Connect with us

Aktualności

Odpowiadamy za politykę historyczną państwa

Z doktorem Marcinem Stefaniakiem, nowym dyrektorem generalnym Instytutu Pamięci Narodowej, mieszkańcem Podańska, rozmawiamy o polityce historycznej polskiego państwa i udziale samorządów w jej realizowaniu.

Opublikowane

w dniu

– Jest pewne zjawisko, które mnie osobiście bardzo niepokoi. To jest fascynacja młodzieży niemiecką przeszłością, z czym mamy do czynienia np. w Szczecinie, w środowiskach związanych z „Sediną”. Tymczasem nikt nie potrafił wykreować na tym terenie zainteresowania historią tych ziem w pierwszych latach powojennych. W oddziale IPN w Szczecinie są fenomenalne dokumenty dotyczące tego czasu, w oparciu o które można by napisać kilka fascynujących książek. To historie ucieczek Żydów, żołnierzy AK, działania Rosjan, obecność tysięcy Niemców itp. To warte wspominania, a fascynacja niemieckością tych ziem i jej pozornie niewinna idealizacja, istnieje w oderwaniu od ich faktycznej przeszłości. To przed wojną był bardzo „brunatny” region, popierający mocno Hitlera. Tu były przecież podczas wojny obozy dla robotników przymusowych, w tej okolicy za drobne przewinienie ukarano młodą Polkę, robotnicę przymusową, ścięciem głowy. O tym się nie mówi, a trzeba to zrobić i pokazywać w sposób atrakcyjny dla przeciętnego mieszkańca Goleniowa czy Nowogardu. W Goleniowie jest zakład karny, w którym po wojnie średnia śmiertelność wynosiła 15 osób rocznie, a w 1948 roku wzrosła nagle do 90. I ci ludzie, może akowcy lub żołnierze niezłomni, leżą na przywięziennym, zaniedbanym cmentarzu – mówi M. Stefaniak.

Pełen tekst rozmowy w dzisiejszym papierowym wydaniu "Gazety Goleniowskiej".

Kliknij aby skomentować

You must be logged in to post a comment Login

Dodaj komentarz

Aktualności

W piątek nadzwyczajna sesja śmieciowa.

W najbliższy piątek radni spotkają się na nadzwyczajnej sesji zwołanej na wniosek burmistrza.

Opublikowane

w dniu

Tematem będą propozycje uchwał przygotowane przez burmistrza mające rozwiązać „kryzys śmieciowy”. Sesja rozpocznie się o 9:00.

Kolejny tydzień Goleniów i gmina coraz bardziej „zatapiają” się w nieodbieranych śmieciach. Najbardziej widoczne to jest na ulicach gdzie uliczne kosze są mocno przepełnione.

Gdyby taka sytuacja potrwała jeszcze dłużej gminie grozi zarząd komisaryczny, który może wprowadzić Wojewoda.

powiązane – „PGK – w każdej chwili jesteśmy gotowi odbierać śmieci”

red.

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Z bankowości do PGK

Goleniów. Nowy prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. swoją pracę w Goleniowie rozpoczyna od kryzysu śmieciowego.

Opublikowane

w dniu

W rozmowie z nami przedstawia swoją karierę zawodową i doświadczenie, które wykorzysta w kierowaniu komunalną spółką. Mówi o jej aktualnej kondycji i możliwościach rozwoju – w tym o współpracy z CZG R-XXI, budowie spalarni i bazy przeładunkowej na terenie PGK. Odnosi się też obszernie do kryzysu „śmieciowego” w gminie i tego jak on wpływa na pracę spółki oraz jej najbliższą przyszłość. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – https://goleniowska.com/pgk-w-kazdej-chwili-jestesmy-gotowi-odbierac-smieci/

Kontynuuj czytanie

Aktualności

Jak było w Tokio? – opowiada Jacek Kostrzeba

Sport. Trener Michała Rozmysa zaraz po powrocie z igrzysk olimpijskich mówi nam nie tylko o sportowym aspekcie imprezy.

Opublikowane

w dniu

Jacek Kostrzeba w rozmowie z nami opowiada o kulisach biegu bez buta swojego podopiecznego i straconej szansie na medal. Jest też wątek pozasportowy, związany z organizacją imprezy i ciekawe porównanie igrzysk w Rio i Tokio. Więcej w rozmowie obok.

red.

powiązane – „Bez buta do fianłu

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie