Connect with us

Powiat

Przystanek „Goleniów Park” w grudniu?

Powiat. Do końca tego roku ma być gotowych kilka nowych przystanków Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej, a przystanek „Goleniów Park Przemysłowy” będzie przyjmował pociągi od grudnia br.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje portal wszczecinie.pl, pierwsze przewozy SKM-ką nie w grudniu, a marcu 2024 roku. Roman Walaszkowski, dyrektor Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, ma nadzieję, że w marcu przyszłego roku, lub najpóźniej w czerwcu, uruchomiona zostanie pierwsza faza przewozów w ramach SKM. Przypomnijmy, że jeszcze niedawno urząd marszałkowski informował o grudniu tego roku.

– Aby pociągi zostały uruchomione, muszą znaleźć się w rozkładzie jazdy, który jest tworzony od grudnia do grudnia. To, nie jest takie proste. Jest sporo kwestii formalnych. Trzeba zgłosić te cztery nowe przystanki, ujawnić je na liniach. Dopiero wtedy będzie można zamówić zatrzymywanie się na nich. Dlatego mowa o marcu przyszłego roku, a nie grudniu, choć jest jeden wyjątek. Jest szansa, że będzie można szybciej skorzystać z przystanku Goleniów Park – tłumaczył.

„Pokonaliśmy problemy formalne, które uniemożliwiały nam wykonanie projektu” – zapewnia Arnold Bresch, dyrektor do spraw realizacji inwestycji w PKP PLK. Pierwsze przejazdy w ramach SKM mają rozpocząć się nie w grudniu tego roku, a marcu przyszłego.

O najnowszych pracach przy budowie Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej opowiedzieli w środę przedstawiciele PKP Polskich Linii Kolejowych oraz wykonawcy inwestycji. Przy okazji zaprezentowali postęp prac na jednym z zupełnie nowych przystanków – Szczecin Łasztownia.

– Plac budowy, który wreszcie funkcjonuje po wielu miesiącach prowadzenia sporów z wykonawcą na temat zakresu prac. Pokonaliśmy problemy formalne, które uniemożliwiały nam wykonanie projektu i uzyskanie pozwoleń na budowę. W tej chwili wykonawca jest zmobilizowany – zapewnił Arnold Bresch, dyrektor ds. realizacji inwestycji w PKP PLK.

„Jeden z najbardziej nietypowych przystanków”

– To jeden z bardziej nietypowych przystanków dla całej inwestycji. Ze względu na bardzo złe warunki gruntowe musieliśmy wykonać mikropale, których łączna długość przekroczyła 3 tysiące metrów. Obecnie jesteśmy na etapie budowy płyty, która będzie częścią fundamentu pod nawierzchnie peronową – mówił Łukasz Ktacz, dyrektor kontraktu z ramienia Trakcji S.A.

Peron na Kępie Parnickiej będzie miał długość około 130 metrów. Wyposażony zostanie w 50-metrową wiatę przystankową, małą architekturę, system informacji pasażerskiej i monitoringu.

Nie tak źle na trasie w kierunku Polic

– Do końca tego roku zakończone mają zostać wszystkie inwestycje samorządowe (infrastruktura wokół przystanków – red.) oraz w ponad 90 procentach inwestycje kolejowe na trzech liniach – w kierunku Gryfina, Goleniowa i Stargardu – dodał Roman Walaszkowski, dyrektor Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego.

Szczecińska Kolej Metropolitalna będzie obsługiwać łącznie 40 przystanków, z których spółka Trakcja realizuje 27. Siedem z nich ma być gotowych jeszcze w tym roku – Łasztownia, Gryfino (peron nr 2), Czepino, Daleszewo, Podjuchy, Żydowce i Dunikowo.

Obecnie najbardziej opóźnione są prace na linii nr 406 w kierunku Polic. Ale i tutaj prace postępują – Trakcja S.A. prowadzi roboty związane z budową peronów na przystankach Szczecin Żelechowa, Szczecin Drzetowo, Szczecin Golęcin i Szczecin Skolwin.

– Na stacji Szczecin Skolwin zakończono już prace przy budowie torów nr 1, 3 i 5 – informuje Bartosz Pietrzykowski, rzecznik prasowy PKP PLK. – Prace torowe postępują na odcinku Szczecin Niebuszewo – Szczecin Gocław oraz Szczecin Skolwin – Police, gdzie rozpoczęto zbijanie pali pod konstrukcje wsporcze sieci trakcyjnej.

Trwają „trudne rozmowy o wspólnym bilecie”

Zgodnie ze złożonym do Centrum Unijnych Projektów Transportowych wnioskiem o fazowanie projektu, zakończenie wszystkich robót planowane jest na przełom II i III kwartału 2025 roku.

Do końca 2025 roku przewidziane jest uzyskanie wymaganych certyfikatów i dopuszczeń. Prace na liniach do Gryfina i Goleniowa mają zakończyć się w tym roku, a w Szczecinie Dąbiu i Szczecinie Zdrojach – do końca 2024 roku z uwagi na prowadzoną przez Wody Polskie budowę mostu kolejowego nad Regalicą.

Obecnie cały czas prowadzone są również rozmowy w sprawie wspólnego biletu. Termin jego wprowadzenia oraz wysokości taryf nie są jeszcze znane. – To bardzo trudne rozmowy, ponieważ związane z pieniędzmi – przyznał Roman Walaszkowski. – Sytuacja finansowa samorządów nie jest najlepsza, ale mam nadzieję, że wszyscy dojdziemy do porozumienia.

„Nie mogliśmy dopuścić do upadku tak znanej marki”

Przypomnijmy, że PKP PLK przez wiele miesięcy nie mogła dojść do porozumienia z Trakcją S.A. Warszawska spółka skarżyła się na przeszkody, które miały uniemożliwiać jej „podjęcie prac oraz uzyskanie pozwoleń na budowę”. Winą za opóźnienia obarczała PKP PLK, zarzucając przy tym „brak współdziałania”.

Na najbardziej sporne odcinki (łącznie około 2,5 kilometra) wprowadzono wykonawcę zastępczego. Dodatkowo, w lipcu ubiegłego roku PKP PLK podpisały umowę objęcia akcji Trakcji, która wpadła w kłopoty finansowe.

– Zmiany własnościowe u wykonawcy były niezbędne. Nie mogliśmy dopuścić do upadku tak znanej marki na rynku budowlanym. Miałoby to negatywny wpływ na całą branżę budowlaną – tłumaczył Arnold Bresch.

„Wszystko jest teraz w rękach wykonawcy”

Problemy na linii Trakcja S.A. – PKP PLK doprowadziły do opóźnień budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Inwestycji groziło widmo utraty ponad pół miliarda unijnego finansowania.

– Dzięki współpracy ze Stowarzyszeniem Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego udało nam się doprowadzić do możliwości fazowania projektu. Wszystko jest teraz w rękach wykonawcy – podkreślił Arnold Bresch.

Według raportu Najwyższej Izby Kontroli ze stycznia 2023 roku, koszt budowy SKM wynosi 1,184 miliarda złotych.

red.

powiązane – „SKM w grudniu?”

Powiat

Miesiąc Różańca Świętego

Powiat. Cały rozpoczynający się jutro październik jest miesiącem Różańca Świętego.

Opublikowane

w dniu

To modlitwa, którą każdy może praktykować wszędzie i zawsze mając w ręku Różaniec – w kościele na nabożeństwach różańcowych, w domu, w drodze, głośno, cicho i w milczeniu. Ma wielką moc przez wstawiennictwo Najświętszej Marii Panny…

red.

powiązane – „IKEA – będą zwolnienia”

Kontynuuj czytanie

Powiat

S-10

Powiat. Ruszają przetargi na pierwsze trzy odcinki S10 Szczecin – Piła

Opublikowane

w dniu

Dokładnie 113,4 km wynosi długość ośmiu odcinków tej trasy, na które GDDKiA ogłosi przetargi w ciągu najbliższych tygodni. Do Dziennika Urzędowego Unii Europejskiej wysłano już dokumentację przetargów na realizację trzech odcinków o łącznej długości 36,1 km: Szczecin Kijewo – Szczecin Zdunowo, Recz – Cybowo oraz Cybowo – Łowicz Wałecki.

– Droga ekspresowa S10 otworzy komunikacyjnie Pomorze Zachodnie. Kończy się żmudny etap prac przygotowawczych, podczas którego ustalony został przebieg trasy. Dzisiaj ogłaszamy przetargi, które wyłonią wykonawców drogi pozwalającej na wyjazd ze Szczecina w kierunku Stargardu i dalej: w kierunku Suchania, Recza czy Kalisza Pomorskiego. Zgodnie z deklaracjami, łączymy Polskę siecią spójnych dróg szybkiego ruchu. Zyskuje na tym każdy region naszego kraju, również Pomorze Zachodnie – powiedział wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Projekt i budowa drogi

Realizacja inwestycji, zapisanej w Rządowym Programie Budowy Dróg krajowych do 2030 roku, planowana jest w formule Projektuj i buduj. Zgodnie z zakładanymi terminami w przyszłym roku planowane jest podpisanie umów, następnie zostaną opracowane projekty budowlane i uzyskane decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej, co pozwoli w roku 2025 na rozpoczęcie robót, a w 2028 zakończenie prac. 

Ponad 110 km nowej drogi ekspresowej 

S10 Szczecin – Piła będzie dwujezdniową drogą ekspresową z dwoma pasami ruchu w każdą stronę. Droga została podzielona na osiem odcinków realizacyjnych. Wybudowany zostanie fragment łączący węzeł Szczecin Kijewo (autostrada A6) z gotowymi już odcinkami od Zdunowa (granica Szczecina) do końca obwodnicy Stargardu oraz siedem odcinków od Stargardu do Piły (z wyłączeniem funkcjonującej już od 2020 roku obwodnicy Wałcza).  

Nowa droga ekspresowa S10 będzie omijała miejscowości, przez które przebiega obecna DK10, między innymi Suchań, Recz, Kalisz Pomorski i Mirosławiec. Na węźle Piła Północ – przyszłym połączeniu S10 i S11 – zakończy się odcinek Szczecin – Piła. Na trasie przewidziano budowę jedenastu węzłów drogowych. Powstanie też pięć par Miejsc Obsługi Podróżnych i dwa Obwody Utrzymania Drogi.

Odcinki, dla których ruszyły już procedury przetargowe:

• S10 Szczecin Kijewo – Szczecin Zdunowo, długość 4,4 km
Inwestycja obejmuję budowę nowego przebiegu S10 omijającego od północy szczecińskie osiedle Płonia. Trasa pozwoli na wyprowadzenie tranzytu z obszaru zabudowanego, na którym jest szereg skrzyżowań i przejść dla pieszych.  
Na nowej trasie zaplanowano realizację dwóch węzłów drogowych Szczecin Zdunowo i Szczecin Płonia. Powstanie również most na rzece Płonia, dwa wiadukty i trzy przejścia dla zwierząt, w tym dwa górne przejścia dla dużych zwierząt. 

• S10 Recz – Cybowo, długość 15,1 km 
Trasa rozpocznie się za węzłem drogowym Recz, który powstanie na sąsiednim odcinku. i przebiegać będzie na początku na północ od istniejącej DK10. Na wschód od Słutowa S10 pobiegnie przy istniejącej DK10. Na połączeniu z drogą powiatową w rejonie Żółwina zlokalizowany będzie węzeł drogowy. Trasa pobiegnie następnie na południe od linii kolejowej przechodząc na północną jej stronę w rejonie Prostyni. Odcinek realizacyjny zakończy się około kilometra za mostem na Drawie przed węzłem drogowym Cybowo.   
W ramach inwestycji przewidziano budowę 14 obiektów mostowych – sześciu wiaduktów, mostu, trzech przejść dolnych dla dużych zwierząt i czterech przejść górnych dla dużych zwierząt. Powstanie również 47 przepustów dla płazów i małych zwierząt. 

• S10 Cybowo – Łowicz Wałecki, długość 16,6 km 
To przedłużenie poprzedniego odcinka, a w pobliżu węzła Cybowo planowana jest budowa obwodu utrzymania drogi. Od tego miejsca nowa S10 będzie odchodzić w kierunku północnym od obecnej DK10 omijając od północy Cybowo. Na tym fragmencie zaplanowano realizację pary MOP Cybowo. Droga również od północy ominie Kalisz Pomorski, a na przecięciu z DW175 zaplanowana jest budowa węzła drogowego Kalisz Pomorski. Dalej trasa na wschód od Krężna zbliża się do obecnego przebiegu DK10. Odcinek realizacyjny kończy się przed węzłem drogowym Łowicz Wałecki. 
W ramach inwestycji przewidziano budowę 16 obiektów mostowych – pięciu wiaduktów drogowych, czterech przejść górnych dla zwierząt i siedmiu przejść dolnych oraz 24 przepustów dla płazów i małych zwierząt. 

Połączenie Zachodniego Pomorza z centrum kraju 

Droga S10, o długości ok. 410 km, będzie łączyła Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z aglomeracją Warszawską. Realizacja wszystkich brakujących odcinków zapisana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Będzie to bezpośrednie połączenie regionów Pomorza Zachodniego, północy Wielkopolski, Kujawsko-Pomorskiego i Mazowsza. Dzięki tej drodze powstanie alternatywny szlak transportowy na północ od autostrady A2. 

Kierowcy oprócz wspomnianego wcześniej odcinka od Zdunowa do Stargardu oraz obwodnicy Wałcza w woj. zachodniopomorskim korzystają także z trzech innych odcinków S10. To obwodnica Wyrzyska (w części jednojezdniowa) w woj. wielkopolskim oraz Bydgoszcz Zachód – Bydgoszcz Południe i Toruń Zachód – Toruń Południe (jednojezdniowa) w woj. kujawsko-pomorskim. To w sumie ok. 70 km.

W realizacji są cztery odcinki od węzła Bydgoszcz Południe do węzła Toruń Południe. Pierwszy wniosek o ZRID został złożony w lipcu, drugi w sierpniu. Dla dwóch pozostałych w dalszym ciągu opracowywane są materiały do wniosku o ZRID. 

W przygotowaniu znajdują się odcinki Wyrzysk – Bydgoszcz (40 km) oraz A1 – Obwodnica Aglomeracji Warszawskiej. Pierwszy z nich uzyskał w listopadzie ub.r. decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach. W przypadku drugiego projektanci pracują nad Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowym (STEŚ). Trwają też prace przygotowawcze związane z poszerzeniem około 35 km autostrady A1 na odcinku Toruń – Włocławek, który będzie miał wspólny przebieg z S10, o dodatkowy pas ruchu.

Wizualizacja S10 Recz-Łowicz Wałecki: https://youtu.be/tXAz4HewQRo

red.

powiązane – „IKEA – będą zwolnienia”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Ponad 2,5 mln zł na zabytki

owiat. W drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków przyznano dofinansowanie na 3 248 projektów. Łączna kwota wsparcia to 1,8 mld zł – w tym ponad 2,5 mln zł dla pięciu gmin z naszego powiatu.

Opublikowane

w dniu

Dofinansowania otrzymały gminy:

Goleniów – na prace remontowo konserwatorskie w kościele w Żółwiej Błoci 499 800,00 zł

Maszewo – na wymianę pokrycia dachu wraz z wymianą sufitu kościoła filialnego pw. św. Floriana w Radzanku 490 000,00 oraz remont zabytkowej wieży kościoła pw. św. Józefa Oblubieńca w Jenikowie 78 400,00 zł

Nowogard – na remont zabytkowej Kaplicy na cmentarzu w Nowogardzie 499 800,00 zł
Stepnica – na remont zabytkowego kościoła pw. Św. Jacka Odrowąża w Stepnicy 499 000,00 zł

Przybiernów – na remont Kościoła filialnego p.w. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Dzisnej 500.000 zł

red.

powiązane – „1,5 mln zł dla jednej parafii”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie