Connect with us

Goleniów

Od środy prawdziwy kryzys śmieciowy

Goleniów. Jutro ostatni dzień pracownicy PGK będą odbierali śmieci mieszkańców gminy.

Opublikowane

w dniu

To kilka dni wcześniej niż dotychczas zapowiadano. Taką informację przekazał nam dzisiaj wiceburmistrz Tomasz Banach. Ponieważ umowa gminy z PGK się właśnie kończy, już od najbliższej środy jej pracownicy przestaną odbierać śmieci od mieszkańców, bo nie ma formalnej podstawy do jej przedłużenia i sfinansowania. Jak długo taka sytuacja potrwa? – nie wiadomo. Burmistrz twierdzi, że wyczerpał wszystkie możliwości porozumienia w tej sprawie z radnymi, a radni czekają na propozycje burmistrza.

Zdaniem wiceburmistrza Banacha przez jakiś czas mieszkańcy będą mogli na własny koszt odstawiać odpady bezpośrednio do bazy PGK, ale tylko do czasu zapełnienia się jej składowiska. Później i tam odbiór będzie wstrzymany. PGK nadal będzie odbierała śmieci z nieruchomości niezamieszkałych od firm, które mają z nią podpisaną dwustronna umowę.

Ta sytuacja to również problem finansowy dla komunalnego PGK, które od środy traci swoje główne źródło przychodów – nie wiadomo na jak długo. Nie udało nam się dzisiaj skontaktować z nowym prezesem spółki Leszkiem Siwkiem, by poznać jego opinię o tej kryzysowej sytuacji.

Jeżeli w ciągu najbliższych kilku dni burmistrz Krupowicz nie rozwiąże tego problemu, to śmieci przed domami i osiedlowymi śmietnikami będzie błyskawicznie przybywać. Grozi to nie tylko bałaganem i smrodem szczególnie w Goleniowie, ale i problemami sanitarnymi. Co dalej i jak z brakiem odbioru śmieci mają sobie poradzić mieszkańcy – Robert Krupowicz milczy. Ani na oficjalnej stronie i profilu fb gminy, ani na finansowanym przez gminnych podatników prywatnym profilu fb „Robert Krupowicz – twój burmistrz Goleniowa” do momentu opublikowania tego tekstu nic aktualnego na ten temat nie ma.

red.

powiązane – „Pozostał tydzień odbioru śmieci”

Goleniów

Posadzą las

Goleniów. Ponad setka osób będzie jutro sadzić las.

Opublikowane

w dniu

Nadleśnictwo Goleniów dostarczy sadzonki i ludzi, którzy wraz z członkami Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej INA oraz pracownikami IKEI będą jutro od godz. 10 sadzić las na północ od Miękowa.

red.

powiązane – „Dwa marsze w niedzielę”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Dwa marsze w niedzielę

Goleniów. W Niedzielę Palmową 2 kwietnia przez Goleniów przejdą dwa marsze.

Opublikowane

w dniu

Pierwszy to MARSZ DLA JEZUSA – uroczysta, barwna, radosna procesja, która wyruszy o godz. 11:40 z Plant. Parafia pw. Św. Katarzyny ogłasza konkurs na najpiękniejszą oraz na najdłuższą palmę; zwycięzcy otrzymają nagrody, które zostaną przyznane i wręczone na Mszy Świętej o godz. 12:00.

W tym samym dniu, w rocznicę śmierci św. Jan Pawła II, w duchowej łączności z Polakami w wielu miastach Polski i na całym świecie, odbędzie się goleniowski MARSZ PAPIESKI, marsz wdzięczności za życie, dzieło i pontyfikat św. Jana Pawła II. Parafia pw. Sw. Katarzyny zapraszamy na wieczorną Mszę o godz. 18:00, po Mszy o godz. 19:00 wymarsz z placu przed kościołem, ulicami miasta, do pomnika Jana Pawła II, stojącego przed kościołem św. Jerzego – zabierzcie ze sobą flagi biało-czerwone, świece, znicze, które złożymy przed pomnikiem. Podczas marszu wsłuchamy się w głos oraz nauczanie, zawsze zatroskanego o Polskę i Polaków, św. Jana Pawła II.

red.

powiązane – „Mniej księży”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Gmina spółkom, spółki gminie

Goleniów. Radni zdecydowali dzisiaj o dokapitalizowaniu spółek GWiK i „Port Lotniczy Szczecin-Goleniów”.

Opublikowane

w dniu

Chodzi o podniesienie kapitału zakładowego w tych spółkach poprzez objęcie w nich przez gminę udziałów – w GWiK za 880 tys zł i w Porcie Lotniczym za 680 tys zł. Skarbnik gminy uzasadnił te operacje trudną sytuacją finansową obu spółek, w których gmina jest udziałowcem – w GWiK 100%, a w Porcie Lotniczym 2,5% (tu według skarbnika strata za rok 2022 to ok. 10.6 mln zł.).

W praktyce wydatki z budżetu gminy w ten sposób uchwalone, trafią z powrotem do… jej budżetu – obie spółki zalegają bowiem z zapłatą gminie podatku od nieruchomości za rok 2022 właśnie wymienione kwoty dokapitalizowania i mają za nie spłacić te zaległości.

Jak podał skarbnik, gmina dofinansowała Port Lotniczy po raz pierwszy od roku 2010.

red.

powiązane – „Tragiczna sytuacja szpitala”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie