Connect with us

Powiat

Remont A6

Powiat. Remont autostrady A6 w rejonie węzła Klucz – utrudnienia i objazdy

Opublikowane

w dniu

Rozpoczęły się prace związane z remontem jezdni autostrady A6 w kierunku Kołbaskowa na odcinku o długości 4,5 km między węzłami Radziszewo i Szczecin Podjuchy, w tym w obszarze węzła drogowego Klucz łączącego autostradę A6 z drogą ekspresową S3. Obecnie wykonywane są separatory i przejazdy między jezdniami (przewiązki) co wymusza czasowe zamknięcia środkowych pasów autostrady. Od piątku ruch w obu kierunkach będzie się odbywał jezdnią w kierunku Gdańska, a kierowcy jadący S3 od Gorzowa w kierunku Kołbaskowa będą kierowani na objazd przez węzeł Szczecin Podjuchy. Prace potrwają do końca października.

Ruch jedną jezdnią i objazd

Obecnie wykonywane są przewiązki (przejazdy między jezdniami) oraz montowane separatory między pasami ruchu na jezdni A6 w stronę Gdańska i oznakowanie pionowe. Prace związane z przygotowaniem organizacji ruchu mają potrwać do czwartku. W piątek planowane jest wprowadzenie docelowej organizacji ruchu na czas remontu. Kierowcy jadący w kierunku Kołbaskowa około 800 metrów za węzłem Szczecin Podjuchy zostaną skierowani na jezdnię A6 w kierunku Gdańska. Ruch na tej jezdni będzie się odbywał po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Powrót do ruchu obiema jezdniami nastąpi na węźle Radziszewo.
Zjazd z A6 na S3 na węźle Klucz w kierunku Gorzowa będzie bezpośrednio z jezdni A6 w kierunku na Gdańsk. Natomiast kierowcy jadący S3 od strony Gorzowa nie zjadą na węźle Klucz w kierunku Kołbaskowa. Będzie trzeba zjechać na A6 w kierunku Gdańska i zawrócić na węźle Szczecin Podjuchy w kierunku Kołbaskowa.

Remont całej szerokości jezdni

Nawierzchnia na remontowanym odcinku została wykonana w latach 1997-1999 i 2000-2001. Po ponad 20 latach eksploatacji wymagana jest jej wymiana. Aby zapewnić właściwą trwałość nowej nawierzchni zaplanowano jej wymianę na całej szerokości, co pomoże zminimalizować połączenia technologiczne na nawierzchni. Prace będą polegały na frezowaniu istniejącej nawierzchni, wykonaniu warstwy wyrównawczej, a następnie warstwy ścieralnej, zostanie również zastosowana siatka wzmacniająca nawierzchnię. Wyremontowane zostaną również elementy odwodnienia i wykonane nowe oznakowanie poziome. Prace będzie realizowała firma Strabag, a ich wartość to około 9 mln zł.

red.

powiązane – „Obwodnica Przecławia i Warzymic”

Powiat

Zmiany w rozkładzie

Powiat. W niedzielę, 10 grudnia, zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów Polregio – w tym kursujących przez nasz powiat.

Opublikowane

w dniu

Tego samego dnia oddany do użytku zostanie nowy most kolejowy w Podjuchach, co znacznie skróci drogę w kierunku Gryfina, Kostrzyna i Zielonej Góry. Teraz pociągi w stronę Gryfina jadą przez Dąbie, co wydłuża przejazd do ponad 40 minut. Dzięki nowemu mostowi na Odrze podróż skróci się do nawet 22 minut.

I tak 10 grudnia uruchomione zostaną pociągi w nowych relacjach:

– poc. 80201/0: Chojna (15:19) – Szczecin Gł. (przyj. 16:07, odj. 16:31) – Kamień Pomorski (17:49)

– poc. 80303/2: Łobez (4:24) – Szczecin Gł. (przyj. 5:48, odj. 5:54) – Goleniów (6:27)

Kolejne relacje uruchomione zostaną 2 stycznia 2024 r.:

– poc. 80203/2: Gryfino (17:40) – Szczecin Gł. (przyj. 18:05, odj. 18:16) – Koszalin (20:58);

– poc. 80205/4: Gryfino (7:11) – Szczecin Gł. (przyj. 7:32, odj. 7:34) – Słupsk (11:01)

– poc. 80700/1: Świnoujście Port (4:36) – Szczecin Gł. (przyj. 6:16, odj. 6:30) – Stargard (7:07).

Od nowego roku, a konkretnie 2 stycznia 2024 r., Polregio zapowiada również rozszerzenie oferty na najważniejszych trasach wokół Szczecina:

– na odcinku Szczecin Główny – Goleniów – Szczecin Główny łącznie będzie kursować 24 pary pociągów w dni robocze, a codziennie będzie kursować 16 par

– zostanie uruchomionych także 5 par pociągów w relacji Szczecin Główny – Port Lotniczy Szczecin Goleniów, łącznie na lotnisko pojedzie 8 par pociągów

Inne najważniejsze zmiany w rozkładzie jazdy pociągów:

– poc. 88724/5 w relacji Szczecin Główny (7:15) – Świnoujście Port (8:57) będzie ponownie kursować codziennie przez cały rok;

– poc. 88750/1 w relacji Świnoujście Port (19:58) – Szczecin Główny (21:38) będzie kursować dodatkowo w soboty przez cały rok, czyli codziennie;

– poc. 80228 w relacji Szczecin Główny (18:16) – Koszalin (20:58) będzie kursować dodatkowo w soboty przez cały rok, czyli codziennie;

– poc. 87930 RADEW od grudnia będzie kursować z Kołobrzegu, a nie jak dotychczas z Koszalina;

– poc. 88628/9 rel. Szczecin Główny (12:00) – Kołobrzeg (14:34) będzie kursował od poniedziałku do piątku oraz dodatkowo w niedziele;

– poc. 88632/3 rel. Szczecin Główny (18:38) – Kołobrzeg (21:21) będzie kursować dodatkowo w soboty przez cały rok, czyli codziennie;

– poc. 88691/0, poc. 88641/0 rel. Koszalin (7:16)/Kołobrzeg (8:02) – Szczecin Główny (10:33) ze stacji Kołobrzeg będzie kursować codziennie;

– poc. 88693/2, poc. 88649/8 rel. Koszalin (10:45)/Kołobrzeg (11:44) – Szczecin Główny (14:29) ze stacji Kołobrzeg będzie kursować codziennie.

red.

powiązane – „Rocznica zawierzenia”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Rowerem do Berlina i z powrotem

Powiat. Trasa rowerowa Berlin-Szczecin-Kołobrzeg stanie się kompletnym szlakiem i nowym produktem turystycznym w regionie. Prowadzi przez gminy: Goleniów, Stepnica, Przybiernów i Nowogard.

Opublikowane

w dniu

Na odcinku Pargowo – Szczecin – Stepnica trasa ma wspólny przebieg z Blue Velo. Odcinki te wymagają jedynie oznakowania wspólnym polsko-niemieckim logo, które będzie dopiero wypracowane. Na odcinku Stepnica – Skrzydłowo k. Rymania niemal cała trasa wymaga budowy nowych odcinków.

Miłośnicy turystyki rowerowej od lat mówili o potrzebie stworzenia kompletnej trasy obejmującej właśnie ten obszar. Trasa ma łączną długość 690 km w tym po stronie polskiej ponad 262 km a po stronie niemieckiej ponad 428 km. Obecnie przebieg po niemieckiej stronie wygląda następująco: Berlin – ścieżka rowerowa Berlin-Uznam do Angermünde – Uckermärkischer Radrundweg do Stolpe – ścieżka rowerowa Odra-Nysa do Staffelde – zielona granica do przejścia granicznego – następnie drogą do Szczecina. Po stronie polskiej natomiast część trasy o numerze 800 prowadzi od Pargowa przez Szczecin do Kołobrzegu. Natomiast część trasy o numerze 801 od Kołobrzegu przez Złocieniec do Siekierek. Na odcinku Pargowo – Szczecin – Stepnica trasa ma wspólny przebieg z Blue Velo. Odcinki te wymagają jedynie oznakowania wspólnym polsko-niemieckim logo, które będzie dopiero wypracowane. Na odcinku Stepnica – Skrzydłowo k. Rymania niemal cała trasa wymaga budowy nowych odcinków. Na tym etapie zakłada się, że powinny one wykorzystywać w maksymalnym stopniu starorzecza kolejowe, które w większości zostały skomunalizowane i stanowią własność poszczególnych gmin. Pomiędzy Kołobrzegiem a Złocieńcem trasa ma wspólny tor ze Starym Kolejowym Szlakiem. Następnie łączy się z trasą Pojezierzy Zachodnich do mostu w Siekierkach.

Projekt przygotowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego wspólnie z Landkreis Uckermark uzyskał prawie 5 mln euro dofinansowania w ramach programu Interreg VI A Meklemburgia – Pomorze Przednie/ Brandenburgia / Polska 2021 – 2027. Dla Pomorza Zachodniego przypada blisko 2,5 mln euro. – Uzupełnimy brakujące odcinki trasy i wspólnie z partnerem niemieckim rozpoczniemy szeroko zakrojoną promocję. To trasa, na której dokończenie użytkownicy czekali od bardzo dawna – mówi Marszałek Województwa, Olgierd Geblewicz.

Trasa, która połączy stolicę Pomorza Zachodniego, stolicę Niemiec i popularny nadbałtycki kurort, będzie miała formę pętli. Połączenie Berlina ze Szczecinem, a następnie z Kołobrzegiem ma bardzo duży potencjał. Przebiega przez atrakcyjne turystycznie obszary – zarówno po stronie polskiej jak i niemieckiej. Posiada już większość infrastruktury, a w ramach projektu zostaną uzupełnione brakujące odcinki. Rozpropagowanie nowego produktu wśród turystów z całej Europy jest dużym wyzwaniem, dlatego partnerzy zamierzają stworzyć wspólne logo trasy, wyznaczyć i nazwać odcinki trasy, przeprowadzić działania inwestycyjne po stronie polskiej i niemieckiej, stworzyć wspólne informacje promujące trasę oraz ujednolicić komunikaty informacyjne po obu stronach granicy. Powstanie również rowerowa mapa dla całej trasy, organizowane będą wspólne wydarzenia integrujące rowerzystów.

red.

powiązane – „Berlin-Kołobrzeg rowerem”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Narodowe Święto Niepodległości w gminach powiatu

Powiat. Poza Osiną we wszystkich gminach naszego powiatu odbędą się wydarzenia związane ze Świętem Niepodległości.

Opublikowane

w dniu

Nowogard

Maszewo

Stepnica

Wieczornica w dniu 10 listopada 2023 r. o godz. 18.00 na hali widowiskowo-sportowej, czyli montażu słowno-muzycznym i koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Konstantego Maciejewicza w Stepnicy.

11 listopada 2023 r. w kościele parafialnym pw. Św. Jacka Odrowąża w Stepnicy o godz. 11.00 zapraszamy na uroczystą mszę święta w intencji Ojczyzny.

Przybiernów

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie