Connect with us

Aktualności

Prezes zmuszona do ujawnienia

Po prawomocnym wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Szczecinie z dn. 6.11.2013 r, na mocy którego redaktor naczelny „Gazety Goleniowskiej” skutecznie zaskarżył kolejne decyzje prezesów sądów: rejonowego w Goleniowie oraz okręgowego i apelacyjnego w Szczecinie, obecna prezes Sądu Rejonowego w Goleniowie Magdalena Żmijewska zmuszona była ujawnić miejsca zamieszkania sędziów Sądu Rejonowego (SR) w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Mineło zatem dokładnie 9 miesięcy od daty złożenia przez redaktora naczelnego „GG” wniosku do prezesa Sądu Okręgowego w Szczecinie (wcześniej do prezesa SR w Goleniowie), by ten w trybie dostępu do informacji publicznej podał miejsca zamieszkania sędziów SR w Goleniowie. Prezesi sądów: rejonowego, okręgowego i apelacyjnego kolejno odmawiali udzielenia wnioskownej informacji, twierdząc, że nie jest to informmcja publiczna, a miejsce zamieszkania sędziów jest sferą prywatną i podlega ochronie. W konsekwencji redaktor naczelny „GG” skarżył kolejne decyzje odmowne w/w prezesów, aż w końcu sprawa stanęła przed WSA w Szcecinie. Ten w pełni podzielił jego zdanie i nakazał ujawnienie miejsc zamieszkania sędziów SR w Goleniowie jako informacji publicznej. W wyniku tej prestiżowej i precedensowej (to pierwszy taki wyrok w Polsce) przegranej prezesów sądów, prezes SR w Goleniowie była zobowiązana wyrokiem WSA oraz poleceniami prezesów Sądu Apelacyjnego i Okręgowego do podania (pismem z dn. 14.02.2014 r) pierwszy raz w historii listy nazwisk sędziów SR w Goleniowie wraz z miejscami ich zamieszkania, którą publikujemy poniżej:

1. Ireneusz Bolechowski, przewodniczący wydziału ksiąg wieczystych, zamieszkały w Goleniowie

2. Aneta Iglewska-Wilczyńska, wydział cywilny, zamieszkała w Załomiu

3. Małgorzata Izbińska-Barcik, wiceprzewodnicząca wydziału cywilnego, zamieszkała w Goleniowie

4. Aleksandra Krukar-Leśniak, wydział karny, zamieszkała w Szczecinie

5. Arkadiusz Krupa, wydział karny, zamieszkały w Szczecinie

6. Edyta Kutkiewicz, przewodnicząca wydziału rodzinnego i nieletnich, zamieszkała w Nowogardzie

7. Magdalena Municzewska, wydział rodzinny i nieletnich, zamieszkała w Szczecinie

8. Maciej Piotrowski, wydział karny, zamieszkały w Gryficach

9. Joanna Smalec, wydział cywilny, zamieszkała w Szczecinie

10. Anna Winnicka-Kaliszewska, wiceprezes SR i przewodnicząca wydziału cywilnego, zamieszkała w Nowogardzie

11. Wioletta Witkowska-Kowalczyk, wydział rodzinny i nieletnich, zamieszkała w Nowogardzie

12. Patrycja Wojczuk, wydział cywilny, zamieszkała w Szczecinie

13. Magdalena Żmijewska, prezes SR i przewodnicząca wydziału karnego, zamieszkała w Szczecinie.

Zgodnie z art. 95 par. 1 ustawy Prawo o Ustroju Sadów Powszechnych, miejsce zamieszkania sędziego jest ściśle związane z pełnioną przez niego funkcją, zatem sędzia powinien pełnić swoją funkcję mieszkając w miejscowości będącej siedzibą sądu, w którym pełni służbę. Paragraf 2 tego artykułu pozwala w usasadnionycnb przypadkach prezesowi sądu nadrzędnego wyrazić zgodę na zamieszkanie w innej miejscowości. W goleniowskim sądzie z wyjątku prezes Sądu Okręgowego uczynił regułę – na 13 sędziów tylko dwoje mieszka w Goleniowie. Pozostali dojeżdżają do Goleniowa, za co podatnicy płacą rocznie ok. 90 tys zł rocznie (według informacji prezesa SR w Goleniowie).

Do powyższej informacji dołączamy zdjęcia tylko czworga sędziów SR w Goleniowie, bo tylko te udał nam się uzyskać lub zrobić (niektóre bez zgody sędziów lub jako przedruk dlatego są słabej jakości). Innych nie mamy, bo sędziowie wstydzą się swoich twarzy i ani nie chcą dać sobie zrobić oficjalnych zdjęć, ani sami ich nam nie udostępniają. W związku z tym, wystąpimy o nie imiennie do każdego sędziego SR w Goleniowie w trybie informacji publicznej. Czy ten wniosek również trafi do WSA?

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie