Connect with us

Nowogard

Podatek bez zmian

Nowogard. Nie będzie zapowiadanej podwyżki podatku dla rolników z gminy Nowogard. To element długoterminowego wsparcia ze strony Rady Miejskiej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje Radio Szczecin, taka deklarację złożył przewodniczący rady miejskiej.

  • Jest ono potrzebne rolnikom ze względu na panującą w tym regionie suszę – mówi przewodniczący Rady Miejskiej w Nowogardzie Marcin Nieradka. – Podatek rolny, czyli podstawowa danina, którą rolnicy są obciążeni, utrzymamy w tym roku i mam nadzieję, że w kolejnych latach na stałym, dotychczasowym poziomie. Jesteśmy po waszej stronie. Rozumiemy to, ze spotykacie się w ostatnich latach z suszą i na pewno możecie liczyć na to, że nie będzie większych danin na terenie gminy Nowogard. Większych podatków w przyszłym roku na pewno nie będzie.

Problemy nowogardzkich rolników, związane z panującą w tym rejonie aurą, potwierdził radiu sołtys sołectwa Wyszomierz Andrzej Kania. Dodaje, że planowane wsparcie ze strony Rady Miejskiej jest dla nich bardzo istotne.

  • To nie jest widzimisię, ale potrzeba chwili. W tym roku, na południu, okazuje się, że rolnicy zebrali około 80-90 kwintali z hektara. U nas zebrali po niecałe 30. Powodem była susza. Aura zrobiła swoje – tłumaczy Kania.

Utrzymanie podatku rolnego na dotychczasowym poziomie przez kilka najbliższych lat deklaruje większość klubów radnych Rady Miejskiej w Nowogardzie.

red.

powiązane – „Kompromitacja prokuratury 2”

Nowogard

W Nowogardzie też deficyt

Nowogard. Inflacja wpływa na trudną sytuacje finansową gminnego szpitala w Nowogardzie.

Opublikowane

w dniu

Jak nam powiedział jego dyrektor Kazimierz Lembas, w tym roku koszty szpitala wzrosyły o ok. 20%, czego nie rekompensuje kontrakt z głównym płatnikiem – NFZ. Ten wzrósł tylko o ok. 1,5%. To powoduje, że rośnie strata szpitala, która za pierwszy kwartał tego roku wynosi ok. 800 tys zł – przy 400 tys. zł straty za rok 2021. Zdaniem dyrektora Lembasa sytuacja wymaga nadzwyczajnych działań ze strony rządu, bo dotyczy wszystkich szpitali w Polsce, a gmina Nowogard nie jest w stanie poprawic finansów jednostki samodzielnie.

red.

powiązane – „Szpital z deficytem”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

50. urodziny

Nowogard. 50.urodziny świętował 13 maja Nowogardzki Dom Kultury.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, skromna, urodzinowa impreza odbyła się w miniony piątek na Placu Wolności – pełnowymiarowe obchody tej okrągłej rocznicy planowane są na październik. Były między innymi występ młodzieżowej orkiestry dętej oraz urodzinowy tort.

red.

powiązane – „Kto jest burmistrzem w Nowogardzie?”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Kto pomoże Ukraińcom?

Nowogard. Pięć organizacji pozarządowych, działających na terenie gminy, otrzymało w konkursie dotacje na działania w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, zawarcie umów z ich przedstawicielami nastąpiło 13 maja, a w imieniu burmistrza podpisywał je jego zastępca, Jarosław Hołubowski.

Łączna kwota przeznaczona na realizację działań wyniosła 30 000 zł, a komisja konkursowa po ocenieniu ofert pod względem formalnym i merytorycznym zaproponowała podzielenie je w następujący sposób:

1) Caritas Archidiecezji Szczecińsko – Kamieńskiej – 6.000,00 zł;
2) Towarzystwo Miłośników Ziemi Nowogardzkiej – 3.142,44 zł
3) Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Nowogard – 5.751,20 zł
4) Kościół Ewangelicznych Chrześcijan Zbór w Nowogardzie – 6.000,00 zł
5) Nowogardzkie Forum Organizacji Pozarządowych – 9 106,36 zł.

Pieniądze przeznaczone zostaną przede wszystkim na lekcje języka polskiego dla przebywających obecnie na terenie gminy Nowogard uchodźców, wsparcie materialne dla nich, zajęcia rekreacyjne i edukacyjne dla dzieci, a także zakup artykułów potrzebnych Ukraińcom chorującym na cukrzycę.

red.

powiązane – „Uciążliwości zapachowe”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie