Podpisano umowy na realizację ponad 80 km nowych dróg ekspresowych, oddano do ruchu obwodnicę Wałcza i Kobylanki na S10, Węgorzyna na DK20 i przebudowaną autostradę A6 – to łącznie blisko 30 km. Podpisano umowy na realizację 80 km nowych odcinków dróg ekspresowych S3 i S11 oraz ogłoszono przetargi na budowę obwodnic Gryfina na DK31, Szczecinka na DK20 oraz obwodnicę Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 oraz dokończenie rozbudowy węzła Szczecin Kijewo. Wdrożono do realizacji i przygotowania wszystkie inwestycje z rządowego Programu budowy 100 obwodnic.
Nowe drogi oddane do ruchu
Kierowcy od czerwca tego roku mogą korzystać z obwodnicy Węgorzyna w ciągu DK20. Inwestycja zakończyła się na cztery miesiące przed terminem kontraktowym. Droga o długości kilometra umożliwiła wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miejscowości Węgorzyno. Pod koniec listopada oddano do ruchu dwujezdniową obwodnicę Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa w ciągu drogi S10. Było to zakończenie inwestycji obejmującej budowę drugiej jezdni tej obwodnicy o długości 6,5 km, drogi wspomagającej Niedźwiedź – Zdunowo oraz łącznicy na węźle Kobylanka. Pozwoliło to wprowadzić oznakowanie drogi ekspresowej na 13 km S10, od granicy miasta Szczecin do początku obwodnicy Stargardu. Inwestycja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Od 9 grudnia tego roku ruch dwujezdniowy odbywa się też na przebudowanym odcinku autostrady A6 Szczecin Dąbie – Rzęśnica o długości 3,5 km. Na tej inwestycji na jesieni ubiegłego roku odstąpiono od umowy z poprzednim wykonawcą, a w tym roku nowi wykonawcy sprawnie zakończyli przebudowę jezdni i budowę przejścia dla zwierząt. Podobnie na obwodnicy Wałcza w ciągu drogi S10 o długości 17,8 km roboty kończyli w tym roku nowi wykonawcy. Sprawne przeprowadzenie przetargów na dokończenie robót i realizacja prac przez nowe firmy umożliwiła oddanie drogi do ruchu 19 grudnia. Tym samym tranzyt omija już Wałcz. Inwestycja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.
Postęp robót na inwestycjach
Na odcinku S3 Miękowo – Rzęśnica o długości 19 km jeszcze przed wakacjami zostały udostępnione do ruchu dwie jezdnie. Trwają prace przy drogach wspomagających, wykonywane są ekrany akustyczne i kończone ogrodzenie, a wszystkie prace zakończą się do kwietnia przyszłego roku. W tym samym terminie planowane jest ukończenie budowy S3 na odcinku Brzozowo – Miękowo o długości 22,4 km. Obecnie na większości tego odcinka poruszamy się już po nowym przebiegu, ale jeszcze jedną jezdnią. Zgodnie z założeniami przebiega również budowa obwodnicy Myśliborza w ciągu DK26 – większość drogi ma już wykonane warstwy bitumiczne. Roboty na tej inwestycji mają się zakończyć w III kwartale przyszłego roku. Na przebudowie węzła drogowego Szczecin Kijewo, łączącego A6 z DK10, zostały zakończone dwa pierwsze etapy robót. Jedziemy nowym wiaduktem dla jezdni w stronę Szczecina. Trwa przetarg na dokończenie pozostałych prac na węźle. Rok 2020 był również kluczowy dla budowy tunelu w Świnoujściu. Powstała komora startowa maszyny drążącej TBM, która dotarła drogą morską z Chin na plac budowy i jest obecnie montowana. W marcu przyszłego roku powinno rozpocząć się drążenie tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin. Inwestorem tego zadania jest Miasto Świnoujście, a GDDKiA jest Inwestorem Zastępczym. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.
Umowy na inwestycje warte ponad trzy miliardy złotych podpisane
Rok 2020 można nazwać z pewnością rokiem podpisywania umów na nowe inwestycje. Zawarliśmy pięć dużych umów na realizację odcinków dróg ekspresowych S3 i S11 o łącznej długości 80,7 km. Łączna wartość tych kontraktów wyniosła około 2,87 mld złotych, przy całkowitej wartości inwestycji wynoszącej około 3,3 mld złotych. W lutym podpisaliśmy umowę na odcinek S11 Koszalin – Zegrze Pomorskie o długości 16,8 km. Natomiast na początku marca dwie kolejne umowy – na odcinki S11 Zegrze Pomorskie – Kłanino o długości 19,3 km i Kłanino – Bobolice o długości 11,6 km. Były to umowy na realizację w systemie Projektuj i buduj. Wykonawcy niezwłocznie przystąpili do prac projektowych. Dokumentacja została wykonana zgodnie z terminami kontraktowymi i w grudniu dla wszystkich trzech odcinków złożono do Wojewody Zachodniopomorskiego wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Pod koniec sierpnia zostały podpisane umowy na zaprojektowanie i budowę dwóch ostatnich brakujących odcinków drogi S3 w regionie – Świnoujście – Dargobądz i Dargobądz – Troszyn o łącznej długości 33 km. Obecnie wykonawcy prowadzą prace projektowe dla tych odcinków i w III kwartale przyszłego roku mają być składane wnioski o wydanie decyzji ZRID.
Przetargi na nowe inwestycje
W lipcu ogłosiliśmy postępowania na dokończenie pozostałych do wykonania robót na węźle Szczecin Kijewo (III etap) oraz na budowę pierwszego etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13. Dla obu tych postępowań jesteśmy już po otarciu ofert i trwa ich sprawdzanie. Ruszyły również dwa przetargi na realizację inwestycji w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. We wrześniu dla obwodnicy Gryfina w ciągu DK 31, natomiast w grudniu dla obwodnicy Szczecinka w ciągu DK20. Wczoraj wysłaliśmy do publikacji ogłoszenie o przetargu na dokończenie robót na obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu drogi S6. Przetarg zostanie opublikowany jeszcze przed końcem tego roku. Łącznie długość dróg, dla których ogłosiliśmy w 2020 r. przetargi, to 24 km, a całkowita wartość tych inwestycji sięga 1,2 mld złotych.
Program 100 obwodnic
Na Pomorzu Zachodnim, w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic, planowana jest realizacja łącznie dziewięciu zadań o długości 47 km i wartości około 1,2 mld złotych. Spośród nich wspomniane już obwodnice Gryfina i Szczecinka są na etapie postępowań przetargowych na zaprojektowanie i budowę. Dla pozostałych siedmiu inwestycji podpisaliśmy w tym roku umowy na opracowanie dokumentacji projektowych. Dla obwodnic Szwecji, Wałcza, Rusinowa i Człopy na DK22 umowy na dokumentację podpisaliśmy w czerwcu. Dla obwodnic Stargardu i Złocieńca na DK20 prace nad projektami ruszyły pod koniec października. Natomiast umowa na dokumentację projektową dla obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 podpisaliśmy w grudniu.
Kolejne odcinki S6, S10 i S11 w przygotowaniu
W roku 2020 trwały również prace przygotowawcze dla pozostałych brakujących odcinków dróg ekspresowych. Dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu S6 w tym roku zwiększono finansowanie na prace przygotowawcze, co było związane z koniecznością wydłużenia tunelu pod Odrą. Dzięki temu prowadzono dalsze prace geologiczne i dokumentacyjne, które mają się zakończyć w przyszłym roku. Projektanci finiszują z dokumentacją dla odcinków S6 od Koszalina do Słupska. Na ten końcowy fragment S6 w regionie, o długości 46 km, w roku 2020 przyznano finansowanie na realizację. Mamy również złożone wnioski o wydanie decyzji środowiskowej dla wszystkich brakujących odcinków drogi ekspresowej S10 od Szczecina do początku obwodnicy Piły. W przyszłym roku procedury te powinny zostać zakończone i uzyskamy ostatnie brakujące decyzje środowiskowe dla dróg ekspresowych w województwie zachodniopomorskim. Kończona jest również dokumentacja dla odcinka S11 Bobolice – Szczecinek o długości 24,5 km.
Działania na istniejącej sieci drogowej
W roku 2020 powstały nowe kanalizacje deszczowe w trzech miejscowościach – Strącznie i Gwdzie na DK20 i Wierzchowie na DK11. Zostało wyremontowanych 14,7 km dróg. Na odcinku DK31 Czepino – Gryfino wybudowano nowy chodnik, a na DK22 w miejscowości Strączno powstała nowa sygnalizacja świetlna. Został wdrożony system zarządzania ruchem na drodze ekspresowej S6 Goleniów – Koszalin. W październiku została podpisana z firmą Orlen umowa na dzierżawę pary Miejsc Obsługi Podróżnych Jarkowo na drodze ekspresowej S6 między węzłami Kiełpino i Kołobrzeg Zachód. W przyszłym roku rozpocznie się tam budowa stacji paliw i restauracji. W grudniu ruszył natomiast przetarg na dzierżawę MOP Wyszogóra między węzłami S6 Nowogard Wschód i Ploty.
Powiat. W tegoroczne wakacje na najbardziej popularne trasy wyjedzie więcej pociągów regionalnych, które umożliwią wygodne i szybkie dojazdy do najatrakcyjniejszych miejsc Pomorza Zachodniego – w tym jadące przez nasz powiat.
Nowością będą późnowieczorne, codzienne pociągi „Wiatrak”, których odjazdy ze Szczecina i ze Świnoujścia przez Goleniów zaplanowano po godz. 22. Z kolei od 1 września uruchomione zostanie inne dodatkowe połączenie stolicy regionu i nadmorskiego kurortu. Nowa para pociągów uzupełni siatkę połączeń w godzinach szczytu. Pociągi wyjadą ze stacji początkowych po godzinie 16.
Kierunek Świnoujście i Międzyzdroje
Na trasie Szczecin – Świnoujście przez Międzyzdroje w wakacyjne weekendy i święta pojawi się aż 38 połączeń (19 par pociągów), a w pozostałe dni 30 pociągów (15 par), co zapewni możliwość podróży nad morze lub do stolicy województwa praktycznie o każdej porze dnia. Pociągi weekendowe w większości kursować będą jako przyspieszone – wszystkie zatrzymają się w Goleniowie.
Nowością będą późnowieczorne, codzienne pociągi o nazwie „Wiatrak”, których odjazdy ze Szczecina i ze Świnoujścia zaplanowano po godz. 22:00. Pozwolą one spędzić więcej czasu na plaży lub na imprezach i wydarzeniach organizowanych w nadmorskich kurortach i w stolicy województwa. Pociąg „Wiatrak” odjeżdżający ze Szczecina Głównego do Świnoujścia o godz. 22:04 będzie skomunikowany z pociągiem IC Matejko z Krakowa, a na stacji Szczecin Dąbie z pociągiem IC Gryf z Olsztyna, IC Osterwa z Zakopanego oraz z EIC Chrobry z Warszawy, dzięki czemu osoby podróżujące z głębi kraju będą mogły na noc dotrzeć do Międzyzdrojów czy Świnoujścia.
Mieszkańcy m.in. Stargardu i Choszczna podobnie jak w roku ubiegłym nad morze będą mogli dotrzeć szybkim weekendowym pociągiem „Orkan” relacji Poznań – Świnoujście, który wykorzysta parametry zmodernizowanej linii nr 351 i będzie kursował z prędkością maksymalną 160 km/h. Ponadto ominie on stacje Szczecin Dąbie i Szczecin Główny, dzięki czemu czas podróży tym pociągiem będzie rekordowo krótki – z Poznania do Świnoujścia 3 godziny i 10 minut, a ze Stargardu dokładnie 90 minut.
Kierunek Kołobrzeg
Wygodne podróże pociągi regionalne zapewnią również na trasie Szczecin – Kołobrzeg przez Goleniów, Nowogard, Gryfice i Trzebiatów, gdzie codziennie kursować będzie 10 par pociągów.
Przed podróżą sprawdź rozkład jazdy
Ze względu na prace modernizacyjne prowadzone na wielu liniach, rozkład jazdy pociągów najlepiej sprawdzić na dzień przed wyjazdem na Portalu Pasażera – www.portalpasazera.pl
Jest on regularnie aktualizowany oraz pozwala wygenerować bieżące informacje o sytuacji ruchowej na stacji wybranej przez podróżnego, śledzić rzeczywiste położenie pociągu na trasie, itp.
Dwutysiąclecie Odkupienia przypada w roku 2033 – odkupienia dokonanego przez mękę, śmierć i zmartwychwstanie naszego Pana Jezusa Chrystusa kiedy miał 33 lata – stąd dwutysiąclecie.
By godnie uczcić tę rocznicę Odkupienia, w parafii pw. Chrystusa Króla w Żarnowie zrodziła się inicjatywa postawienie dużego, widocznego z daleka krzyża w odpowiednio eksponowanym miejscu naszego powiatu.
Na poziomie ogółnopolskim II turę wyborów wygrał Karol Nawrocki, który zdobył 10 606 877 głosów – 50,89%. R. Trzaskowski zdobył 10 237 286 głosów – 49,11% Frekwencja wyniosła 71,63%
W województwie zachodniopomorskim wyniki II tury są następujące:
K. Nawrocki 359 267 głosów – 41,97% R. Trzaskowski 496 666 głosów – 58,03% Frekwencja – 68,81%
W powiecie goleniowskim:
K. Nawrocki 17 857 głosów – 44,54% R. Trzaskowski 22 234 głosów – 55,46% Frekwencja – 65,78%
Gmina Goleniów
K. Nawrocki 7 736 – 40,35% R. Trzaskowski 11 436 – 59,65% Frekwencja – 70,05%
Gmina Nowogard
K. Nawrocki 4 967 – 43,43% R. Trzaskowski 5 470 – 56,57% Frekwencja – 64,21%
Gmina Maszewo
K. Nawrocki 2 300 – 57,43% R. Trzaskowski 1 705 – 42,57% Frekwencja – 62,48%
Gmina Stepnica
K. Nawrocki 918 – 47,30% R. Trzaskowski 1 023 – 52,70% Frekwencja – 55,36%
Gmina Przybiernów
K. Nawrocki 1 191 – 54,68% R. Trzaskowski 987 – 45,32% Frekwencja – 59,45%
Gmina Osina
K. Nawrocki 745 – 54,86% R. Trzaskowski 613 – 45,14% Frekwencja – 62,14%