Connect with us

Goleniów

Rada nie może nakazywać burmistrzowi

Goleniów. Nadzór prawny Wojewody Zachodniopomorskiego stwierdził, że rada miejska nie może wkraczać w zakres kompetencji przysługujących burmistrzowi z mocy ustawy, a zwłaszcza nakazywać mu ściśle określonego sposobu załatwienia konkretnej sprawy.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Co oczywiście nie oznacza, że burmistrz z własnej woli nie może tego zrobić jako organ gminy. W tym przypadku chodzi o boisko piłkarskie w Kliniskach.

Jak podaje gmina, stwierdził tym samym nieważność uchwały Rady Miejskiej nr XXIII/299/20 z 9 września 2020 r., która zobowiązywała burmistrza do przejęcia od Lasów Państwowych terenu boiska piłkarskiego w Kliniskach w zamian za inne, należące do gminy grunty.

Projekt uchwały, uznanej przez wojewodę za nieważną, przygotował klub radnych Ruchu Miejskiego – Łukasz Mituła (przewodniczący Komisji Rewizyjnej – organu kontrolnego Rady Miejskiej), Marcin Gręblicki i Mariusz Skakuj. Na ostatniej sesji rady miejskiej został on przyjęty przez radnych.

W rozstrzygnięciu nadzorczym wojewoda uznaje całą uchwałę za nieważną, gdyż „rada gminy nie może wkraczać w zakres kompetencji przysługujących wójtowi z mocy ustawy, a zwłaszcza nakazywać mu ściśle określonego sposobu załatwienia konkretnej sprawy”.

Prawnicy wojewody stwierdzili, że rada miejska „uchwałą nr XXXVIII/481/10 z dnia 10 lutego 2010 r. dokonała określenia zasad gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości wskazując, że ‘gminnym zasobem nieruchomości gospodaruje Burmistrz Gminy, który w szczególności decyduje o nabyciu nieruchomości, w tym o nabyciu nieruchomości w zamian za nieruchomość stanowiącą własność Gminy’. W taki sposób Rada pozbawiła się prawa do wyrażania indywidualnej zgody na dokonanie tego typu czynności, zaś podmiotem wyłącznie władnym do podjęcia decyzji w sprawie zamiany nieruchomości jest burmistrz gminy. Podejmując zatem kontrolowaną uchwałę, rada przekroczyła zakres swoich kompetencji prawodawczych”.

red.

powiązane – „Open Mind” dla „Prime Construction””

Goleniów

Koniec zwolnienia

Goleniów. Dzisiaj skończyło się kolejne zwolnienie lekarskie burmistrza Roberta Krupowicza.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Mimo to nie wiadomo, czy jutro burmistrz stawi się do pracy, czy też przedstawi następne zwolnienie lekarskie. Od kilku miesięcy choruje i nie ma go w pracy. Jego obowiązki pełni I zastępca Henryk Zajko.

red.

powiązane – „Burmistrz choruje dalej”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

TTS kupił działkę – zwalniali, teraz rekrutują

Goleniów. Najbardziej znany w Polsce producent jachtów zakupił tereny w Goleniowskim Parku Przemysłowym i zamierza rozbudować swój zakład tworząc nowe miejsca pracy.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak podaje portal gospodarkamorska.pl, działka w Goleniowskim Parku Przemysłowym, o powierzchni ponad 27 476 metrów kwadratowych, ma nowego właściciela. Jest nim producent jachtów, Technologie Tworzyw Sztucznych – rozpoczął proces inwestycyjny i chce w najbliższym czasie zwiększyć powierzchnię produkcyjną, by móc budować jeszcze więcej jednostek, niż dotychczas.

  • Nasza firma, będąca częścią grupy Hanse Yachts, planuje dalszy rozwój i nabyła działkę pod rozbudowę – mówi Maciej Twardowski, Dyrektor Zarządzający w TTS. – Jestem przekonany, że wykorzystamy tę inwestycję do stworzenia warunków dla budowy nowo projektowanych jachtów oraz utworzenia kolejnych miejsc pracy – dodaje.

TTS do tej pory w Goleniowskim Parku Przemysłowym miał do dyspozycji teren, na którym znajduje się 17 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni hal produkcyjnych. Rocznie produkuje ok. 600 luksusowych jachtów i łodzi motorowych. Do tej pory TTS zatrudniał blisko 600 osób, ale przed wakacjami w firmie doszło do redukcji zatrudnienia. Teraz firma wznowiła produkcję i zamierza rekrutuje pracowników.

  • Tak naprawdę to proces inwestycyjny rozpoczął się już przez epidemią, szukaliśmy terenów zarówno w Goleniowie, jak i poza nim, z myślą o rozbudowie i zwiększeniu naszego potencjału produkcyjnego – zdradza Maciej Twardowski. – Pomimo chwilowych zawirowań i na rynku pracy, i w branży jachtowej, poradziliśmy sobie i teraz wracamy do realizacji naszych planów – tłumaczy.
    Zarząd firmy nie informuje na razie, kiedy rozpocznie się ewentualna budowa kolejnych hal. Zapewnia natomiast, że rozwój jest dla TTS priorytetem.

red.

powiązane – „TTS reaktywuje szkutnictwo”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Ośmiu na inżyniera kontraktu

Goleniów. Osiem podmiotów zgłosiło się w przetargu na inżyniera kontraktu na budowie nowego dworca kolejowego.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Po tym jak dotychczasowy inżynier kontraktu zrezygnował, gmina musiał ogłosić przetarg. Dzisiaj otwarto oferty jakie wpłynęły do gminy. Jest ich osiem – z oferowanymi cenami od 346 tys zł do 692 tys zł. Gmina zaplanowała na ten cel 500 tys zł.

red.

powiązane – „„Open Mind” dla „Prime Construction””

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie