Connect with us

Powiat

PGNiG przegrała z klientem z Goleniowa

Goleniów. Urząd Regulacji Energetyki (URE) uznał, że gazowy koncern państwowy dwukrotnie odciął klientowi z Goleniowa dopływ gazu bez uzasadnienia.

goleniowska.com

Opublikowane

w dniu

Sprawa miała miejsce rok temu. Klient PGNiG mieszkający w Goleniowie został dwukrotnie pozbawiony dopływu gazu za nieopłacenie jednej faktury. Nie opłacił jej ponieważ jej nie otrzymał tak jak i wezwania do zapłaty, a sprawę zgłosił do Powiatowego Rzecznika Konsumentów w Goleniowie. W porozumieniu z nim zaskarżył PGNiG do URE, który 5 marca br wydał decyzję (jeszcze nieprawomocną) przyznającą rację klientowi. Okazało się, że PGNiG wysłał fakturę listem zwykłym, a wezwanie do zapłaty zostało przesłane klientowi listem poleconym Poczty Polskiej. PGNiG z oczywistych względów nie okazał potwierdzenia odbioru listu zwykłego z fakturą, ani listu poleconego z wezwaniem do zapłaty – Poczta Polska uznała bowiem tę ostatnią przesyłkę za… zaginioną. W tej sytuacji zdaniem URE PGNiG odciął dwukrotnie dopływ paliwa bez uzasadnienia. Konsekwencja tego roszczenia mogą być roszczenia finansowe klienta w stosunku do PGNiG – zarówno z powodu bezzasadnego odcięcia dopływu gazu i jego skutków, jak i kosztów rocznej batalii prawnej z koncernem. Na razie po wkroczeniu przez klienta na drogę prawną, dwukrotnie odcięty dopływ gazu został bezpłatnie przywrócony, a nieopłacona faktura uznana za koszt poniesiony przez klienta na spór prawny i umorzona.

Decyzja URE jest precedensowa i może pomóc innym klientom wielkich firm energetycznych w takich sytuacjach. Firmy te bowiem powszechnie przesyłają korespondencje (faktury, wezwania do zapłaty etc.) do klienta listami zwykłymi, traktując jednostronnie ich wysłanie jako doręczenie ze wszystkim tego skutkami prawnymi – nadużywając odcięć/wyłączeń jako wygodnego argumentu siłowego by zmusić klienta do godzenia się na takie praktyki. A jak się okazuje to jest działanie bezprawne, do którego zresztą w trakcie sporu PGNiG przyznało się na piśmie – beztrosko stwierdzając, że wysyłanie faktur listem poleconym było by… zbyt kosztowne.

Wniosek z całej sprawy jest taki, że warto dochodzić swoich racji nawet z sporze z wielkim i bogatym monopolistą, korzystając przy tym z bezpłatnej pomocy Powiatowego Rzecznika Konsumentów.

l.o.

Powiązane – „Konsument do rzecznika

Powiat

Zmiany w wyjeździe/wjeździe do Szczecina na węźle Szczecin-Kijewo

Powiat. Na przebudowywanym węźle drogowym Szczecin Kijewo została uruchomiona nowa łącznica relacji Świnoujście-Szczecin.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Oddanie do ruchu nowej łącznicy umożliwi budowę najazdu na nowy wiadukt węzła od strony Szczecina. Jednocześnie została zamknięta stara łącznica dla relacji Świnoujście-Szczecin. W związku z tymi zmianami zjazd na Szczecin od strony Świnoujścia na węźle Kijewo jest teraz o 400 metrów wcześniej. Prosimy kierowców o zwracanie szczególnej uwagi na oznakowanie, gdyż minięcie nowego zjazdu będzie oznaczało konieczność nawracania na łącznicach węzła Kijewo, lub jazdy do węzła Szczecin Podjuchy. Zwracamy również uwagę, iż na tymczasowym włączeniu łącznicy w ulicę Zwierzyniecką pojazdy jadące od strony Świnoujścia będą musiały zatrzymać się i ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym DK10.

Obecnie trwa realizacja dwóch etapów przebudowy węzła drogowego Szczecin Kijewo. Prace obejmują dokończenie nowego wiaduktu nad autostradą A6 i jezdni DK10 w stronę Szczecina. W zakres robót wchodzą również łącznice Świnoujście-Szczecin i Stargard-Świnoujście. Prace te mają zostać wykonane do końca tego roku. Pozostały zakres robót na węźle wchodzi w skład trzeciego etapu przebudowy, dla którego obecnie trwa przetarg.

red.

powiązane – „Od poniedziałku czasowe ograniczenia w ruchu  „

Kontynuuj czytanie

Powiat

Tak, pomagam!

Powiat. „Caritas Polska” przeprowadzi w ten piątek i sobotę osiemnastą ogólnopolską zbiórkę żywności

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

W dniach 25 i 26 września 2020 roku (piątek, sobota) w godzinach 12:00 – 20:00 w piątek oraz w sobotę od godziny 10:00 do 20:00 lub do zamknięcia sklepu, Caritas Polska we współpracy z Caritas diecezjalnymi zorganizuje w wybranych supermarketach, sieciach handlowych i sklepach osiedlowych w całej Polsce, już osiemnastą zbiórkę żywności pod hasłem: „Tak, POMAGAM!”.

Za pomocą prostego gestu można pokazać ludziom, którzy z różnych życiowych powodów znaleźli się w ciężkiej sytuacji, również spowodowanej skutkami pandemii koronowirusa, że nie są sami. Caritas pragnie jak zawsze dotrzeć z pomocą do jak największej liczby osób niedożywionych i żyjących w ubóstwie. Produkty zebrane podczas zbiórki trafiają do najbiedniejszych seniorów, dzieci, rodzin wielodzietnych, osób samotnie wychowujących dzieci, bezdomnych, chorych i bezrobotnych, a także do osób pracujących, których nie stać na zakup żywności.
Każdorazowo w akcji zbierania żywności uczestniczy około 20 tys. Wolontariuszy Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas. Niestety z uwagi na występowanie koronowirusa i ograniczenia sanitarno-epidemiologiczne należy liczyć się z tym, że do zbiórki przystąpi bardzo ograniczona liczba wolontariuszy. “Tak, Pomagam!” przeprowadzona będzie m.in. w wybranych sklepach sieci Biedronka, Lidl, Tesco, Carrefour, Kaufland, Lewiatan, B1 i wielu innych.

red.

powiązane – „Konferencja o podmiotach”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Milion sadzonek – #sadziMY 2020

Powiat. Sadzonki będą rozdawane jutro, 18 września 2020 r. w siedzibach wszystkich 430 nadleśnictw w Polsce w tym czterech w naszym powiecie.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko!

Jutro od rana także w siedzibach nadleśnictw Goleniów, Kliniska, Nowogard i Rokita chętni odbiorą sadzonki – szczegóły na stronach tych nadleśnictw.

red.

powiązane – „Jeleń uwolniony z pułapki”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie