Connect with us

Aktualności

Ratuj Maluchy – wywiad z Joanną Brodzik

Trwa akcja Ratuj Maluchy. Sprawa jest bardzo ważna dla rodziców małych dzieci. Zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum trwa tylko do 1 czerwca. Poza tematem sześciolatków (wycofanie pomysłu obniżenia wieku szkolnego) cztery inne pytania, również na temat powstrzymania likwidacji publicznych szkół i przedszkoli. O sprawie, w rozmowie z Fundacją Rzecznik Rzecznik Praw Rodziców, mówi znana aktorka Joanna Brodzik.

Opublikowane

w dniu

Obniżenie wieku szkolnego do 6 lat to dobry pomysł?

Joanna Brodzik: Bardzo kiepski. Gotowość, żeby wziąć na siebie trud przestrzegania zasad panujących w szkole są zupełnie inne u sześciolatka niż u siedmiolatka. Wiedzą o tym np. Finowie, którzy posyłają dzieci do szkoły w wieku siedmiu lat i mają wspaniałe wyniki w edukacji.
Nie przekonują mnie rządowe argumenty, że dzieci które pójdą wcześniej do szkoły będą wcześniej na rynku płacy, żeby płacić podatki i składki ZUS. Nie widzę tu dbałości o dobro dziecka.

Ale na zachodzie dzieci przeważnie chodzą do szkoły jako sześciolatki?

– W wielu innych krajach może i młodsze dzieci idą do szkoły, ale pierwsze lata nauki przypominają nasze przedszkola. A w Polsce reforma polega na tym, że bierze się dzieci na różnym poziomie rozwoju i każe siedzieć w ławkach przez pięć godzin dziennie, spełniając obowiązek ucznia. Brakuje badań czy te dzieci mają gotowość emocjonalną na zmierzenie się z warunkami szkolnymi.

Polska szkoła jest gotowa na sześciolatki?

– Absolutnie nie. Polska szkoła boryka się z wieloma problemami: przemęczeni nauczyciele nie są często w stanie sensownie i kreatywnie działać, bo mają dużo dzieci w klasie i mnóstwo papierkowej roboty. Jest ogromny problem z przemocą w podstawówkach połączonych z gimnazjami, sześciolatki nie czują się bezpieczne wśród galopujących nastolatków.

Dlaczego zaangażowała się Pani w akcję Ratuj Maluchy?

– Reforma dotyczy bezpośrednio moich dwóch synków, którzy maja teraz pięć lat. Podobnie jak większość rodziców uważam, że dużo lepszy jest funkcjonujący dobrze od kilkudziesięciu lat system, w którym sześciolatki są w zerówkach. Tam dzieci rzeczywiście uczą się poprzez zabawę. Chcę razem z innymi rodzicami z akcji zwrócić uwagę na fakt, że fundując dzieciom falstart szkolny determinujemy losy całego pokolenia.

Czy jest jeszcze szansa na powstrzymanie rządowych planów?

– Zaangażowanych w akcję rodziców jest coraz więcej. Już ponad 300 tysięcy osób podpisało wniosek o referendum edukacyjne Ratuj Maluchy. Brakuje nam jeszcze 200 tysięcy podpisów. Mamy czas do 1 czerwca na ich zebranie. Jeśli się uda nasz wniosek trafi do sejmu. Mam wielką nadzieję, że my rodzice wpłyniemy na decyzje rządu dotyczące naszych dzieci. Ostatnie wypowiedzi premiera, który po raz kolejny chce zmieniać kalendarz reformy, świadczą o tym, że powoli zbliża się moment kiedy rząd wycofa się z głupiego pomysłu. Mam nadzieję, że reforma nie wejdzie w życie.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie