Connect with us

Powiat

Pomorze Zachodnie z POLREGIO

Powiat. Regionalne połączenia kolejowe na Pomorzu Zachodnim nawet przez następnych 10 lat będą obsługiwane przez POLREGIO.

Opublikowane

w dniu

Marszałek województwa Olgierd Geblewicz i wicemarszałek Tomasz Sobieraj podpisali umowę z władzami kolejowej spółki. Kontrakt zakłada utrzymanie rocznej pracy eksploatacyjnej na poziomie 5,8 mln pociągokilometrów. Codziennie uruchamianych będzie średnio około 240 pociągów.

Organizacja kolejowych przewozów pasażerskich na terenie województwa należy do zadań Marszałka Województwa. Przewoźnikiem w naszym regionie jest spółka „PolRegio”, wcześniej funkcjonująca jako „Przewozy Regionalne”. Obowiązująca przez cztery lata umowa zawarta została w 2016 roku i właśnie się kończy. Już w październiku 2019 r. Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego podjął decyzję o dalszej współpracy z Przewozami Regionalnymi. We wtorek 8. grudnia 2020 podpisana została nowa umowa, która obowiązywać może nawet 10 lat.

Umowa o świadczenie usług publicznych w zakresie kolejowych przewozów pasażerskich wykonywanych na terenie województwa zachodniopomorskiego ureguluje zasady współpracy pomiędzy Województwem Zachodniopomorskim a spółką POLREGIO na okres obowiązywania dziesięciu kolejnych rozkładów jazdy pociągów obejmujących lata 2021-2030.

  • To jest służba publiczna, odpowiedzialność za obywateli, za mieszkańców, którzy codziennie jeżdżą do pracy, do szkoły, po zakupy – podkreśla Artur Martyniuk, prezes POLREGIO. – Co ta umowa oznacza dla nas? Przede wszystkim mamy tu kilkuset pracowników, więc to oznacza miejsca pracy. Po drugie rozwijanie zapleczy, zakładu w Kołobrzegu, jak również modernizację taboru, o czym rozmawialiśmy. Po trzecie – bezpieczeństwo. To jest miliardowy kontrakt. Bardzo rozwojowy dla nas jako dla spółki. Zapewnia nie tylko stałą pracę przewozową, ale rozwój. Mamy nadzieję, że w ciągu dziesięciu lat znacznie powiększymy pracę przewozową, ze względu na ilość par pociągów, których coraz więcej będzie na poszczególnych odcinkach – ocenia prezes POLREGIO.

Umowa została przygotowana w wersji „5 + 5”, czyli z podziałem na dwa pięcioletnie okresy. Oznacza to, że początkowo kontrakt obowiązywać będzie przez 5 lat. Po tym okresie województwo będzie mogło ocenić współpracę z przewoźnikiem i jakość świadczonych przez „PolRegio” usług, a także przeanalizować sytuację na rynku i wtedy przedłużyć umowę o kolejnych 5 lat.

Jednym z wymogów stawianych przewoźnikowi przez województwo jest posiadanie odpowiedniego zaplecza, które pozwoli na utrzymanie pojazdów należących do Pomorza Zachodniego w jak najlepszym stanie technicznym.

Coroczna praca eksploatacyjna – na Pomorzu Zachodnim oraz w ruchu transgranicznym – została zaplanowana na poziomie 5,8 mln pociągokilometrów. Codziennie uruchamianych będzie średnio ok. 240 pociągów. Na ich dofinansowanie w kolejnych latach Województwo zaplanowało w wieloletniej prognozie finansowej środki w łącznej wysokości 990 mln zł (średnio 99 mln złotych rocznie).

Umowa przewiduje możliwość rozszerzenia współpracy w związku z uruchomieniem Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej (SKM), w ramach której powróci po latach kolejowe połączenie do Polic. POLREGIO zostanie również włączone do pracy nad planowanym wspólnym biletem.

Przewozy kolejowe organizowane przez Województwo realizowane są wyłącznie nowoczesnym taborem należącym do Województwa Zachodniopomorskiego. Tabor ten w liczbie 70 pojazdów zostanie wydzierżawiony POLREGIO, z obowiązkiem utrzymania na wysokim poziomie technicznym, na okres realizacji dziesięcioletniej umowy przewozowej.
Już w styczniu 2021 roku do floty nowoczesnego taboru dołączą dwa pojazdy hybrydowe o napędzie spalinowo – elektrycznym.
Pociągami regionalnymi, współfinansowanymi przez Województwa Zachodniopomorskie, podróżuje rocznie ok. 7 mln pasażerów.

red.

powiązane – „Komfortowo w Polskę także w Goleniowa.”

Powiat

Biogazownia R-XXI w Łobzie

Powiat. Utylizacja odpadów może być tania, a nawet dochodowa. Członkowie Celowego Związku Gmin R-XXI mają tego świadomość, dlatego podjęli uchwałę, na mocy której zbudowana zostanie biogazownia w Łobzie.

Opublikowane

w dniu

Biogazownia w Łobzie pomoże rozwiązać szereg problemów, które pojawiają się w związku z gospodarowaniem odpadami biodegradowalnymi i zielonymi. Przede wszystkim obniży koszty ich przetwarzania, a ponadto zredukuje wydatki na utrzymanie zakładu w Słajsinie. Biogaz zostanie przetworzony na gaz, ciepło oraz prąd. Energia elektryczna zasili biogazownię, a gaz posłuży jako paliwo do ciężarówek wywożących odpady.

– Będzie to instalacja fermentacyjna, podobna funkcjonuje w centrum Berlina – mówi Jacek Chrzanowski, prezes CZG R-XXI. – To nowoczesna, sprawdzona i tańsza od obecnej technologia, która nie będzie negatywnie oddziaływała na środowisko.

Na ostatnim zgromadzeniu R-XXI do którego należą wszystkie gminy naszego powiatu, delegaci gmin podjęli uchwałę o przekazaniu aportem do nowoutworzonej w Łobzie spółki działki o powierzchni prawie 7 ha, na której obszarze powstanie instalacja biogazowa. Spółka ma działać pod firmą „BioEneris R-XXI”, tworzą ją CZG R-XXI i firma ENERIS.

Według założeń budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku, a finalizacja projektu powinna nastąpić w ciągu 3 lat. Wsparcie finansowe dla budowy biogazowni związek 32 gmin pozyskał w ramach programu NFOŚiGW „Rozwój kogeneracji w oparciu o biogaz komunalny”.

Inwestorem będzie spółka utworzona z firmą ENERIS, która jest dostawcą technologii. Biogazowania ma być sfinansowana przez firmę ENERIS i eksploatowana wspólnie z R-XXI. Będzie ona mogła przetworzyć ok. 30 tys ton odpadów rocznie. Założenie jest takie, że 50% odpadów biodegradowalnych będzie pochodziło spoza obszaru związku i będzie przyjmowane i utylizowane po cenach komercyjnych. Instalacja ma produkować ok. 5 mln m3 biogazu, 2,5 m3 biometanolu i 15 tys. MWh energii elektrycznej.

red.

powiązane – „BioEneris R-XXI”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Blue Velo

Powiat. W roku 2022 powstały nowe odcinki trasy Blue Velo w gminach Stepnica, Goleniów.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie dwa z nich, znajdują się między miejscowościami Krępsko i Kąty i powstały w pasie drogowym DW111 (patrz zdj). Całkowita długość nowych odcinków inwestycyjnych Blue Velo wyniosła blisko 6,68 km. Obok odcinków wzdłuż DW 111, jeden powstał wzdłuż DW 120 w Gryfinie (2,28 km) oraz dwa odcinki w Lubczynie (0,18 km).

Na odcinkach inwestycyjnych powstała droga dla rowerów o nawierzchni bitumicznej o szerokości od 2-2,5 m. Oznakowano też blisko 70,72 km trasy.

red.

powiązane – „Przed 30 kwietnia”

Kontynuuj czytanie

Powiat

48. fałszywych alarmów

Powiat. Wczoraj w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Goleniowie odbyło się roczne podsumowanie działalności strażaków z terenu powiatu goleniowskiego za rok 2022.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje powiat, wzięli w nim udział: Komendant Wojewódzki Jarosław Tomczyk, strosta Tomasz Stanisławski oraz przedstawiciele gmin.

Komendant Powiatowy PSP w Goleniowie Arkadiusz Skrzypczak podsumował efekty pracy Komendy Powiatowej – w roku 2022 odnotowano 1736 zdarzeń (o 42% więcej niż w roku poprzednim) co oznacza pod tym względem 6. miejsce w województwie, w tym 451 pożarów (wzrost o 16%), 1237 innych zdarzeń (wzrost 0 60%) i 48 fałszywych alarmów (wzrost 0 10%).

red.

powiązane – „Nocny oblot”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie