Connect with us

Goleniów

Przetarg na szlak

Goleniów. W styczniu finał przetargu na dokończenie szlaku rowerowego Dąbie – Lubczyna.

Opublikowane

w dniu

Jedna z najpiękniejszych tras na Pomorzu Zachodnim, a zarazem jedna z najtrudniejszych rowerowych inwestycji jest coraz bliżej szczęśliwego finału. 19 stycznia 2021 r. ma nastąpić rozstrzygnięcie przetargu na „Kontynuację zadania inwestycyjnego pn. Zaprojektowanie i wykonanie szlaku rowerowego na wale przeciwpowodziowym wzdłuż rzeki Chełszcząca i jeziora Dąbie”.

Na tę wiadomość czekali wszyscy miłośnicy dwóch kółek. Szlak rowerowy Szczecin Dąbie – Lubczyna – Inoujście zostanie dokończony. Ogłoszenie o przetargu zostało opublikowane 22 grudnia br. Otwarcie ofert zaplanowano 19 stycznia 2021 r. Wykonawca będzie miał dwa lata na zrealizowanie zadania, które obejmuje ponad 22 km trasy rowerowej wzdłuż jeziora Dąbie, głównie po wałach przeciwpowodziowych.

Część szlaku jest gotowa, oznakowana (ok. 14 km), ale nie została formalnie oddana do użytku. Niektóre odcinki wymagają wzmocnienia konstrukcji drogi, uzupełnienia nawierzchni itd. Do wybudowania pozostało około 8 kilometrów. Inwestycja obejmuje m.in. roboty przygotowawcze i odwodnieniowe, roboty rozbiórkowe, ziemne, umocnieniowe, drogowe, montażowe, wykończeniowe oraz inwentaryzację geodezyjno-budowlaną całych obiektów.

Szlak rowerowy ma mieć 2,5 m szerokości na koronie wału i nawierzchnię z kruszywa mineralnego, podbudowaną geokratą. Co ważne – nawierzchnia ma być zamiałowana drobnym kruszywem (miałem), dzięki czemu zwiększy się komfort jazdy.

Dopuszczalne są miejscowe zwężenia czy inne technologie wykonania szlaku rowerowego, jednak nie mogą negatywnie wpływać na strukturę i budowę wału przeciwpowodziowego.
Jednym z istotnych warunków zamówienia jest również zaprojektowanie takiej konstrukcji szlaku, by był on łatwo dostępny dla kosiarek, ponieważ wały przeciwpowodziowe są regularnie wykaszane sprzętem mechanicznym. Na trasie przewidziano również zamontowanie licznika rowerowego opartego na technologii pętli indukcyjnej.

„Kontynuacja zadania inwestycyjnego pn. Zaprojektowanie i wykonanie szlaku rowerowego na wale przeciwpowodziowym wzdłuż rzeki Chełszcząca o jeziora Dąbie” ma na celu sfinalizowanie inwestycji, która nie została ukończona ze względu na zejście z placu budowy poprzedniego wykonawcy – Energopolu Szczecin.

W związku z problemami firmy – Województwo Zachodniopomorskie odstąpiło od umowy w części niewykonanej, od października 2019 roku do połowy stycznia 2020 roku trwały czynności inwentaryzacyjne umożliwiające określenie zakresu wykonanych prac oraz ostateczne rozliczenie. Dodatkowo na odcinku ok. 2 kilometrów stwierdzono osiadanie wału. Żeby rozwiązać problemy techniczne, konieczne było wykonanie projektu uzupełniającego oraz uzyskanie porozumienia z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie jako użyczającym koronę wału.

Szlak wzdłuż brzegów jeziora Dąbie jest częścią Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego, a dokładniej – odcinkiem trasy Blue Velo, która prowadzi ze Świnoujścia na południe województwa, wzdłuż Zalewu Szczecińskiego, jeziora Dąbie i rzeki Odry. Znad Bałtyku dojedzie się nią do Wolina i Stepnicy, a dalej do Szczecina, Gryfina, Trzcińska-Zdroju.

red.

powiązane – „Nowe odcinki wokół Zalewu Szczecińskiego”

Goleniów

Posadzą las

Goleniów. Ponad setka osób będzie jutro sadzić las.

Opublikowane

w dniu

Nadleśnictwo Goleniów dostarczy sadzonki i ludzi, którzy wraz z członkami Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej INA oraz pracownikami IKEI będą jutro od godz. 10 sadzić las na północ od Miękowa.

red.

powiązane – „Dwa marsze w niedzielę”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Dwa marsze w niedzielę

Goleniów. W Niedzielę Palmową 2 kwietnia przez Goleniów przejdą dwa marsze.

Opublikowane

w dniu

Pierwszy to MARSZ DLA JEZUSA – uroczysta, barwna, radosna procesja, która wyruszy o godz. 11:40 z Plant. Parafia pw. Św. Katarzyny ogłasza konkurs na najpiękniejszą oraz na najdłuższą palmę; zwycięzcy otrzymają nagrody, które zostaną przyznane i wręczone na Mszy Świętej o godz. 12:00.

W tym samym dniu, w rocznicę śmierci św. Jan Pawła II, w duchowej łączności z Polakami w wielu miastach Polski i na całym świecie, odbędzie się goleniowski MARSZ PAPIESKI, marsz wdzięczności za życie, dzieło i pontyfikat św. Jana Pawła II. Parafia pw. Sw. Katarzyny zapraszamy na wieczorną Mszę o godz. 18:00, po Mszy o godz. 19:00 wymarsz z placu przed kościołem, ulicami miasta, do pomnika Jana Pawła II, stojącego przed kościołem św. Jerzego – zabierzcie ze sobą flagi biało-czerwone, świece, znicze, które złożymy przed pomnikiem. Podczas marszu wsłuchamy się w głos oraz nauczanie, zawsze zatroskanego o Polskę i Polaków, św. Jana Pawła II.

red.

powiązane – „Mniej księży”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Gmina spółkom, spółki gminie

Goleniów. Radni zdecydowali dzisiaj o dokapitalizowaniu spółek GWiK i „Port Lotniczy Szczecin-Goleniów”.

Opublikowane

w dniu

Chodzi o podniesienie kapitału zakładowego w tych spółkach poprzez objęcie w nich przez gminę udziałów – w GWiK za 880 tys zł i w Porcie Lotniczym za 680 tys zł. Skarbnik gminy uzasadnił te operacje trudną sytuacją finansową obu spółek, w których gmina jest udziałowcem – w GWiK 100%, a w Porcie Lotniczym 2,5% (tu według skarbnika strata za rok 2022 to ok. 10.6 mln zł.).

W praktyce wydatki z budżetu gminy w ten sposób uchwalone, trafią z powrotem do… jej budżetu – obie spółki zalegają bowiem z zapłatą gminie podatku od nieruchomości za rok 2022 właśnie wymienione kwoty dokapitalizowania i mają za nie spłacić te zaległości.

Jak podał skarbnik, gmina dofinansowała Port Lotniczy po raz pierwszy od roku 2010.

red.

powiązane – „Tragiczna sytuacja szpitala”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie