Connect with us

Goleniów

Pierwszy pogrzeb dziecka utraconego

Goleniów. Dzisiaj na goleniowskim cmentarzu odbędzie się pierwszy pogrzeb dziecka utraconego.

Opublikowane

w dniu

Jaka podaje gmina, obowiązujące prawo określa, że wszystkie dzieci zmarłe przed narodzeniem (niezależnie od długości trwania ciąży) mają prawo do godnego pochówku. Jeżeli rodzina lub inne podmioty uprawnione nie podejmą się organizacji pogrzebu, obowiązek ten spoczywa na gminie.

26 maja br. rada miejska przegłosowała uchwałę, zgodnie z którą w Goleniowie sprawowane będą pochówki zbiorowe dzieci martwo urodzonych bez względu na czas trwania ciąży. Pogrzeby będą odbywały się w marcu i październiku każdego roku kalendarzowego.

Z inicjatywy Fundacji Donum Vitae i władz Gminy Goleniów, na granicy starej i nowej części cmentarza powstał grób Dzieci Utraconych (patrz zdj.).

red.

powiązane – „Dzień Dziecka Utraconego”

Goleniów

Dostarczają pojemniki

Goleniów. P.G.K. Sp. o. o. w Goleniowie rozpoczęła wczoraj akcję dostarczania pojemników na bioodpady do nieruchomości jednorodzinnych na terenie gminy Goleniów.

Opublikowane

w dniu

Jak czytamy na stronie fb spółki, z chwilą podstawienia pojemników na bioodpady, przy pierwszym odbiorze będą zabierane bioodpady z pojemników i worków – według harmonogramu. Natomiast przy kolejnych odbiorach będą zabierane bioodpady tylko z podstawionych brązowych pojemników 240 l – do pojemników 240 l na bioodpady należy wrzucać bio tylko luzem (bez worków).

Zakup pojemników sfinansowała gmina, a dla odbiorców są one bezpłatne.

red.

powiązane – „Worki zastąpi pojemnik”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

ZAZ dofinansowany

Goleniów. Umowy dofinansowujące koszty działania ze środków budżetu województwa zostały dzisiaj podpisane w goleniowskim Zakładzie Aktywności Zawodowej.

Opublikowane

w dniu

8 milionów 300 tys. zł otrzymają Zakłady Aktywności Zawodowej z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego – część trafi do goleniowskiego ZAZ.

W województwie zachodniopomorskim działa dziesięć Zakładów Aktywności Zawodowej, dając zatrudnienie 731 osobom z niepełnosprawnością osobom zaliczonych do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Placówki takie działają w: Stargardzie, Kołobrzegu Kamieniu Pomorskim, Dobrej, Gryfinie, Wałczu, Goleniowie, Juchowie, Karlinie i Choszcznie. Każdy z zachodniopomorskich zakładów specjalizuje się w innym obszarze. Są szansą na dla OzN na rehabilitację społeczną i zawodową czy kontakt ze specjalistami. W planach jest utworzenie kolejnych dwóch takich miejsc w Koszalinie oraz Mielenku Drawskim.

Oferta goleniowskiego zakładu to odpowiedź na potrzeby przedsiębiorstw regionu, a przede wszystkim Goleniowskiego Parku Przemysłowego. Obiekt powstał też z myślą o absolwentach goleniowskiej Szkoły Specjalnej. Placówka prowadzi także Bistro Delfin w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego. Organizatorem ZAZ-u jest Gmina Goleniów

Na roczne budżety ZAZ-ów składają się różne źródła finansowania. To środki wypracowane przez placówki w ramach prowadzonej działalności. Dodatkowo placówki korzystają ze środków własnych organizatorów ZAZ-ów, środków PFRON oraz z dofinansowania z budżetu województwa. I właśnie środki z tej puli zostały dzisiaj zawarte umowy.

Funkcjonujące w polskim systemie od blisko 25 lat Zakłady Aktywności Zawodowej stanowią ofertę pracy dla osób z niepełnosprawnością znaczną oraz umiarkowaną, u których stwierdzono autyzm, upośledzenie umysłowe lub chorobę psychiczną (OzN). Zatrudnienie tych osób w ZAZ-ach daje im możliwość nabycia umiejętności zawodowych oraz czynności dnia codziennego, zwiększając samodzielność i zaradność życiową tych osób. Jest to także prewencja przed wykluczeniem społecznym. Zatem głównym celem ZAZ-ów jest rehabilitacja osób z niepełnosprawnością.

Zakłady aktywności zawodowej należą do sektora pracodawców chronionego rynku pracy i są podmiotami zorientowanymi głównie na realizację funkcji społecznych, a nie na maksymalizację zysków z prowadzonej działalności wytwórczej lub usługowej.

red.

powiązane – „Stypendia i dotacje”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Barnimy rozdane

Goleniów. W piątek 17 stycznia burmistrz wręczył nagrody „Barnim 2025 „.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, są one uhonorowaniem osób i organizacji, za ich zasługi, wybitne osiągnięcia i aktywność społeczną, kulturalną, naukową i sportową.

Nagrodzeni w poszczególnych kategoriach:

Nagroda „Mecenas Sportu”
• Firma Serwach
• Bian Kop Patryk Bożych
• AD MAR Turek Adam
• Usługi BHP Damian Urban

Statuetka dla Miejsca Przyjaznego Osobom z Niepełnosprawnością, nadane przez uczestników @Centrum Kręgów Wsparcia w Goleniowie na ręce pani Moniki Szabłowskiej z kawiarni @Kawowe Alternatywy.

Nagrody Specjalne dla firm:
• Eviosys Packaging
• Pol-Glass

Nagroda Barnim
• Koło Gospodyń Wiejskich Słowianki z Kątów – KGW Kąty Słowianki
• Wojciech Janda Goleniowskie – Goleniowskie Stowarzyszenie Eksploracji Historycznej „Biały Grosz”
• Drużyna Św. Mikołaja
• Stowarzyszenie Per Musicam

red.

powiązane – „Stypendia i dotacje”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie