Connect with us

Goleniów

Przetarg na nowe osiedle

Goleniów. GTBS ogłosiło przetarg na wybudowanie nowego osiedla komunalnego w Helenowie.

Opublikowane

w dniu

Chodzi o budowę osiedla w Goleniowie-Helenowie przy ul. Wytwórczej i Stargardzkiej. Jak podje gmina, przetarg ogłoszony przez Goleniowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego obejmuje budowę 5 budynków mieszkalnych pięciokondygnacyjnych z szerokimi klatkami schodowymi i windami oraz drogami wewnętrznymi, parkingami i małą architekturą.

Zamówienie podzielone zostało na dwa etapy (można składać ofertę na jeden lub dwa etapy):

▶️ część I obejmuje budowę 2 budynków, w których znajdzie się łącznie 60 mieszkań jednopokojowych, dwupokojowych i trzypokojowych.

▶️ część II obejmuje budowę 3 budynków, w których znajdzie się łącznie 120 mieszkań jednopokojowych, dwupokojowych i trzypokojowych.
Osiedle w Helenowie zapewni 180 nowych lokali typu komunalnego, przewidzianych na wynajem, co oznacza, że będą na nie mogły liczyć rodziny, których nie stać na zakup swojego mieszkania, ale są w stanie ponosić pełne koszty jego utrzymania.

Zakończenie I etapu budowy planowane jest na I kwartał 2023 r.

Dwie umowy gminy Goleniów z Bankiem Gospodarstwa Krajowego przewidują wsparcie finansowe na realizację I i II etapu inwestycji w łącznej kwocie przeszło 47 mln zł. Wsparcie z Funduszu Dopłat zapewni 80% planowanych kosztów inwestycji, pozostała część zostanie sfinansowana przy udziale środków własnych gminy Goleniów. Wszystkie lokale stanowić będą własność GTBS i pozostaną w dyspozycji gminy Goleniów z przeznaczeniem do najmu na zasadach obowiązujących dla gminnego zasobu mieszkaniowego.

W ramach realizacji I i II etapu inwestycji GTBS planuje budowę 5 budynków mieszkalnych pięciokondygnacyjnych z łączną liczbą 180 lokali mieszkalnych, w tym:

  • 20 mieszkań 1 pokojowych o powierzchni 30,27 m2,
  • 85 mieszkań 2 pokojowych o powierzchni 37,88 – 49,19 m2,
  • 75 mieszkań 3 pokojowych o powierzchni 47,68 – 57,66 m2,

W pierwszej kolejności realizowany będzie I etap inwestycji obejmujący budowę 2 budynków mieszkalnych z łączną liczbą 60 lokali mieszkalnych o łącznej projektowanej powierzchni 2 786,88 m2. Planowany termin zakończenia realizacji I etapu inwestycji: I kwartał 2023 r.

W ramach II etapu planujemy budowę kolejnych 3 budynków mieszkalnych z łączną liczbą 120 lokali mieszkalnych o łącznej projektowanej powierzchni 5500,44 m2.

Planowany termin realizacji II etapu: II kwartał 2023 – IV kwartał 2024

Wszystkie budynki wyposażone będą w windy, a lokale będą posiadały balkony oraz komórki lokatorskie. W każdym budynku przewidziano również mieszkania dla osób niepełnosprawnych, które będą zlokalizowane na parterze. Ponadto na terenie inwestycji zaprojektowano łącznie 270 miejsc postojowych, w tym 31 miejsc postojowych dla użytkowników o ograniczonej sprawności motorycznej (poruszających się na wózkach). Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji rozległe tereny zieleni z alejkami i ławkami do wypoczynku, a najmłodsi atrakcyjny, przestronny plac zabaw. Drogi wewnętrzne, chodniki i place manewrowe zapewnią odpowiedni układ komunikacyjny dla całego osiedla.

red.

powiązane – „Księga podatkowego wstydu”

Goleniów

Gmina spółkom, spółki gminie

Goleniów. Radni zdecydowali dzisiaj o dokapitalizowaniu spółek GWiK i „Port Lotniczy Szczecin-Goleniów”.

Opublikowane

w dniu

Chodzi o podniesienie kapitału zakładowego w tych spółkach poprzez objęcie w nich przez gminę udziałów – w GWiK za 880 tys zł i w Porcie Lotniczym za 680 tys zł. Skarbnik gminy uzasadnił te operacje trudną sytuacją finansową obu spółek, w których gmina jest udziałowcem – w GWiK 100%, a w Porcie Lotniczym 2,5% (tu według skarbnika strata za rok 2022 to ok. 10.6 mln zł.).

W praktyce wydatki z budżetu gminy w ten sposób uchwalone, trafią z powrotem do… jej budżetu – obie spółki zalegają bowiem z zapłatą gminie podatku od nieruchomości za rok 2022 właśnie wymienione kwoty dokapitalizowania i mają za nie spłacić te zaległości.

Jak podał skarbnik, gmina dofinansowała Port Lotniczy po raz pierwszy od roku 2010.

red.

powiązane – „Tragiczna sytuacja szpitala”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Reaktor w sąsiedztwie

Goleniów. Grupa Azoty rozpoczyna testy z energią jądrową. W Policach, w bezpośrednim sąsiedztwie gminy Goleniów, powstanie modułowy reaktor jądrowy MMR.

Opublikowane

w dniu

Grupa Azoty Police, Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) i Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie podpisały dzisiaj porozumienie dotyczące rozwoju i budowy „badawczego obiektu energetyki jądrowej wyposażonego w technologię ultrabezpiecznego reaktora jądrowego MMR (Micro Modular Reactor).

W pierwszym etapie planowane jest wybudowanie reaktora o mocy 30 MWt. Urządzenie jest niewielkich rozmiarów, ma niską gęstość mocy i wysoką zdolność cieplną, co w rezultacie powoduje bardzo wolne i przewidywalne zmiany temperatury.

Dostarczeniem niewielkiego reaktora MMR zajmie się amerykańska firma Ultra Safe Nuclear Corporation – światowy lider usług jądrowych. Ich produkty to wysokotemperaturowe, chłodzone gazem „baterie jądrowe” czwartej generacji. Dlaczego nazywane są „ultrabezpiecznymi”?

– Dzięki obudowie ceramicznej wyeliminowaliśmy użycie metalu. Daje nam ona odporność na wysokie temperatury. Reaktory drukowane są w drukarce 3D i jesteśmy jedyną firmą, która jest w stanie je wyprodukować – tłumaczył Franceso Venneri, dyrektor generalny i założyciel Ultra Safe Nuclear Corporation.

– To bezpieczeństwo reaktorów jest dla nas szczególnie ważne. Nie wyobrażamy sobie pracy w zakładach chemicznych bez poczucia bezpieczeństwa. W trakcie budowy reaktora będziemy równolegle szkolić kadry z Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym w Szczecinie. To bardzo ważne, bowiem kadr atomowych, które specjalizują się w tego typu reaktorach, jest niewiele – dodał prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc.

Rozmowy z firmami oferującymi energię jądrową trwały przez półtora roku. Ile potrwa budowa samego reaktora MMR?

– Dążymy do jak najszybszej transformacji klimatyczno-energetycznej i dywersyfikacji naszych źródeł energii, dlatego chcemy, by szczegóły naszej współpracy zostały doprecyzowane już w najbliższym półroczu – podkreślił Tomasz Hinc.

red.

powiązane – „Biogazownia R-XXI w Łobzie”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Powiększą Plac Pileckiego

Goleniów. Radni zdecydowali dzisiaj o postawieniu pomnika Witolda Pileckiego i jego lokalizacji.

Opublikowane

w dniu

Będzie to skwer u zbiegu ulic Kościuszki i Konstytucji (patrz zdjęcie), który stanie się niedługo częścią powiększonego Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. Radni uznali, że pomnik rotmistrza powinien stać na placu jego imienia, a ponieważ tam stoi Pomnik Niepodległości, więc o skwer gdzie stanie postanowili powiększyć ów plac.

red.

powiązane – „Pomnik Pileckiego”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie