Connect with us

Powiat

Rok 2020 na drogach krajowych Pomorza Zachodniego

Powiat. W mijającym roku GDDKiA realizowała 160 km nowych dróg, z których oddano do ruchu blisko 30 km.

Opublikowane

w dniu

Podpisano umowy na realizację ponad 80 km nowych dróg ekspresowych, oddano do ruchu obwodnicę Wałcza i Kobylanki na S10, Węgorzyna na DK20 i przebudowaną autostradę A6 – to łącznie blisko 30 km. Podpisano umowy na realizację 80 km nowych odcinków dróg ekspresowych S3 i S11 oraz ogłoszono przetargi na budowę obwodnic Gryfina na DK31, Szczecinka na DK20 oraz obwodnicę Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 oraz dokończenie rozbudowy węzła Szczecin Kijewo. Wdrożono do realizacji i przygotowania wszystkie inwestycje z rządowego Programu budowy 100 obwodnic.

Nowe drogi oddane do ruchu

Kierowcy od czerwca tego roku mogą korzystać z obwodnicy Węgorzyna w ciągu DK20. Inwestycja zakończyła się na cztery miesiące przed terminem kontraktowym. Droga o długości kilometra umożliwiła wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miejscowości Węgorzyno. Pod koniec listopada oddano do ruchu dwujezdniową obwodnicę Kobylanki, Morzyczyna i Zieleniewa w ciągu drogi S10. Było to zakończenie inwestycji obejmującej budowę drugiej jezdni tej obwodnicy o długości 6,5 km, drogi wspomagającej Niedźwiedź – Zdunowo oraz łącznicy na węźle Kobylanka. Pozwoliło to wprowadzić oznakowanie drogi ekspresowej na 13 km S10, od granicy miasta Szczecin do początku obwodnicy Stargardu. Inwestycja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Od 9 grudnia tego roku ruch dwujezdniowy odbywa się też na przebudowanym odcinku autostrady A6 Szczecin Dąbie – Rzęśnica o długości 3,5 km. Na tej inwestycji na jesieni ubiegłego roku odstąpiono od umowy z poprzednim wykonawcą, a w tym roku nowi wykonawcy sprawnie zakończyli przebudowę jezdni i budowę przejścia dla zwierząt. Podobnie na obwodnicy Wałcza w ciągu drogi S10 o długości 17,8 km roboty kończyli w tym roku nowi wykonawcy. Sprawne przeprowadzenie przetargów na dokończenie robót i realizacja prac przez nowe firmy umożliwiła oddanie drogi do ruchu 19 grudnia. Tym samym tranzyt omija już Wałcz. Inwestycja była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Postęp robót na inwestycjach

Na odcinku S3 Miękowo – Rzęśnica o długości 19 km jeszcze przed wakacjami zostały udostępnione do ruchu dwie jezdnie. Trwają prace przy drogach wspomagających, wykonywane są ekrany akustyczne i kończone ogrodzenie, a wszystkie prace zakończą się do kwietnia przyszłego roku. W tym samym terminie planowane jest ukończenie budowy S3 na odcinku Brzozowo – Miękowo o długości 22,4 km. Obecnie na większości tego odcinka poruszamy się już po nowym przebiegu, ale jeszcze jedną jezdnią. Zgodnie z założeniami przebiega również budowa obwodnicy Myśliborza w ciągu DK26 – większość drogi ma już wykonane warstwy bitumiczne. Roboty na tej inwestycji mają się zakończyć w III kwartale przyszłego roku. Na przebudowie węzła drogowego Szczecin Kijewo, łączącego A6 z DK10, zostały zakończone dwa pierwsze etapy robót. Jedziemy nowym wiaduktem dla jezdni w stronę Szczecina. Trwa przetarg na dokończenie pozostałych prac na węźle. Rok 2020 był również kluczowy dla budowy tunelu w Świnoujściu. Powstała komora startowa maszyny drążącej TBM, która dotarła drogą morską z Chin na plac budowy i jest obecnie montowana. W marcu przyszłego roku powinno rozpocząć się drążenie tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin. Inwestorem tego zadania jest Miasto Świnoujście, a GDDKiA jest Inwestorem Zastępczym. Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.

Umowy na inwestycje warte ponad trzy miliardy złotych podpisane

Rok 2020 można nazwać z pewnością rokiem podpisywania umów na nowe inwestycje. Zawarliśmy pięć dużych umów na realizację odcinków dróg ekspresowych S3 i S11 o łącznej długości 80,7 km. Łączna wartość tych kontraktów wyniosła około 2,87 mld złotych, przy całkowitej wartości inwestycji wynoszącej około 3,3 mld złotych. W lutym podpisaliśmy umowę na odcinek S11 Koszalin – Zegrze Pomorskie o długości 16,8 km. Natomiast na początku marca dwie kolejne umowy – na odcinki S11 Zegrze Pomorskie – Kłanino o długości 19,3 km i Kłanino – Bobolice o długości 11,6 km. Były to umowy na realizację w systemie Projektuj i buduj. Wykonawcy niezwłocznie przystąpili do prac projektowych. Dokumentacja została wykonana zgodnie z terminami kontraktowymi i w grudniu dla wszystkich trzech odcinków złożono do Wojewody Zachodniopomorskiego wnioski o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Pod koniec sierpnia zostały podpisane umowy na zaprojektowanie i budowę dwóch ostatnich brakujących odcinków drogi S3 w regionie – Świnoujście – Dargobądz i Dargobądz – Troszyn o łącznej długości 33 km. Obecnie wykonawcy prowadzą prace projektowe dla tych odcinków i w III kwartale przyszłego roku mają być składane wnioski o wydanie decyzji ZRID.

Przetargi na nowe inwestycje

W lipcu ogłosiliśmy postępowania na dokończenie pozostałych do wykonania robót na węźle Szczecin Kijewo (III etap) oraz na budowę pierwszego etapu obwodnicy Przecławia i Warzymic w ciągu DK13. Dla obu tych postępowań jesteśmy już po otarciu ofert i trwa ich sprawdzanie. Ruszyły również dwa przetargi na realizację inwestycji w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. We wrześniu dla obwodnicy Gryfina w ciągu DK 31, natomiast w grudniu dla obwodnicy Szczecinka w ciągu DK20. Wczoraj wysłaliśmy do publikacji ogłoszenie o przetargu na dokończenie robót na obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu drogi S6. Przetarg zostanie opublikowany jeszcze przed końcem tego roku. Łącznie długość dróg, dla których ogłosiliśmy w 2020 r. przetargi, to 24 km, a całkowita wartość tych inwestycji sięga 1,2 mld złotych.

Program 100 obwodnic

Na Pomorzu Zachodnim, w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic, planowana jest realizacja łącznie dziewięciu zadań o długości 47 km i wartości około 1,2 mld złotych. Spośród nich wspomniane już obwodnice Gryfina i Szczecinka są na etapie postępowań przetargowych na zaprojektowanie i budowę. Dla pozostałych siedmiu inwestycji podpisaliśmy w tym roku umowy na opracowanie dokumentacji projektowych. Dla obwodnic Szwecji, Wałcza, Rusinowa i Człopy na DK22 umowy na dokumentację podpisaliśmy w czerwcu. Dla obwodnic Stargardu i Złocieńca na DK20 prace nad projektami ruszyły pod koniec października. Natomiast umowa na dokumentację projektową dla obwodnicy Kołbaskowa w ciągu DK13 podpisaliśmy w grudniu.

Kolejne odcinki S6, S10 i S11 w przygotowaniu

W roku 2020 trwały również prace przygotowawcze dla pozostałych brakujących odcinków dróg ekspresowych. Dla Zachodniej Obwodnicy Szczecina w ciągu S6 w tym roku zwiększono finansowanie na prace przygotowawcze, co było związane z koniecznością wydłużenia tunelu pod Odrą. Dzięki temu prowadzono dalsze prace geologiczne i dokumentacyjne, które mają się zakończyć w przyszłym roku. Projektanci finiszują z dokumentacją dla odcinków S6 od Koszalina do Słupska. Na ten końcowy fragment S6 w regionie, o długości 46 km, w roku 2020 przyznano finansowanie na realizację. Mamy również złożone wnioski o wydanie decyzji środowiskowej dla wszystkich brakujących odcinków drogi ekspresowej S10 od Szczecina do początku obwodnicy Piły. W przyszłym roku procedury te powinny zostać zakończone i uzyskamy ostatnie brakujące decyzje środowiskowe dla dróg ekspresowych w województwie zachodniopomorskim. Kończona jest również dokumentacja dla odcinka S11 Bobolice – Szczecinek o długości 24,5 km.

Działania na istniejącej sieci drogowej

W roku 2020 powstały nowe kanalizacje deszczowe w trzech miejscowościach – Strącznie i Gwdzie na DK20 i Wierzchowie na DK11. Zostało wyremontowanych 14,7 km dróg. Na odcinku DK31 Czepino – Gryfino wybudowano nowy chodnik, a na DK22 w miejscowości Strączno powstała nowa sygnalizacja świetlna. Został wdrożony system zarządzania ruchem na drodze ekspresowej S6 Goleniów – Koszalin. W październiku została podpisana z firmą Orlen umowa na dzierżawę pary Miejsc Obsługi Podróżnych Jarkowo na drodze ekspresowej S6 między węzłami Kiełpino i Kołobrzeg Zachód. W przyszłym roku rozpocznie się tam budowa stacji paliw i restauracji. W grudniu ruszył natomiast przetarg na dzierżawę MOP Wyszogóra między węzłami S6 Nowogard Wschód i Ploty.

red.

powiązane – „MOP Wyszogóra”

Powiat

Biogazownia R-XXI w Łobzie

Powiat. Utylizacja odpadów może być tania, a nawet dochodowa. Członkowie Celowego Związku Gmin R-XXI mają tego świadomość, dlatego podjęli uchwałę, na mocy której zbudowana zostanie biogazownia w Łobzie.

Opublikowane

w dniu

Biogazownia w Łobzie pomoże rozwiązać szereg problemów, które pojawiają się w związku z gospodarowaniem odpadami biodegradowalnymi i zielonymi. Przede wszystkim obniży koszty ich przetwarzania, a ponadto zredukuje wydatki na utrzymanie zakładu w Słajsinie. Biogaz zostanie przetworzony na gaz, ciepło oraz prąd. Energia elektryczna zasili biogazownię, a gaz posłuży jako paliwo do ciężarówek wywożących odpady.

– Będzie to instalacja fermentacyjna, podobna funkcjonuje w centrum Berlina – mówi Jacek Chrzanowski, prezes CZG R-XXI. – To nowoczesna, sprawdzona i tańsza od obecnej technologia, która nie będzie negatywnie oddziaływała na środowisko.

Na ostatnim zgromadzeniu R-XXI do którego należą wszystkie gminy naszego powiatu, delegaci gmin podjęli uchwałę o przekazaniu aportem do nowoutworzonej w Łobzie spółki działki o powierzchni prawie 7 ha, na której obszarze powstanie instalacja biogazowa. Spółka ma działać pod firmą „BioEneris R-XXI”, tworzą ją CZG R-XXI i firma ENERIS.

Według założeń budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a finalizacja projektu powinna nastąpić w ciągu 3 lat. Wsparcie finansowe dla budowy biogazowni związek 32 gmin pozyskał w ramach programu NFOŚiGW „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny”.

Inwestorem będzie spółka utworzona z firmą ENERIS, która jest dostawcą technologii. Biogazowania ma być sfinansowana przez firmę ENERIS i eksploatowana wspólnie z R-XXI. Będzie ona mogła przetworzyć ok. 30 tys ton odpadów rocznie. Założenie jest takie, że 50% odpadów biodegradowalnych będzie pochodziło spoza obszaru związku i będzie przyjmowane i utylizowane po cenach komercyjnych. Instalacja ma produkować ok. 5 mln m3 biogazu, 2,5 m3 biometanolu i 15 tys. MWh energii elektrycznej.

red.

powiązane – „BioEneris R-XXI”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Blue Velo

Powiat. W roku 2022 powstały nowe odcinki trasy Blue Velo w gminach Stepnica, Goleniów.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie dwa z nich, znajdują się między miejscowościami Krępsko i Kąty i powstały w pasie drogowym DW111 (patrz zdj). Całkowita długość nowych odcinków inwestycyjnych Blue Velo wyniosła blisko 6,68 km. Obok odcinków wzdłuż DW 111, jeden powstał wzdłuż DW 120 w Gryfinie (2,28 km) oraz dwa odcinki w Lubczynie (0,18 km).

Na odcinkach inwestycyjnych powstała droga dla rowerów o nawierzchni bitumicznej o szerokości od 2-2,5 m. Oznakowano też blisko 70,72 km trasy.

red.

powiązane – „Przed 30 kwietnia”

Kontynuuj czytanie

Powiat

48. fałszywych alarmów

Powiat. Wczoraj w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Goleniowie odbyło się roczne podsumowanie działalności strażaków z terenu powiatu goleniowskiego za rok 2022.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje powiat, wzięli w nim udział: Komendant Wojewódzki Jarosław Tomczyk, strosta Tomasz Stanisławski oraz przedstawiciele gmin.

Komendant Powiatowy PSP w Goleniowie Arkadiusz Skrzypczak podsumował efekty pracy Komendy Powiatowej – w roku 2022 odnotowano 1736 zdarzeń (o 42% więcej niż w roku poprzednim) co oznacza pod tym względem 6. miejsce w województwie, w tym 451 pożarów (wzrost o 16%), 1237 innych zdarzeń (wzrost 0 60%) i 48 fałszywych alarmów (wzrost 0 10%).

red.

powiązane – „Nocny oblot”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie