 w „Rampa Kultura i Twierdza Design” | wstęp wolny.
Spektakl jest kolażem różnych tekstów, m.in. Witolda Gombrowicza, Michaiła Bułhakowa, Maksa Fraja, Neda Nezdana oraz tekstów własnych. Sama historia natomiast została zainspirowana „Bachantkami” Eurypidesa.

red.

powiązane – „Park rozrywki”

Kontynuuj czytanie

Kultura

Polk w bibliotece

Kultura. Spotkanie ze znanym aktorem Piotrem Polkiem odbędzie się jutro w miejskiej bibliotece.

Opublikowane

w dniu

Szczegóły na plakacie obok.

red.

powiązane – „Od jutra BRAMAT 2022”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie