Connect with us

Aktualności

Przedwyborcza wpadka

Dziś (czwartek) w trybie pilnym trzeba było zmieniać składy pięciu z 23 obwodowych komisji wyborczych. Powodem były kardynalne błędy popełnione kilka dni temu przy ustalaniu składu tych komisji.

Opublikowane

w dniu

Zaczęło się od tego, że pełnomocnik wyborczy PiS przyniósł sekretarzowi gminy (Edyta Guzikiewicz) listę 18 kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. Kandydaci zostali przyjęci i do nich nie ma zastrzeżeń. Krótko potem "ktoś" przyniósł dodatkową listę 5 nazwisk i przedstawił ich jako brakujących kandydatów. Osoba, która dostarczyła te nazwiska nie miała wymaganych dokumentów, nie była też pełnomocnikiem wyborczym PiS. Trudno to zrozumieć, ale owa piątka została uwzglęniona, wszyscy znaleźli się w składzie komisji wyborczych, a owe składy zostały opublikowane w formie oficjalnego dokumentu.

Problem się zaczął, gdy pełnomocnik wyborczy PiS oświadczył, że owa piątka nie była wskazana przez komitet wyborczy, być może była to czyjaś zupełnie prywatna inicjatywa. Jasne się stało, że pięć komisji (nr 1, 16, 18, 20 i 21) ma skład niezgodny z prawem. Gminna komisja wyborcza uchyliła swoją uchwałę o powołaniu obwodowych komisji wyborczych, dziś zaś decydowano, co zrobić. Problem był spory, bo okazało się, że przepisy nie regulują takiej sytuacji; prawdopodobnie nikomu nie przyszło do głowy, że tworzenie komisji może przebiegać w takich okolicznościach. Po dłuższych naradach nad tym, co w tej sytuacji zrobić i po konsultacji z biurem Wojewódzkiego Komisarza Wyborczego zdecydowano, że owa "piątka z PiS" zostanie wykreślona ze składu komisji, a na jej miejsce drogą losowania zostaną wybrani nowi członkowie z grona tych kandydatów, którym nie powiodło się w pierwszym losowaniu. Losowanie przeprowadzono.

Jak się okazało po południu, to nie koniec zamieszania. Wykryto kolejny błąd: skład jednej z komisji uzupełniono człowiekiem, który nie mógł wziąć udziału w losowaniu, bo był kandydatem na członka innej komisji. Będzie więc kolejne losowanie.

W piątek okaże się, czy sprawa tworzenia obwodowych komisji wyborczych wreszcie została zamknięta. Zgodnie z prawem wyborczym, ostateczne składy komisji powinny być znane już 26 października.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie