Connect with us

Nowogard

Pożyczka na oświetlenie

Nowogard. Podczas sesji rady miejskiej w Nowogardzie we wtorek 15 grudnia o godz. 9.00, radni będą podejmowali decyzje odnośnie zaciągnięcia pożyczki w kwocie 1 537 346 zł w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Opublikowane

w dniu

Chodzi o sfinansowanie projektu polegającego na „Modernizacji systemu oświetlenia ulicznego wraz z systemem redukcji mocy, sterowania i zarządzania oświetleniem na terenie miasta Nowogard”.

W 2019 r. gmina zleciła audyt energetyczny, który pokazał, że większość lamp w mieście jest do wymiany, część z nich już się nie nadaje do dalszej eksploatacji, część musi zostać naprawiona, muszą być wymienione główne elementy. Dzięki audytowi udało się zidentyfikować te miejsca, które są punktami newralgicznymi i muszą być wymienione jako pierwsze. Miejsca te rozsiane są po całym mieście.

Nowe oświetlenia planowane jest na ulicach:

Generała Bema, Norwida, Staszica, Wybickiego, Armii Krajowej, Roosevelta, Rataja, Grota Roweckiego, Głowackiego, Racławicka, Kosynierów, Tadeusza Kościuszki, Zamkowa, Kowalska, Warszawska, 5Marca, Plac Ofiar Katynia, Stolarska, Blacharska, Plac Szarych Szeregów, Szkolna, Promenady, Teren nad Jeziorem Nowogardzkim, Wojska Polskiego, Smużyny, Plac Wolności, Lutyków, Osiedlowa, Zielona, Pileckiego, Waryńskiego, Fabryczna, 3 maja, Rampa przy PKP, Warszawska, 700 lecia, Bohaterów Warszawy, Radosława, Jana Pawła II, Krótka, Łąkowa, Racibora, Poniatowskiego, Cmenrtarna, Ogrodowa.

Źródłem sfinansowania wymiany oświetlenia w Nowogardzie w ma być nowy program “Sowa” z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pozwoli on na wymianę infrastruktury oświetlenia w mieście. Wymiana będzie podzielona na etapy, w pierwszym etapie wymienione będą lampy, które są na wyczerpaniu i powodują najczęściej uciążliwe usterki. W sierpniu 2019 roku gmina złożyła wniosek o dofinansowanie z programu “Sowa”, przez prawie półtora roku trwały negocjacje warunków programu z NFOŚiGW, weryfikacja audytu, przeglądy techniczne, uzupełnianie dokumentacji. W listopadzie tego roku zakończyły się negocjacje i wygląda na to, że uda się pozyskać środki zewnętrzne na tą inwestycję. Jest możliwość uzyskania 1 mln 547 tys. zł pożyczki. Za taką kwotę można wymienić 687 lamp w całym mieście, wraz z szafkami oświetleniowymi automatycznie sterowanymi i głównymi przewodami. Pożyczka jest oprocentowana na poziomie 1%, a 10% całej kwoty jest umarzalna.

red.

powiązane – „Czapla na Krupowicza?”

Nowogard

Zmarł Rajmund Zieliński

Nowogard. Był mieszkańcem Nowogardu i reprezentował LZS Nowogard.

Opublikowane

w dniu

Rajmund Zieliński, jeden z najwszechstronniejszych kolarzy polskich lat 60. XX wieku, zmarł w poniedziałek w wieku 81 lat. Był m.in. triumfatorem Tour de Pologne (1964) oraz olimpijczykiem z Tokio i Meksyku. Zieliński karierę rozpoczynał w LKS Gryf Szczecin. Potrafił wygrać Tour de Pologne (1964) i być rewelacją torowych mistrzostw świata w Brnie (1969), gdzie w indywidualnym wyścigu na 4 km zajął miejsce tuż za podium. Dwukrotnie startował na igrzyskach olimpijskich – w Tokio (1964) i Meksyku (1968), za pierwszym razem w kolarstwie szosowym, a cztery lata później na torze. W obu specjalnościach zdobył w sumie dziesięć tytułów mistrza kraju. Pierwszy polski zwycięzca „czasówki” w Wyścigu Pokoju Przeszedł do historii Wyścigu Pokoju jako pierwszy Polak, który wygrał etap jazdy indywidualnej na czas (54 km). Został wybrany najlepszym kolarzem szosowym w klasyfikacji PZKol i Challenge „PS” w roku 1964. Jako zawodnik reprezentował również barwy LZS Nowogard, Czarnych Radom i Arkonii Szczecin (1970). Po zakończeniu kariery zawodniczej był trenerem Gryfu Szczecin i Nasiennika Gryfice. Jego wychowankiem był m.in. Sławomir Krawczyk, kilkukrotny mistrz Polski i uczestnik mistrzostw świata.

red.

powiązane – „Szpital stracił płynność finansową, ale zwolnień nie będzie”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Nie będzie referendum?

Nowogard. Radni zdjęli z porządku obrad dzisiejszej sesji rady miejskiej projekt uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania burmistrza.

Opublikowane

w dniu

Za zdjęciem uchwały z porządku obrad głosowało 11 radnych. Czy oznacza to definitywne odstąpienie od zwołania referendum w tej sprawie, czy tylko przełożenie na następna sesję – nie wiadomo.

red.

powiązanie – „Odwołają burmistrza?”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Odwołają burmistrza?

Nowogard. Na jutrzejszewj sesji rady miejskiej zapadnie decyzja, czy odbędzie się referendum w sprawie odwołania Roberta Czapli z funkcji burmistrza gminy.

Opublikowane

w dniu

To wynik nieudzielenia burmistrzowi na poprzedniej sesji votum zaufania i absolutorium za rok 2021. Oto porządek obrad sesji, która rozpocznie się jutro o godz. 9.00:

 1. Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum.
 2. Podjęcie stanowiska w sprawie zmian statutu Celowego Związku Gmin R-XXI.
 3. Rozpatrzenie skargi na uchwałę Rady Miejskiej w Nowogardzie (dot. nieudzielenia
  Burmistrzowi Nowogardu wotum zaufania).
 4. Rozpatrzenie skargi na uchwałę Rady Miejskiej w Nowogardzie (dot. nieudzielenia
  absolutorium Burmistrzowi Nowogardu).
 5. Podjęcie uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego w sprawie
  odwołania Burmistrza Nowogardu Roberta Czapli przed upływem kadencji z powodu
  nieudzielenia absolutorium z wykonania budżetu Gminy Nowogard za 2021 rok.
 6. Informacje Przewodniczącej Rady.
 7. Interpelacje, wnioski i zapytania.

red.

powiązane – „Burmistrz bez absolutorium”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie