Connect with us

Nowogard

Przewrót w Nowogardzie

NOWOGARD. Do zasadniczej zmiany układu sił doszło dzisiaj w nowogardzkiej Radzie Miejskiej.

Opublikowane

w dniu

Do tej pory, między innymi dzięki głosom radnych wspierającego burmistrza Roberta Czaplę SLD, przewodniczącym rady był Stanisław Saniuk z PSL. Dzisiaj jednak z tej funkcji został odwołany, zastąpił bowiem Marcin Nieradka z PiS, a nowymi wiceprzewodniczącymi zostali Jowita Pawlak z komitetu NOWA oraz Michał Bociarski, który startował z listy PSL. O tej „rewolucji październikowej” zdecydowało porozumienie radnych z klubów PiS i NOWA oraz najpewniej M. Bociarskiego, którego głos był w tej sprawie decydujący.
 

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Nowogard

Z deficytem i cięciami wydatków

W czwartek 2 stycznia 2020 r radni podczas sesji uchwalili budżet gminy na rok. 2020. Wcześniej obniżyli niektóre podatki lokalne i wydatki gminy.

Opublikowane

w dniu

Dochody gminy ustalono na blisko 120 mln zł, a wydatki na nieco ponad 122 mln zł przy deficycie na poziomie ok. 2,4 mln zł. Sesja 2 stycznia br została zwołana przez przewodniczącego rady Marcina Nieradkę wbrew woli burmistrza Czapli, który na sesji 20 grudnia 2019 r złożył wniosek o zwołanie sesji rady na 27 grudnia. W związku z tym burmistrz wystosował skargę do wojewody na przewodniczącego Nieradkę twierdząc, że ten postąpił niezgodnie z prawem i oczekuje od wojewody wszczęcia postępowania nadzorczego w stosunku do Nieradki.

Wcześniej na wspomnianej sesji 20 grudnia  opozycyjna w stosunku do burmistrza większość w radzie złożyła 4 wnioski zmian w budżecie na rok 2020 w konsekwencji podjętych wcześniej uchwał o zmniejszeniu podatku od nieruchomości, zmniejszyli wpływy do budżetu gminy z podatków (rolnego, leśnego, podatku od czynności cywilnoprawnych, podatków i opłat lokalnych od osób prawnych, fizycznych i innych jednostek organizacyjnych oraz podatków i opłat lokalnych od osób fizycznych – dop. red.) łącznie zmniejszy to o 1,2 mln zł planowane dochody gminy. W następstwie tego radni przegłosowali cięcia w wydatkach. Na promocję gminy „obcięto” łącznie 170 tys. zł. pozostawiając w sumie 45 tys. złotych „Cięcia” dotknęły też imprez gminnych, w tym dożynek: gdzie 55 tys. zł zmniejszono do 15 tys. złotych. O 20 tys. złotych zmniejszono też środki na zakup usług pozostałych – konkursy i materiały wyposażenia. Radni z opozycji (Nowa i PiS”) drastycznie, o ponad 80 procent “obcięli”   wydatki na administrację publiczną, czyli w praktyce m.in. funkcjonowanie urzędu gminy – z 765 tys. zł radni “obcięli” 620 tys.

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Arytmetyka nie zawsze decyduje

Z Marcinem Nieradką, nowym przewodniczącym Rady Miejskiej w Nowogardzie, rozmawiamy o nowym układzie sił w nowogardzkiej polityce.

Opublikowane

w dniu

– Do porozumienia doszło jakoś tak wspólnie. Przyczyniła się do niego polityka burmistrza Czapli, który nas zmobilizował do porozumienia. Duży wpływ na naszą decyzję miało to, co się działo w ostatnich miesiącach. Pan burmistrz z sesji na sesję przedkładał nam projekty uchwał o podwyżce podatku od nieruchomości, za odbiór śmieci. Trochę nas stawiał w kącie, a nawet szantażował swoimi działaniami. Raz zwołał sesję nadzwyczajną za pomocą ówczesnego przewodniczącego pana Saniuka z dnia na dzień. Myślę, że to wszystko rozsierdziło radnych, bo przypomniała im się poprzednia kadencja i autorytarny styl sprawowania władzy przez burmistrza Czaplę – mówi M. Nieradka.

Pełen tekst wywiadu w dzisiejszym papierowym wydaniu „Gazety Goleniowskiej”. Rozmowa została nagrana przez TV Goleniów i będzie ją można obejrzeć na portalu.

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Włamywacz za kratkami

NOWOGARD. Policjanci ustalili i zatrzymali sprawcę kradzieży z włamaniem, odzyskując jednocześnie skradziony rower. O dalszym losie 20-latka zadecyduje teraz sąd.

Opublikowane

w dniu

Do włamania doszło 30 października w Nowogardzie. Sprawca, po uprzednim wyłamaniu rolet antywłamaniowych, dostał się do środka posesji, po czym dokonał kradzieży roweru o wartości 1500 złotych. 20-latek niedługo cieszył się łupem, bo już po kilku godzinach został zatrzymany przez policjantów. Odzyskany rower trafił do prawowitego właściciela.

Młody mężczyzna już usłyszał zarzuty, a o jego dalszym losie zadecyduję sąd. Za kradzież z włamaniem grozi mu nawet do 10 lat pozbawienia wolności.

Kontynuuj czytanie
Reklama

Na czasie

Copyright © 2020 gazetagoleniowska.com | Realizacja oraz administracja Mateusz Świstak