Connect with us

Powiat

Powiat i gminy – wybory 2011 – 2019

Warto porównać, jak zmieniała się frekwencja i poparcie dla partii politycznych w ostatnich trzech wyborach parlamentarnych i eurowyborach w roku 2019 w naszym powiecie i jego gminach.

goleniowska.com

Opublikowane

w dniu

Najpierw ogólne odniesienie do wyborów parlamentarnych w roku 2015 i tegorocznych na poziomie krajowym (tab 1 i 2). Niezależnie od zmiany szyldów i koalicji w jakich występowały wtedy i teraz PO, SLD i PSL, można zauważyć ogólną tendencję zmian w liczbie oddanych głosów i pozyskanych nowych wyborców. Tylko PiS w obu elekcjach występowało pod tą sama nazwą. I tylko ta partia zanotowała w ciągu 4 lata tak potężny przyrost wyborców – o 2,229 mln, czyli o 40% – jak i procent uzyskanych głosów – w roku 2015 było ich 37,58%, a teraz 43,76%. W tym czasie straciła zarówno PO jak i PSL, a zyskała Lewica. Wszystko dlatego, że procentowe poparcie dla poszczególnych partii w tegorocznych wyborach zbiegło się z bardzo wysoką frekwencją – 61,74%. W roku 2015 wynosiła ona 50,92%, a w roku 2011 tylko 48,92%.

Na pierwszej mapce obok pokazujemy aktualne frekwencje i wyniki wyborów do sejmu w powiecie i gminach. Na kolejnych prezentujemy, jak zmieniały się frekwencja i poparcie dla poszczególnych partii w naszym powiecie i jego gminach w ostatnich dwóch wyborach do Sejmu oraz tegorocznych eurowyborach. Dla uproszczenia i łatwiejszego porównania, podajemy nazwy wiodących partii w zmieniających się koalicjach – wśród nich tylko PiS występuje cały czas pod tym samym szyldem. Z tych samych powodów pominęliśmy w najnowszych wyborach wynik Konfederacji. Wniosek płynący z tych danych jest jeden – w naszym powiecie i jego gminach PiS zyskuje konsekwentnie nowych wyborców, kosztem zmieniającego się poparcia dla innych partii. Po latach dominacji Platformy zarówno w powiecie goleniowskim, jak i jego gminach, PO stopniowo traciła poparcie i teraz PiS przegrywa z nią tylko w gminie Goleniów.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Powiat

Powiat – o ponad milion mniejsze wpływy

Powiat. Już ponad 1 mln zł mniejsze wpływy ma powiat goleniowski w wyniku pandemii

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Na dzisiejszej sesji skarbnik powiatu Zbigniew Mazur poinformował radnych, że w samym miesiącu kwietniu do kasy powiatru wpłynęło o ok. 800 tys zł mniej z tytułu podatków. Do tego dochodzi ok. 180 tys zł mniejszych wpływów od interesantów związanych z ograniczeniem funkcjonowania starostwa, oraz ok. 180 tys zł mniejsze wpływy z powodu zamknięcia pływalni „Fala” i wynajmu pomieszczeń należących do powiatu. Jak zapowiedział skarbnik rekomendując zmiany w tegorocznym budżecie powiatu, to nie koniec mniejszych wpływów, bo kolejne miesiące będą na pewno nie lepsze.

red.

powiązane – „Skutki zarazy dla gminnych budżetów”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Ponad 50 mln zł dla 329 firm

Powiat. Firmy z naszego powiatu uzyskały z Państwowego Funduszu Rozwoju subwencje na kwotę 54,64 mln zł.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Tylko 6 powiatów w województwie otrzymało więcej – szczeciński, koszaliński, kołobrzeski, policki, stargardzki i świnoujski. W powiecie goleniowskim subwencja z PFR trafiła do 329 firn zatrudniających 2603 pracowników.

red.

powiązane – „38 milionów złotych – na pożyczki”

Kontynuuj czytanie

Maszewo

„Boże Ciało”, a potem wolne

Powiat. Maszewo. Urzędnicy ze starostwa powiatowego i gminy Maszewo będą mieli w przyszły tygodniu długi weekend.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Zarówno starosta Stanisławski jak i burmistrz Piesio zarządzili, że 12 czerwca będzie w kierowanych przez nich urzędach dniem wolnym od pracy. W starostwie wolny dzień jest w zamian za święto 15 sierpni, które wypada w sobotę, a w Maszewie odpracują w najbliższą sobotę 6 czerwca. Można się spodziewać, ze pozostałe gminy powiatu pójdą tym śladem i w piątek 12 czerwca też zrobią urzędnikom wolne.

red.

powiązane – „Dzień Nowogardu – świętują urzędnicy”

Kontynuuj czytanie
Reklama

Na czasie