Connect with us

Goleniów

Pieniądze na zarządzanie w czasie zarazy

Goleniów. Gmina Goleniów otrzyma z funduszu Interreg Va ponad 158 tys. euro na udział w projekcie pn. „Zarządzanie miastem podczas pandemii na przykładzie miast Goleniów i Greifswald.”

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, oba miasta w pandemii COVID-19 mają podobne problemy, wynikające przede wszystkim z ograniczenia bezpośrednich kontaktów międzyludzkich. Zamiast nauki w szkołach – zdalne nauczanie, zamiast spotkań – telekonferencje. Trzeba sięgać po rozwiązania, które umożliwią sprawną zdalną komunikację: nowe środki techniczne, szkolenia, przeniesienie dotychczasowych działań na platformy internetowe. Współpraca Goleniowa z Greifswaldem umożliwia otrzymanie środków z programu Interreg Va, dzięki którym oba miasta sfinansują przedsięwzięcia umożliwiające doposażenie w sprzęt, oprogramowanie i przeprowadzenie niezbędnych szkoleń.
Trzeba też się liczyć, że pandemia COVID-19 nie jest ostatnim wydarzeniem tego typu, że będą kolejne sytuacje uniemożliwiające bezpośrednie kontakty. Do tych przyszłych, póki co hipotetycznych kryzysów, trzeba się zawczasu przygotować.
Nową infrastrukturę komunikacyjną gmina chce wykorzystywać w edukacji, przy realizacji gminnej polityki senioralnej, a także do zarządzania czasem wolnym mieszkańców.

Całkowita wartość projektu to 325 876 euro, z tego Goleniów otrzyma 158 374 euro, resztę partnerski Greifswald.

red.

powiązane – „Dlaczego jeszcze jestem przewodniczącą?”

Goleniów

Nocą z Krzyżem do Maszewa

Goleniów. Będzie kolejna Nocna Droga Krzyżowa po starym nasypie kolejowym z Goleniowa do Maszewa.

Opublikowane

w dniu

Początek w najbliższy piątek 24 marca o godzinie 21.00. Wymarsz spod kościoła świętego Jerzego. Cała droga ma około 20 km. I odbywa się w ciszy.
Powrót z Maszewa do Goleniowa we własnym zakresie.

red.

powiązane – „ODNAJDUJEMY RODZINY OFIAR I ZWRACAMY IM TE RZECZY…”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Spontaniczne przekazanie

Goleniów. Zakończyła się dzisiaj kolejna rozprawa w procesie karnym, w którym oskarżonym jest burmistrz Robert Krupowicz.

Opublikowane

w dniu

Jest on oskarżony o naruszenie tajemnicy skarbowej, przez publiczne ujawnienie na jednej z ubiegłorocznych sesji rady miejskiej w Goleniowie, danych personalnych i wysokości zadłużenia z tytułu opłaty za odpady komunalne kilkorga radnych.

Sąd przesłuchał dzisiaj dwoje świadków – byłego skarbnika gminy i pracownicę UMiG. Według ich zeznań, to nie oni przekazali burmistrzowi infomację o wysokości zadłużenia radnych. Prokurator odczytał pismo sekretarza gminy, który wskazał, że osobą informująca o tym była pracownica wydziału finansowego Margareta Niczaj. Zeznając dzisiaj na tę okoliczność burmistrz Krupowicz potwierdził, że od niej właśnie powziął w/w wiedzę, a stało się to w sekretariacie, gdzie ona przekazała mu ją „spontanicznie” – nie pytana przez burmistrza, sama z siebie.

Na wniosek obrońcy burmistrza, sąd postanowił przesłuchać jeszcze na kolejnej rozprawie 26 kwietnia dwie pracownice sekretariatu UMiG.

red.

powiązane – „Kim jest tajemniczy urzędnik?”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Kto po Krupowiczu?

Goleniów. Tomasz Banach nie podjął decyzji co do ewentualnego startu w wyborach na burmistrza.

Opublikowane

w dniu

Jak nam dzisiaj powiedział, jest na to jeszcze za wcześnie, bo przez rok wiele się może zdarzyć. Decyzję burmistrza Krupowicza o niestartowaniu w najbliższych wyborach znał znacznie wcześniej, więc nie był zaskoczony jej niedawnym upublicznieniem.

Tomasz Banach (na zdj. za Krupowiczem) jest bezpartyjny, dlatego jego ewentualny start w wyborach musiałby się wiązać z budowa własnego zaplecza politycznego i organizacyjnego, lub uzyskania poparcia jakiejś partii – np. PO, która ma duże ambicje wpływać na goleniowską politykę. Jej zachodniopomorski lider to wszak wywodzący się z goleniowskiego samorządu marszałek Geblewicz, któremu na pewno zależy by goleniowską gminą rządził człowiek jeśli nie Platformy, to co najmniej z nią „poukładany” – podobnie zresztą jak goleniowskiej senator z PO Magdalenie Kochan. W tej sytuacji teoretycznie naturalną kandydatką do reprezentowania PO w najbliższych wyborach samorządowych w Goleniowie jest dzisiejsza wiceburmistrz Anita Jurewicz, która jest członkiem Platformy.

red.

powiązane – „Burmistrz potwierdza”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie