Connect with us

Goleniów

Pozostał tydzień odbioru śmieci

Goleniów. Jeszcze przez tydzień obowiązuje umowa gminy z PGK na odbiór odpadów komunalnych.

Opublikowane

w dniu

Kończy się 11 września i ani nie jest przedłużona, ani nie zostało ogłoszone postępowanie przetargowe na tę usługę. Wczorajsza sesja rady miejskiej nic w tej sprawie nie rozstrzygnęła.

Jak nam dzisiaj powiedział wiceburmistrz Tomasz Banach, burmistrz wyczerpał wszystkie możliwości zmiany tej sytuacji. Jego zdaniem konieczna jest tu w trybie pilnym inicjatywa radnych, by uruchomić prawne możliwości sfinansowania odbioru gminnych śmieci po 11 września. Także od radnych jego zdaniem zależą zmiany w obowiązującym regulaminie odbioru odpadów komunalnych, które pozwoliłyby np. zwiększyć częstotliwość odbioru odpadów wielkogabarytowych, które teraz zalegają przy miejskich śmietnikach. Obecnie obowiązujący regulamin przewiduje ich odbiór nie rzadziej niż 2 razy w roku, a wystawianie powinno się odbywać bezpośrednio przed wyznaczonym terminem odbioru, a nie w każdej chwili. W innych terminach odpady wielkogabarytowe powinny trafiać do PSZOK na bazie PGK transportem mieszkańca, a tam zostaną bezpłatnie odebrane. Wiceburmistrz Banach zastrzegł, że jeżeli w nadchodzącym tygodniu nic się nie zmieni, to gminne śmieci przestaną być odbierane od mieszkańców od poniedziałku 13 września.

Innego zdania w tej kwestii są niektórzy radni uważając, ze to burmistrz powinien przedstawić radnym propozycje rozwiązań tego problemu, a nie straszyć zaprzestaniem odbioru śmieci jednoznacznie sugerując winę tzw. opozycyjnych radnych za opisana sytuację. Jak wczoraj słyszeliśmy na sesji, uważają to za nieuprawniony szantaż i czarną propagandę, bo są oni gotowi do rozmów i dyskusji nad propozycjami burmistrza, których ich zdaniem na stole po prostu nie ma – co czyni właśnie burmistrza odpowiedzialnym za ewentualne konsekwencje patowej sytuacji.

red.

powiązane – „Pat śmieciowy trwa”

Goleniów

Posadzą las

Goleniów. Ponad setka osób będzie jutro sadzić las.

Opublikowane

w dniu

Nadleśnictwo Goleniów dostarczy sadzonki i ludzi, którzy wraz z członkami Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej INA oraz pracownikami IKEI będą jutro od godz. 10 sadzić las na północ od Miękowa.

red.

powiązane – „Dwa marsze w niedzielę”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Dwa marsze w niedzielę

Goleniów. W Niedzielę Palmową 2 kwietnia przez Goleniów przejdą dwa marsze.

Opublikowane

w dniu

Pierwszy to MARSZ DLA JEZUSA – uroczysta, barwna, radosna procesja, która wyruszy o godz. 11:40 z Plant. Parafia pw. Św. Katarzyny ogłasza konkurs na najpiękniejszą oraz na najdłuższą palmę; zwycięzcy otrzymają nagrody, które zostaną przyznane i wręczone na Mszy Świętej o godz. 12:00.

W tym samym dniu, w rocznicę śmierci św. Jan Pawła II, w duchowej łączności z Polakami w wielu miastach Polski i na całym świecie, odbędzie się goleniowski MARSZ PAPIESKI, marsz wdzięczności za życie, dzieło i pontyfikat św. Jana Pawła II. Parafia pw. Sw. Katarzyny zapraszamy na wieczorną Mszę o godz. 18:00, po Mszy o godz. 19:00 wymarsz z placu przed kościołem, ulicami miasta, do pomnika Jana Pawła II, stojącego przed kościołem św. Jerzego – zabierzcie ze sobą flagi biało-czerwone, świece, znicze, które złożymy przed pomnikiem. Podczas marszu wsłuchamy się w głos oraz nauczanie, zawsze zatroskanego o Polskę i Polaków, św. Jana Pawła II.

red.

powiązane – „Mniej księży”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Gmina spółkom, spółki gminie

Goleniów. Radni zdecydowali dzisiaj o dokapitalizowaniu spółek GWiK i „Port Lotniczy Szczecin-Goleniów”.

Opublikowane

w dniu

Chodzi o podniesienie kapitału zakładowego w tych spółkach poprzez objęcie w nich przez gminę udziałów – w GWiK za 880 tys zł i w Porcie Lotniczym za 680 tys zł. Skarbnik gminy uzasadnił te operacje trudną sytuacją finansową obu spółek, w których gmina jest udziałowcem – w GWiK 100%, a w Porcie Lotniczym 2,5% (tu według skarbnika strata za rok 2022 to ok. 10.6 mln zł.).

W praktyce wydatki z budżetu gminy w ten sposób uchwalone, trafią z powrotem do… jej budżetu – obie spółki zalegają bowiem z zapłatą gminie podatku od nieruchomości za rok 2022 właśnie wymienione kwoty dokapitalizowania i mają za nie spłacić te zaległości.

Jak podał skarbnik, gmina dofinansowała Port Lotniczy po raz pierwszy od roku 2010.

red.

powiązane – „Tragiczna sytuacja szpitala”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie