Od 1 czerwca w gminie Goleniów będzie obowiązywała – jak w całym kraju – przymusowa segregacja śmieci, co oznacza, że ten kto nie będzie ich segregował, zapłaci karę – 24 zł miesięcznie, czyli dwukrotność stawki za śmieci posegregowane. Po 1 lipca br, kiedy to wejdzie w życie umowa z wyłonionym w trwającym właśnie przetargu nowym wykonawcą odbioru odpadów komunalnych w gminie (teraz to jest PGK i wszystko wskazuje, że będzie nadal), to on będzie miał za zadanie przygotować gminie materiał dowodowy będący podstawa do ukarania. Odpowiednie zapisy są w ogłoszeniu o przetargu na odbiór odpadów komunalnych w gminie Goleniów:
„W przypadku niedopełnienia przez właściciela nieruchomości obowiązku selektywnego zbierania odpadów komunalnych, Wykonawca przyjmuje je jako niesegregowane (zmieszane) odpady komunalne i powiadamia o tym gminę oraz właściciela nieruchomości.
a)Wykonawca ma obowiązek powiadomienia właściciela nieruchomości o stwierdzeniu naruszenia, jakim jest nieselektywna zbiórka odpadów oraz o przyjęciu w danym dniu odpadów jako niesegregowane (zmieszane), w formie pisemnej, za potwierdzeniem odbioru, w terminie 14 dni od zdarzenia;
b)Powiadomienie gminy powinno zawierać w szczególności:
- adres nieruchomości, na której stwierdzono nieprawidłowości
- zdjęcia w postaci cyfrowej, opatrzone datą i godziną, dowodzące, że odpady gromadzone były w sposób nieprawidłowy, wykonane w sposób pozwalający jednoznacznie zidentyfikować nieruchomość i rodzaj odpadów
- notatkę służbową (notatka z informacją, czy przedstawiciel właściciela nieruchomości był obecny przy odbiorze odpadów)
- kopię powiadomienia właściciela nieruchomości
c) Wykonawca przekazuje gminie powiadomienia w terminie do dnia 10 następnego miesiąca za miesiąc ubiegły, w którym stwierdzono naruszenia.”
Do czasu podpisania umowy z nowym wykonawcą – nawet gdy będzie nim nadal PGK – przez miesiąc czerwiec obowiązuje stara umowa gminy z PGK, która nie przewiduje ani karania za brak segregacji, ani też nie nakłada na PGK obowiązku jego udokumentowania. Kto i jak w tym czasie będzie egzekwował obowiązek segregacji – nie wiadomo. Tak jak nie wiadomo, w jaki sposób cytowany wyżej zapis będzie egzekwowany w stosunku do wspólnot mieszkaniowych zarządzających budynkami wielorodzinnymi. Kto tam będzie uznany za niesegregującego – konkretny mieszkaniec, czy wspólnota? Nie wiadomo też kto i jak będzie zbierał w tym wypadku dowody braku segregacji – pracownik PKG, czy wspólnota? Niewiadomych jest więcej, bo ten (osoba fizyczna lub wspólnota) kto zostanie uznany za niesegregującego wcale nie musi płacić od razu kary, tylko może się odwoływać z drogą sądowa włącznie. A obowiązek udowodnienia mu braku segregacji ciąży na gminie, a nie PGK. I nie jest on ani szybki, ani prosty, ani tani. Do tego jeszcze musi być przeprowadzany w każdym miesiącu osobno.
red.
powiązane – „Segregacja obowiązkowa – 12 zł, brak segregacji – kara 24 zł