Connect with us

Kultura

„ODNAJDUJEMY RODZINY OFIAR I ZWRACAMY IM TE RZECZY…”

Kultura. Jeden z czterech kontenerów wystawowych #StolenMemory, czyli wystawy poświęconej przedmiotom osobistym należącym do więźniów obozów koncentracyjnych jest w trasie po Polsce. Niedługo będzie w Goleniowie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, 2500 kopert z przedmiotami osobistymi skonfiskowanymi przez niemieckich nazistów od więźniów osadzanych w obozach koncentracyjnych wciąż czeka na zwrot! Arolsen Archives odnajduje rodziny ofiar i zwraca im te rzeczy.

To Międzynarodowe Centrum Badań Prześladowań Nazistowskich i jednocześnie największe archiwum dokumentów dotyczących ofiar i Ocalonych. W 2016 instytucja ta zainicjowała kampanię #StolenMemory, w ramach której z pomocą wielu wolontariuszy poszukuje rodzin ofiar, aby zwrócić im zachowane przedmioty. Od tego czasu udało się przekazać blisko 700 pamiątek krewnym ofiar na całym świecie.

WYSTAWA OBJAZDOWA

Wystawa objazdowa #StolenMemory opowiada historie byłych więźniów obozów koncentracyjnych przez pryzmat ich rzeczy osobistych.
Materiały prezentowane na wystawie są uzupełnione o interaktywne elementy. Podczas zwiedzania wystawy można za pomocą kodu QR obejrzeć filmowe portrety odnalezionych krewnych.
Ponadto Arolsen Archives zachęcają zwiedzających do wsparcia kampanii poszukiwania rodzin właścicieli depozytów poprzez prowadzenie własnych badań.
Ekspozycja przemierza obecnie Niemcy, Polskę i Belgię w czterech kontenerach morskich. W Goleniowie będzie w środę:

  • Wernisaż wystawy 👉 22 marca 2023 (środa), godz. 11.00
    sala koncertowa GDK, ul. Słowackiego 1
  • Wystawa otwarta 👉22 marca 2023 do 11 kwietnia 2023
    w godz. 10.00 – 18.00 👉 plac Bramy Wolińskiej 1

red.

powiązane – „Żółty Domek” dłużej otwarty.

Kultura

Otwarcie muzeum

Kultura. Dzisiaj o godzinie 17.00 oficjalne otwarcie MUZEUM ZIEMI GOLENIOWSKIEJ.

Opublikowane

w dniu

Pięć lat temu Jarosław Jancelewicz założył mini muzeum w pomieszczeniu piwnicznym pod przychodnią przy ul. Pocztowej. Obecnie dzięki wsparciu gminy Goleniów, przeniósł kilka tysięcy eksponatów do pomieszczeń przy ul. Barnima 1.

Jak podaje gmina, w muzeum można zobaczyć stare przedmioty, pieniądze pochodzące nawet z XIV wieku, to także wiedza zawarta w notatkach, listach, zdjęciach, pocztówkach, dokumentach ze spraw sądowych, zażaleniach itp., gazetach, książkach.

– każdy przedmiot może być muzealny, pod warunkiem, że niesie ze sobą jakąś opowieść. – mówi Jarosław Jancelewicz.

Rzeczy były znajdowane na starych strychach, a nawet w śmietniku. Wiele z tych przedmiotów przynieśli ludzie. Pan Jarosław kupował eksponaty na aukcjach i licytacjach na całym świecie, bo jak mówi – kolekcjonerstwo to jednostka chorobowa.

red.

powiązane – „Muzeum Ziemi Goleniowskiej”

Kontynuuj czytanie

Kultura

Film i spotkanie

Kultura. Na spotkanie z Tadeuszem Płużańskim i projekcję filu „Grupa Pileckiego” zaprasza w piątek 2 czerwca parafia pw. św Katarzyny.

Opublikowane

w dniu

Ks. Rafał J. Sorkowicz SChr tak rekomenduje to wydarzenie:

„Mamy zaszczyt, drodzy Państwo, zaprosić Was na wyjątkowe wydarzenie: projekcję filmu „Grupa Pileckiego” oraz spotkanie ze współautorem filmu – Tadeuszem Płużańskim, historykiem, publicystą, synem jednego z bohaterów filmu. Projekcja filmu oraz spotkanie z Tadeuszem Płużańskim odbędzie się w najbliższy piątek (2 czerwca) o godz. 16:00, w Sali kard. A. Hlonda na plebanii chrystusowców (ul. Jana Pawła II, 25), wejście przez bramkę, od strony Caritasu. Wstęp wolny. Organizatorem wydarzenia jest Parafia św. Katarzyny w Goleniowie, „Fundacja Patriotyczna im. Witolda Pileckiego” oraz wspólnota „Męskiego Różańca. Goleniów”

W pracy nad filmem przyświecał autorom jeden ważny cel: przybliżyć sylwetki ostatnich współpracowników rotmistrza Witolda Pileckiego, ich bohaterskie działania oraz wydarzenia, które powiązały ich losy. Rotmistrz Witold Pilecki to postać wybitna i znana. O jego działalności oraz roli jaką odegrał w historii Polski słyszał niemal każdy. Nikt jednak – jak do tej pory – nie przybliżył roli, jaką odegrali jego najbliżsi współpracownicy.

„Grupa Pileckiego”: scenariusz: Tadeusz Płużański i Grzegorz Juchiewicz. Reżyseria: Grzegorz Juchiewicz. Konsultant historyczny: Jarosław Wróblewski. Występują: Tomasz Łabuszewski, Tadeusz Płużański, Jacek Pawłowicz, Jakub Sieradzki, Magdalena Janeczek. Rekonstrukcje historyczne: Stowarzyszenie Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”. Muzyka: Zespół Forteca „Walka trwa”. Producent: Fundacja Edukacyjno-Patriotyczna „Dumni z Polski”.

Tadeusz Płużański – polski dziennikarz, historyk i publicysta. Ukończył studia historyczne. Specjalizuje się w powojennej historii Polski. Współpracuje ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. Publikuje m.in. w „Biuletynie Informacyjnym” ŚZŻAK, „Najwyższym CZASIE!”, „Naszej Polsce”, „Uważam Rze”, „W sieci”, „Do Rzeczy”, „Tygodniku Solidarność”, „Gazecie Polskiej Codziennie” i „Gazecie Polskiej”. Autor wielu artykułów i książek, m.in.: „Bestie. Mordercy Polaków”, „Oprawcy. Zbrodnie bez kary”, „Bestie 2”, „Lista oprawców”, „Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy”, „Obława na Wyklętych. Polowanie bezpieki na Żołnierzy Niezłomnych”. Pod koniec 2013 został prezesem Fundacji „Łączka”, sprawującą opiekę i działalność wspierającą Kwaterę na Łączce. Jest synem prof. Tadeusza Płużańskiego, filozofa, naukowca, więźnia stalinowskiego, członka TAP”

red.

powiązane – „W 75. rocznicę egzekucji”

Kontynuuj czytanie

Kultura

Ewart w bibliotece

Kultura. Znana dziennikarka i dokumentalistka Ewa Ewart spotka się ze słuchaczami w goleniowskiej bibliotece.

Opublikowane

w dniu

Spotkanie jest zaplanowane na piątek 2 czerwca, na godzinę 17.00.

red.

powiązane – „Kościuszki 3 – jest decyzja nadzoru budowlanego”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie