Connect with us

Aktualności

Powyborcze komentarze

Interesująco wyglądają wyniki elekcji do Parlamentu Europejskiego na terenie powiatu goleniowskiego. W porównaniu do ubiegłorocznych wyborów samorządowych znacznie zyskuje Prawo i Sprawiedliwość.

Opublikowane

w dniu

Gdyby wyniki wyborów do Europarlamentu powiatu przełożyć na podział mandatów w Radzie Powiatu, układ sił nie uległby zasadniczemu przemeblowaniu i w samorządzie wciąż rządziłaby koalicja Platformy Obywatelskiej z Polskim Stronnictwem Ludowym.Nie sposób jednak nie zauważyć, że Prawo i Sprawiedliwość uzyskało wynik niemal dwukrotnie wyższy niż jesienią ubiegłego roku (wtedy było to 20,27%, teraz 39,7%), co oznacza, że jego pozycja na lokalnej scenie politycznej wyraźnie rośnie. Ugrupowania wchodzące w skład Koalicji Europejskiej odnotowują tymczasem znaczący regres, bo w wyborach samorządowych zdobyły łącznie ponad 70% (PO 28,16%, PSL – 24,1%, SLD – 17,99%), a teraz pod szyldem KE – 46%. Oczy-wiście wyniki z kampanii europejskiej trudno przełożyć bezpośrednio na powiatową (najbliższa zresztą dopiero za cztery lata z okładem), tendencje jednak mogą podpowiadać, że „szklany sufit” nie istnieje i nawet w tradycyjnie platformerskim Goleniowie może kiedyś dojść do przewrócenia stolika, przy którym od lat siedzą ci sami ludzie.

Przedstawicieli partii uczestniczących w wyborach poprosiliśmy o skomentowanie ich wyników.

Aleksandra Muszyńska – radna Rady Miejskiej w Goleniowie (Prawo i Sprawiedliwość)

Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego – to dobra zapowiedź dla Prawa i Sprawiedliwości i Zjednoczonej Prawicy tuż przed nachodzącymi na jesieni wyborami parlamentarnymi.Polacy jednoznacznie opowie-dzieli się za nami jako gwarantami polskiej niezależności i suwerenności.To zdecydowane zwycięstwo, gdyż zaufało nam 6 192 780 Polaków i Polek jest potwierdzeniem, że chcą Oni normalności, stabilnego rozwoju oraz bezpieczeństwa, a nasze programy społeczne i gospodarcze znajdują Ich uznanie. Kroczymy dobrą drogą – bo odczuwalnie w Polsce żyje się coraz lepiej…Warte podkreślenia jest, iż uzyskanie 2 mandatów z okręgu numer 13 – „kolebki PO” – przez naszych kandydatów Joachima Brudzińskiego oraz Elżbietę Rafalską potwierdza, że wykonaliśmy kawał dobrej pracy a nasze obietnice wyborcze, które jako jedyny rząd spełniamy po kolei, zdobywa uznanie osób niezdecydowanych oraz wcześniejszych sympatyków naszych oponentów. Tego zwycięstwa nie byłoby bez Państwa!Korzystając z okazji pragnę podziękować, jako pełnomocnik Prawa i Sprawiedliwości w Goleniowie za każdy oddany głos na naszą listę numer 4. Dziękuję także tym, którzy w niedzielę aktywnie uczestniczyli w wyborach, ale jeszcze nie zdecydowali się oddać na naszą listę głosu. Jestem przekonana, że dalszą wytrwałą pracą zasłużymy także na Państwa uznanie oraz poparcie.

Tomasz Kulinicz – prezes powiatowy PSL, wicestarosta goleniowski

Jako prezes powiatowy PSL wyniki wyborów do Europarlamentu oceniam pozytywnie. Polskie Stronnictwo Ludowe ma 3 Europosłów i nadal będziemy pracować na rzecz naszych mieszkańców. Na poziomie krajowym zwyciężył głos demokracji, więc ciężko to komentować. Natomiast wynik, jaki osiągnął nasz kandydat dr Jarosław Rzepa – Wicemarszałek Województwa w okręgu 13, jest bardzo dobry i w tym miejscu chcę serdecznie podziękować kandydatowi i całej organizacji, naszym członkom i sympatykom, za pracę w kampanii i osiągnięty wynik. Cieszy także wysoka frekwencja, co jest pozytywnym sygnałem, że coraz więcej Polaków czuje potrzebę spełniania obywatelskiego obowiązku. Jeszcze raz serdecznie dziękuję mieszkańcom Powiatu Goleniowskiego za głosy oddane na Koalicję Europejską w tym na kandydatów Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Czesław Siwek – wiceprzewodniczący Rady Powiatu – SLD

Będąc kilkadziesiąt lat w polityce szeroko pojętej wnioskuję, że wyniki tych wyborów dają podstawę do głębokiej analizy postępowania elit w zakresie zarządzania państwem. Nie można ludziom ciągle obiecywać, bo już nie chcą czekać. Z kolei rozdawnictwo niekontrolowane w pełni może rozregulować finanse państwa, dlatego zalecana jest pełna rozwaga. Należy szukać kompromisu, a nie radykalizmów neoliberalnych i populistycznych w myśl zasady po nas to tylko potop. Dlatego w gminach tzw. biednych wygrał PiS (Maszewo, Przybiernów, Osina). Duże znaczenie ma fakt, gdzie są korzenie obecnych mieszkańców. Im dalej na wschód, tym mniejszy wpływ reformacji i oświecenia, a bardziej wiara w dogmat. Uważam, że podział, który jest aż nadto widoczny, może być trudny do zakopania, a tego powinno się uniknąć w jednorodnym społeczeństwie. Tegoroczne wyniki wyborcze, to poważna analiza jak rozwiązać nabrzmiałe problemy, jakie wynikły z tytułu przebytej transformacji, gdzie popełniono karygodne błędy.

Tomasz Stanisławski = starosta goleniowski, przewodniczący powiatowy PO

Nie przysłał swojego komentarza

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

KONDOLENCJE

Opublikowane

w dniu

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Krysi Augustynowicz.
Rodzinie oraz Najbliższym składamy najszczersze wyrazy współczucia i słowa otuchy w trudnych chwilach.

Akcjonariusze, Zarząd oraz Pracownicy Asprod S.A.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Sztandar dla goleniowskiego ZK

Goleniów. Wczoraj uroczyście nadano i poświęcono sztandaru Zakładu Karnego w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje parafia pw. Św. Katarzyny, rozpoczęcie uroczystości nastąpiło o godzinie 13:00 Mszą Świętą, której przewodniczył ks. Adam Staszczak SChr – kapelan Zakładu Karnego w Goleniowie.

Po Mszy o godz. 13:45 nastąpił przemarsz zaproszonych gości na Planty, gdzie odbyła się uroczystość nadania sztandaru oraz ceremonia złożenia wieńców pod Pomnikiem Niepodległości na Placu Rotmistrza Witolda Pileckiego. W uroczystościach wzięła udział wiceminister sprawiedliwości Katarzyna Frydrych, wysoko postawieni przedstawiciele Służby Więziennej, a także innych służb mundurowych.

Była to – według dyrektora ZK Goleniów płk. Jarosława Korolczuka – jedna z najważniejszych chwil w historii goleniowskiej jednostki penitencjarnej: „Sztandar to symbol wartości, symbol zjednoczenia funkcjonariuszy we wspólnym dziele” – podsumował płk. Korolczuk.

red.

powiązane – „Sztandar dla ZK”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Czym jest recepta elektroniczna i co warto wiedzieć na jej temat?

Materiał partnera. W 2020 roku recepty elektroniczne zostały wprowadzone jako alternatywa dla tradycyjnych recept papierowych. Nie wszyscy pacjenci wiedzą o tym, że można otrzymać je zarówno podczas wizyty w stacjonarnym gabinecie lekarskim, jak i podczas teleporady. Na jakich zasadach funkcjonują recepty online?

Opublikowane

w dniu

Kto może zdecydować się na teleporadę?

Popularność telemedycyny zdecydowanie rozwinęła się w czasach pandemii. To właśnie wtedy telekonsultacje stały się najpowszechniejszą formą kontaktu pacjentów z lekarzami. Teleporada nie straciła na popularności pomimo poprawy sytuacji sanitarnej.

Często korzystają z niej osoby, które mieszkają w niewielkich miejscowościach, gdzie dostęp do lekarzy specjalistów jest bardzo ograniczony. Dzięki telemedycynie mogą oni nie tylko omówić z lekarzem swoje problemy, ale także otrzymać receptę elektroniczną oraz zalecenia lekarskie.

Trzeba pamiętać o tym, że lekarz, który udziela teleporady, nie zawsze wystawi e-receptę zgodnie z życzeniem pacjenta. Jeśli uzna, że ten potrzebuje dodatkowych badań bądź też żaden lek na receptę nie jest mu potrzebny, może odmówić wystawienia dokumentu.

Niektórzy pacjenci wciąż dość nieufnie podchodzą do usług medycznych świadczonych przez teleporady. Trzeba tymczasem wspomnieć, że praktycznie niczym nie różnią się one od tradycyjnych wizyt – z tym, że pacjent nie staje z lekarzem twarzą w twarz. Do postawienia trafnej diagnozy w zdecydowanej większości przypadków wystarczy zwykła rozmowa. Jeśli zaś specjalista uzna, że potrzebne będą dokładne oględziny, to zostaniemy o tym poinformowani.

Czym są recepty online?

Mimo tego że recepty online funkcjonują na polskim rynku już od ponad trzech lat, wciąż nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym dokładnie polega proces ich wystawiania i realizacji.

Pacjent, który odbył wizytę u lekarza bądź też teleporadę, po zakończeniu konsultacji otrzymuje na swój telefon czterocyfrowy kod – może także otrzymać kod QR na swój adres mailowy. W aptece wystarczy podać farmaceucie ów kod wraz ze swoim numerem pesel. Osoby, które posiadają na swoim telefonie zainstalowaną aplikację mobilną internetowego konta pacjenta, za jej pośrednictwem także mogą uzyskać dostęp do wystawionej recepty.

Pacjenci, którzy nie dysponują dostępem do internetu, a co za tym idzie, nie mają założonego profilu Internetowego Konta Pacjenta, e-receptę otrzymają od lekarza jako papierowy wydruk z kodem kreskowym. Wystarczy, że w celu realizacji leku przedstawią go w aptece.

Jak otrzymać receptę bez wychodzenia z domu?

Już od dawna stacjonarne wizyty w gabinecie lekarskim nie są jedyną dostępną formą kontaktu ze specjalistą. Pacjent, który posiada dostęp do internetu, konsultacje lekarską może odbyć za pośrednictwem wideokonsultacji, czatu lub rozmowy telefonicznej. W internecie funkcjonują także specjalne strony internetowe, na których pacjent w celu uzyskania recepty na interesujący go lek, musi wypełnić szczegółowy formularz, z którym następnie zapoznaje się lekarz.

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie