Connect with us

Powiat

Powiatowy sztab kryzysowy

Goleniów. Powiat. Niedawno zakończyły się w starostwie obrady powiatowego sztabu kryzysowego zwołanego przez starostę na godz. 11.00 w związku z zadaniami naszych samorządów lokalnych w czasie epidemii koronawirusa.

Avatar

Opublikowane

w dniu

Przybyli burmistrzowie i wójtowie z gmin naszego powiatu, szefowie i przedstawiciele służb mundurowych z terenu powiatu oraz instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców. Niestety przez większą część spotkania zebrani samorządowcy narzekali, że nie mają ani sił, ani środków by wypełnić nałożone na nich zadania przez tzw. specustawę. Starosta nie potrafił niestety przez długi czas zapanować nad takim przebiegiem spotkania, które zamiast narzekania doszło by do jakichś konstruktywnych wniosków. Dopiero trzeźwe głosy przedstawiciela więziennictwa oraz prezes Katarzyny Kęckiej ze Szpitalnego Centrum Medycznego spowodowały, że zebrani dość szybko zajęli się ustaleniem konkretnych, realnych kroków jakie mogą w aktualnej sytuacji podjąć. Postanowiono zwrócić się do wojewody o wyznaczenie jednostki wojskowej w Glewicach jako docelowego miejsca kwarantanny w naszym powiecie. Inne – zdaniem zebranych – rozlokowane według planów w różnych miejscach gmin Goleniów, Maszewo, Osina i Przybiernów i Nowogard nie są przygotowane. Wójt Osiny Krzysztof Szwedo zgłosił możliwość zorganizowania od razu takiego tymczasowego miejsca w swojej gminie – na kilka dni. Wójt Lilia Ławicka z Przybiernowa zaoferowała nowego busa do przewozu osób wymagających transportu alarmowego – ale bez kierowcy. Problem kierowców, którzy z jednej strony zgodziliby się jechać w takich transportach potencjalnego ryzyka oraz wyposażenia ich w odpowiednie zabezpieczenia był jednym z najczęściej podnoszonych problemów na spotkaniu. Dotyczy on zresztą wielu innych osób, które służbowo mogą być narażone na niebezpieczeństwo zarażenia i zabezpieczenia dla nich odpowiednich środków ochrony.

Generalnie spotkanie pokazało, że kiedy samorządowcy zajmują się konkretami i szukają możliwości realnych działań w aktualnej sytuacji – to na prawdę sporo mogą bez rytualnego narzekania i oglądania się tylko na służby rządowe. Przecież gospodarzami na swoim terenie są właśnie starosta, burmistrzowie i wójtowie – mają środki kryzysowe w swoich budżetach i możliwości organizacyjne, z których na pewno potrafią skorzystać. Potrzeba tylko chęci, dobrej woli i koordynacji działań. Na początku widać pewien chaos w kryzysowych poczynaniach na naszym gminno-powiatowym poziomie, ale jest on chyba naturalny. Z każdym dniem, podczas rozwiązywania realnych problemów powinno być lepiej.
W osobnym materiale pokażemy relację z całego spotkania.

l.o.

Powiązane – „Prezes portu lotniczego – procedury zadziałały”, „Panika jest najgorszym scenariuszem”, „Sąd – kontrola temperatury

Powiat

Protest rolników

Powiat. Blokady dróg, wiaduktów oraz wizyty pod biurami poselskimi i senatorskimi. Tak wyglądać miały dzisiejsze protesty rolników reprezentujących głównie branżę futerkową i drobiarską.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak podaje PR Szczecin, rolnicy zapowiadali, „stopniowy paraliż kraju” już od godz. Godzinie 8. W powiecie goleniowskim utrudnień na drogach z tego powodu nie było – najbliżej rolnicy protestowali w Stargardzie i Trzebiatowie.

  • Protest rolników dotyczy przede wszystkim tzw. „piątki dla zwierząt” – mówi przedsiębiorca z Nowogardu Damian Simiński. – Apeluję do posłów województwa zachodniopomorskiego o rozsądek i daleko idącą troskę i wzgląd na dobro obywatela naszego województwa. Patrząc przez pryzmat mojego powiatu – powiatu goleniowskiego – delegalizacja branży futerkowej i ograniczenie w branży drobiarskiej są wyrokiem na całe życie dla przedsiębiorców, którzy rozpoczęli tą działalność.

Zdaniem Damiana Simińskiego, tylko w powiecie goleniowskim zagrożonych utratą pracy w tej branży jest około 1,5 tysiąca osób.

red.

powiązane – „Samospis idzie słabo”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Liczenia nie było

Powiat. W ostatniej chwili odwołano liczenie uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej i przyjmowania Najświętszego Sakramentu.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

W specjalnym komunikacie wydanym w piątek przez biuro prasowe Konferencja Episkopatu Polski poinformowano, że w związku z wprowadzeniem nowych zasadach w żółtych i czerwonych strefach, oraz w trosce o zdrowie i życie wiernych, planowane na niedzielę 18 października coroczne liczenie wiernych nie odbędzie się w podanym terminie.

red.

powiązane – „Policzymy się w kościele”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Powiat jednak nie pozbawił dróg…

Powiat. Na wczorajszej sesji starosta wycofał uchwały dotyczące pozbawienia kilku dróg kategorii dróg powiatowych.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Na wcześniejszej komisji interweniowali w tej sprawie burmistrzowie z Goleniowa i Maszewa, których gminy miały przejąć odcinki dróg od powiatu. Uznał to starosta i uchwały, które były jedynym punktem obrad wycofał – co zakończyło parominutową sesję.

red.

powiązane – „Będą pozbawiać drogi…”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie