Connect with us

Goleniów

Przetarg na szlak

Goleniów. W styczniu finał przetargu na dokończenie szlaku rowerowego Dąbie – Lubczyna.

Opublikowane

w dniu

Jedna z najpiękniejszych tras na Pomorzu Zachodnim, a zarazem jedna z najtrudniejszych rowerowych inwestycji jest coraz bliżej szczęśliwego finału. 19 stycznia 2021 r. ma nastąpić rozstrzygnięcie przetargu na „Kontynuację zadania inwestycyjnego pn. Zaprojektowanie i wykonanie szlaku rowerowego na wale przeciwpowodziowym wzdłuż rzeki Chełszcząca i jeziora Dąbie”.

Na tę wiadomość czekali wszyscy miłośnicy dwóch kółek. Szlak rowerowy Szczecin Dąbie – Lubczyna – Inoujście zostanie dokończony. Ogłoszenie o przetargu zostało opublikowane 22 grudnia br. Otwarcie ofert zaplanowano 19 stycznia 2021 r. Wykonawca będzie miał dwa lata na zrealizowanie zadania, które obejmuje ponad 22 km trasy rowerowej wzdłuż jeziora Dąbie, głównie po wałach przeciwpowodziowych.

Część szlaku jest gotowa, oznakowana (ok. 14 km), ale nie została formalnie oddana do użytku. Niektóre odcinki wymagają wzmocnienia konstrukcji drogi, uzupełnienia nawierzchni itd. Do wybudowania pozostało około 8 kilometrów. Inwestycja obejmuje m.in. roboty przygotowawcze i odwodnieniowe, roboty rozbiórkowe, ziemne, umocnieniowe, drogowe, montażowe, wykończeniowe oraz inwentaryzację geodezyjno-budowlaną całych obiektów.

Szlak rowerowy ma mieć 2,5 m szerokości na koronie wału i nawierzchnię z kruszywa mineralnego, podbudowaną geokratą. Co ważne – nawierzchnia ma być zamiałowana drobnym kruszywem (miałem), dzięki czemu zwiększy się komfort jazdy.

Dopuszczalne są miejscowe zwężenia czy inne technologie wykonania szlaku rowerowego, jednak nie mogą negatywnie wpływać na strukturę i budowę wału przeciwpowodziowego.
Jednym z istotnych warunków zamówienia jest również zaprojektowanie takiej konstrukcji szlaku, by był on łatwo dostępny dla kosiarek, ponieważ wały przeciwpowodziowe są regularnie wykaszane sprzętem mechanicznym. Na trasie przewidziano również zamontowanie licznika rowerowego opartego na technologii pętli indukcyjnej.

„Kontynuacja zadania inwestycyjnego pn. Zaprojektowanie i wykonanie szlaku rowerowego na wale przeciwpowodziowym wzdłuż rzeki Chełszcząca o jeziora Dąbie” ma na celu sfinalizowanie inwestycji, która nie została ukończona ze względu na zejście z placu budowy poprzedniego wykonawcy – Energopolu Szczecin.

W związku z problemami firmy – Województwo Zachodniopomorskie odstąpiło od umowy w części niewykonanej, od października 2019 roku do połowy stycznia 2020 roku trwały czynności inwentaryzacyjne umożliwiające określenie zakresu wykonanych prac oraz ostateczne rozliczenie. Dodatkowo na odcinku ok. 2 kilometrów stwierdzono osiadanie wału. Żeby rozwiązać problemy techniczne, konieczne było wykonanie projektu uzupełniającego oraz uzyskanie porozumienia z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie jako użyczającym koronę wału.

Szlak wzdłuż brzegów jeziora Dąbie jest częścią Sieci Tras Rowerowych Pomorza Zachodniego, a dokładniej – odcinkiem trasy Blue Velo, która prowadzi ze Świnoujścia na południe województwa, wzdłuż Zalewu Szczecińskiego, jeziora Dąbie i rzeki Odry. Znad Bałtyku dojedzie się nią do Wolina i Stepnicy, a dalej do Szczecina, Gryfina, Trzcińska-Zdroju.

red.

powiązane – „Nowe odcinki wokół Zalewu Szczecińskiego”

Goleniów

JMB rozpoczęła inwestycję

Nowogard. Docelowo nawet 400 nowych miejsc pracy utworzonych będzie w nowym zakładzie produkcyjnym firmy JMB Wind Engineering w nowogardzkiej strefie inwestycyjnej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, wczoraj odbyło się uroczyste wbicie szpadla, w którym uczestniczył właściciel firmy Edward Jarlaczyński.

Plan jest taki, że do połowy lipca prace budowlane będą skończone i linia produkcyjna równolegle zostanie zamontowana wówczas będziemy uruchamiać już produkcję. Planujemy tutaj jedną z najbardziej nowoczesnych fabryk na świcie w przemyśle wiatrowym zajmującą się produkcją pianki do wypełniania łopat wiatrowych. Na tym Nowogard zyska również sławe. Firm zajmujących się produkcją tego rodzaju jest niewiele na całym świecie co oznacza, że nasza fabryka biorąc pod uwagę najnowszy sprzęt, będzie rozpoznawalnym zakładem na rynku krajowym i zagranicznym – mówił Edward Jarlaczyński, prezes firmy JMB Wind Engineering z podgoleniowskiego Budna.

Wbicie szpadla jest początkiem budowy dużego, nowoczesnego zakładu, w którym produkowana będzie pianka służąca do wypełniania łopat elektrowni wiatrowych. Rozpoczęcie produkcji nastąpi w hali o powierzchni 11 tys. metrów. W kolejnych etapach zakład będzie się rozrastał, a docelowo zatrudnienie znajdzie blisko 400 osób.

Nowogardzka Strefa Inwestycyjna powstała w 2013 roku, a JMB Wind Engineering to druga firma, która tam inwestuje.

red.

powiązane – „JMB inwestuje w Nowogardzie”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Na kanalizacje w Mostach

Goleniów. Tylko jeden z trzech wniosków zgłoszonych przez gminę Goleniów o0trzyma dofinansowanie z Polskiego Ładu.

Opublikowane

w dniu

To budowa sieci kanalizacji sanitarnej przesyłowej z miejscowości Mosty do PG „Wysypisko” w miejscowości Podańsko – 4 750 000 zł
Dachowanie pod Goleniowem. Gmina wnioskowała o inwestycje warte ok. 50 mln zł.

red.

powiązane – „Inwestycje strategiczne za 50 mln zł”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Milion różnicy

Goleniów. Dwie firmy złożyły oferty na budowę ścieżki rowerowej prowadzącej z Goleniowa do Marszewa.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, pierwsza oferta za 1 468 437,73 zł wpłynęła od firmy MDB Sp. z o.o. ze Szczecina. Drugą o wartości 2 457 687,60 zł złożyła firma MAZUR Specjalistyczne Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Henryk Mazur z Łozienicy.

W ramach ogłoszonego postępowania wykonany zostanie pierwszy etap stanowiący kontynuację istniejącej ścieżki pieszo-rowerowej przy skrzyżowaniu z rondem ulic Maszewskiej i Tartacznej do ronda w kierunku Marszewa. W drugim etapie powstanie ostatni fragment ścieżki do samej miejscowości.
Gmina może liczyć na 85% dofinansowania tej inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

red.

powiązane – „Cena ogrzewania”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie