Connect with us
  • Pożyczka na wakacje - Kasa Stefczyka - Goleniów

Nowogard

RIO blokuje poręczenie kredytu

Nowogard. Wątpliwości Regionalnej Izby Obrachunkowej budzi uchwała rady miejskiej o udzieleniu poręczenia kredytu szpitalowi rejonowemu w Nowogardzie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, Samodzielny Szpital Rejonowy w Nowogardzie zamknął rok 2019 ze stratą. To przyczyniło się do konieczności zaciągnięcia przez szpital kredytu w rachunku bieżącym, aby umożliwić placówce płynność finansową i pokryć powstałe zobowiązania.
Gmina poręczyła wówczas ten kredyt, a poręczenie obowiązywało do końca sierpnia br.
Dyrektor szpitala Kazimierz Lembas wystąpił więc do Rady Miejskiej o poręczenie kredytu na kolejny rok, gdyż przedłużając kredyt, bank takiego poręczenia od kredytobiorcy wymaga.
W związku z tym, podczas obrad Rady Miejskiej, na sesji dnia 24 września 2020 r., przyjęto uchwałę o udzieleniu poręczenia kredytu w rachunku bieżącym, zaciągniętego przez Samodzielny Szpital Rejonowy w Nowogardzie, jako zabezpieczenie kredytu do wysokości 100% kwoty kredytu, tj. 1 000 000 zł.
Jednak na posiedzeniu Regionalnej Izby Obrachunkowej,7 października br., uchwała przegłosowana przez Radę Miejską została zbadana przez Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej, nadzorującej finansowe zobowiązania gmin. Uchwała budzi wątpliwości Kolegium, które po wstępnej ocenie, wszczęło postępowanie w sprawie stwierdzenia nieważności uchwały w części lub całości.
Ostateczne badanie uchwały odbędzie się w trakcie posiedzenia Kolegium Izby w dniu 21 października 2020 r., a do tego czasu gmina nie może poręczenia szpitalowi udzielić.

red.

powiązane – „350 tys zł deficytu i podwyżki”

Nowogard

Dodatkowy sprzęt

Nowogard. Działająca od ponad półtora roku bezpłatna wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego w Nowogardzie została wyposażona w dodatkowy sprzęt.

Opublikowane

w dniu

Dwa nowe rowery trójkołowe, kilka „balkoników”, wózki inwalidzkie i kilkanaście kul do chodzenia to sprzęt, który można już wypożyczać.

Wypożyczalnia powstała przy współpracy gminy Nowogard z „Fundacją Eco Textil” – fundacja dostarcza sprzęt do wypożyczalni, która znajduję się na parterze budynku RCP przy ulicy Wojska Polskiego 3 w Nowogardzie.

Zainteresowanie bezpłatnym wypożyczeniem jest tak duże, że konieczne było powiększenie ilości dysponowanego sprzętu.

Wszystkich zainteresowanych bezpłatnym wypożyczeniem sprzętu zapraszamy do wcześniejszego kontaktu z biurem pełnomocnika do spraw osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miejskim w Nowogardzie (p. Justyna Wiącek, tel. 91 392 72 38). Sprzęt będzie wydawany we wtorki i czwartki w godzinach od 12.00 do 14.00.

red.

powiązane – „Na sesji o spalarni”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Wojcieszyn na antenie

Nowogard. Mówią o nim „nasz kościół”, mówią tak nie bez powodu. To z ich inicjatywy powstał, w Wojcieszynie koło Nowogardu.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje PR Szczecin, ma przypominać mieszkańcom okolicznych wsi skąd przybyli i jak zaczęła się ich historia na Pomorzu Zachodnim.
Uroczystości związane z poświęceniem Kościoła i dedykowaniem go świętemu Janowi Pawłowi II, miały odbyć się 18 marca 2020 roku, pandemia zmieniła jednak plany mieszkańców. Oznaczało to dla nich i księdza Grzegorza Legutko, proboszcza Parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Nowogardzie , że mają czas na zadbanie o wystrój wnętrza i jeszcze większą integrację społeczności lokalnej.

Dzisiaj o godz. 21.00 na antenie PR Szczecin reportaż o tej świątynni Anny Kolmer zatytułowany ”Ikona w ikonie”, w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur – Woronieckiej. Premiera dziś po 21.

red.

powiązane – „Ogrody społeczne”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Referendum nie będzie?

Nowogard. Rada gminy może – ale nie musi – podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania burmistrza Czapli.

Opublikowane

w dniu

Taka może być konsekwencja nieudzielenia po raz drugi z rzędu burmistrzowi Czapli votum zaufania. Jak nam powiedział wczoraj przewodniczący rady miejskiej Marcin Nieradka, taka możliwość jest rozważana, ale decyzji rady w tej sprawie jeszcze nie ma.

Warto przypomnieć, że w roku ubiegłym również burmistrz Krupowicz tracąc większość w goleniowskiej radzie nie uzyskał votum zaufania. Gdyby sytuacja się powtórzyła na lipcowej sesji absolutoryjnej, rada będzie mogła zdecydować o referendum w sprawie jego odwołania.

red.

powiązane – „Burmistrz bez votum zaufania i absolutorium”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie