Connect with us

Aktualności

Poszukiwany bliźniak genetyczny

W lutym tego roku 50-letni mieszkaniec Chociwla, Adam Kordykiewicz, usłyszał diagnozę, która zwaliła go z nóg – ostra białaczka szpikowa. Jedyną szansa na uratowanie jego życia jest przeszczep szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego (nikt z rodziny nie może być dawcą). Czy się znajdzie, zależy od nas.

Opublikowane

w dniu

W sobotę, 20 czerwca, w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Goleniowie przeprowadzona zostanie akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. O to, by do akcji tej przyłączyło się jak najwięcej osób, apelowały we wtorek panie Bronisława Ślusarczyk – ciocia pana Adama oraz Dorota Pietunow – jego siostra.  „Nam, rodzinie zależy bardzo na tym, aby jak najwięcej osób się zarejestrowało, bo być może wśród nich znajdzie się dawca, który uratuje Adamowi życie. A jeśli nie jemu, to innemu choremu” – mówiły. Rejestracja, jak tłumaczyły Sylwia Zakrzewska  i Ewa Nawrot, pracujące w Fundacji DKMS Polska, która akcję w Goleniowie organizuje, trwa chwilę. Polega na przeprowadzeniu wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi. Na podstawie tej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej. Jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, dochodzi do przeszczepienia szpiku. „Dołączenie do bazy to bardzo poważna decyzja, dlatego rejestrujemy tylko osoby w pełni świadome tej decyzji  i trzeba liczyć się z tym, że kiedyś można zostać dawcą szpiku” – tłumaczyły, podkreślając kilkakrotnie, iż szpik pobierany jest z kości biodrowej a nie z kręgosłupa, jak wiele osób sądzi.
Dawcą szpiku może być każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący co najmniej 50 kg (bez dużej nadwagi). Należy posiadać przy sobie dokument tożsamości z numerem PESEL.

Rejestracja potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych prowadzona będzie 20 czerwca 2105 r. od godz. 10.00 do 16.00 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Goleniowie, ul. Konstytucji 3 Maja 26. Pytania w tej sprawie należy kierować do Mateusza Łachacza – tel. 22 882 9564, e-mail: mateusz.lachacz@dkms.pl.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie