Connect with us
https://www.pracujwfiege.pl/

Aktualności

Podatki mocno w górę?

Wyjątkowo duży wzrost podatków od nieruchomości planują władze gminy Goleniów. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą zapłacić nawet 23% więcej niż do tej pory.

Opublikowane

w dniu

Przez długie lata podatki od nieruchomości rosły nieznacznie, zazwyczaj po prostu ich wysokość dostosowywana była do poziomu 80% stawek podanych na dany rok w obwieszczeniu Ministra Finansów. Tym razem, niestety, skok będzie bardziej widoczny, o ile bowiem w przypadku budynków mieszkalnych będzie to 80,25%, to w przypadku budynków i gruntów pod działalność gospodarczą – blisko 95%. Wzrost stawek podatkowych uzasadniono prognozowaną przez Narodowy Bank Polski inflacją na rok 2020 w wysokości 2,9%, obniżeniem podatku PIT z 18 na 17% (co oczywiście przełoży się na mniejsze wpływy do budżetów gminnych), wzrost płacy minimalnej, a także wynagrodzeń nauczycieli oraz zakupu energii elektrycznej.

Jak to się przełoży na konkrety? W przypadku budynków mieszkalnych trzeba by zapłacić – wszystkie „rachunki” obowiązują w skali rocznej – o 5 gr więcej niż do tej pory, czyli 65 gr za metr kwadratowy. Kwotowo nie będzie to wielkie obciążenie, znacznie mocniej odczują planowaną zmianę właściciele działających w naszej gminie firm. Za każdy metr kwadratowy budynku, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza, trzeba będzie bowiem zapłacić 22,70 zł, czyli 4,27 zł więcej niż w tym roku (wzrost o 23%), za metr kwadratowy gruntu pod działalność gospodarczą 90 gr za metr kwadratowy (obecnie 72 gr). W przypadku większych powierzchniowo zakładów pójdzie więc to w tysiące złotych rocznie.

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

Usługi zastąpią służbę

Goleniów. Z Dorotą Rybarską-Jarosz, która kieruje Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w urzędzie marszałkowskim w Szczecinie, rozmawiamy o tym, dlaczego i jak CUS zastąpi w Goleniowie OPS.

Opublikowane

w dniu

Nasza rozmówczyni tłumaczy powody dla jakich warto przeprowadzić pilotażowy projekt zastąpienia Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Usług Społecznych. Dowiadujemy się też od niej o gwałtownych zmianach jakie zachodzą w naszym społeczeństwie, powodujących konieczność zastępowania tradycyjnych więzi rodzinnych i społecznych, instytucjonalnymi, a nawet komercyjnymi usługami. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „CUS za OPS”

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie