Connect with us

Goleniów

Od 1 grudnia – szczeciński szpital kliniczny w Goleniowie.

Goleniów. Dyrektor szpitala klinicznego SPSK nr 2 na Pomorzanach przedstawił radnym przełomową propozycje połączenia goleniowskiego szpitala z kierowaną przez niego jednostką.

Opublikowane

w dniu

Przed chwilą zakończyło się spotkanie dyrektora Marcina Syguta z zarządem naszego powiatu i radnymi. Wzięła w nim udział także prezes szpitalnej spółki SCM Katarzyna Kęcka (na zdjęciu poniżej z dyrektorem Sygutem). Trwało krótko, bo to co w kilku słowach oraz wyświetlanej prezentacji przedstawił dyrektor Sygut jest dla finansów powiatu prawdziwym wybawieniem, a dla goleniowskiego szpitala i jego pacjentów zapowiedzią epokowej zmiany w leczeniu i jego organizacji. Według zaprezentowanego harmonogramu działań już od 1 grudnia tego roku będziemy mieli w Goleniowie szpital kliniczny. To wynika z koncepcji połączenia obu szpitali w jeden organizm – pod szyldem szpitala klinicznego na Pomorzanach. Z atmosfery na sali wynikało, że wśród zebranych wszyscy są „za” – włącznie z prezes Kęcką oraz dyrektorem szpitala w Nowogardzie i radnym jednocześnie Kazimierzem Lembasem, którzy nie kryli swojego zadowolenia z perspektywy połączenia tych szpitali.

Teraz jedynym warunkiem szybkiej realizacji połączenia jest zgoda NFZ na cesję kontraktu goleniowskiego szpitala na rzecz SPSK nr 2 oraz zgoda senatu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego na połączenie. Ponieważ według dyrektora Syguta za opcją połączenia szpitali jest wojewoda zachodniopomorski, z cesją kontraktu nie powinno być kłopotu, a wtedy również senat uczelni da zgodę.

Jak poinformowała na spotkaniu prezes Kęcka, aktualny całkowity dług goleniowskiego szpitala za jej kadencji zmniejszył się i wynosi teraz ok. 8 mln zł. I ten dług pozostaje po stronie powiatu, a z deklaracji starosty Stanisławskiego wynika, że nie będzie problemu z jego spłaceniem. Z kolei dyrektor Sygut zapowiedział, że od 1 grudnia całość finansów dzisiejszego szpitala powiatowego stanie się częścią finansów SPSK nr 2 i nie będzie obciążała szpitala. Kierowany przez niego szpital przejmie od powiatu nieruchomości szpitala goleniowskiego w użytkowanie – czy odpłatnie i za ile tego jeszcze nie ustalono. Ruchomości szpitalne mają zostać przekazane w użyczenie i dzierżawę. Szczeciński szpital przejmie wszystkich pracowników goleniowskiego szpitala i zapowiada ustami dyrektora Syguta zwiększenie zatrudnienia. Wreszcie zachowana ma być generalnie struktura dzisiejszych oddziałów szpitala w Goleniowie, które staną się częścią odpowiednich klinik szpitala na Pomorzanach. Do Goleniowa dyrektor Sygut chce też skierować lekarzy rezydentów, których ma w swoim szpitalu ponad setkę.

Natomiast spółka „Szpitalne Centrum Medyczne” należąca w całości do powiatu goleniowskiego zostanie prawdopodobnie po spłaceniu zadłużenia zlikwidowana.

red.

powiązane – „Na szczycie o połączeniu szpitali”

Goleniów

Posadzą las

Goleniów. Ponad setka osób będzie jutro sadzić las.

Opublikowane

w dniu

Nadleśnictwo Goleniów dostarczy sadzonki i ludzi, którzy wraz z członkami Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Goleniowskiej INA oraz pracownikami IKEI będą jutro od godz. 10 sadzić las na północ od Miękowa.

red.

powiązane – „Dwa marsze w niedzielę”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Dwa marsze w niedzielę

Goleniów. W Niedzielę Palmową 2 kwietnia przez Goleniów przejdą dwa marsze.

Opublikowane

w dniu

Pierwszy to MARSZ DLA JEZUSA – uroczysta, barwna, radosna procesja, która wyruszy o godz. 11:40 z Plant. Parafia pw. Św. Katarzyny ogłasza konkurs na najpiękniejszą oraz na najdłuższą palmę; zwycięzcy otrzymają nagrody, które zostaną przyznane i wręczone na Mszy Świętej o godz. 12:00.

W tym samym dniu, w rocznicę śmierci św. Jan Pawła II, w duchowej łączności z Polakami w wielu miastach Polski i na całym świecie, odbędzie się goleniowski MARSZ PAPIESKI, marsz wdzięczności za życie, dzieło i pontyfikat św. Jana Pawła II. Parafia pw. Sw. Katarzyny zapraszamy na wieczorną Mszę o godz. 18:00, po Mszy o godz. 19:00 wymarsz z placu przed kościołem, ulicami miasta, do pomnika Jana Pawła II, stojącego przed kościołem św. Jerzego – zabierzcie ze sobą flagi biało-czerwone, świece, znicze, które złożymy przed pomnikiem. Podczas marszu wsłuchamy się w głos oraz nauczanie, zawsze zatroskanego o Polskę i Polaków, św. Jana Pawła II.

red.

powiązane – „Mniej księży”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Gmina spółkom, spółki gminie

Goleniów. Radni zdecydowali dzisiaj o dokapitalizowaniu spółek GWiK i „Port Lotniczy Szczecin-Goleniów”.

Opublikowane

w dniu

Chodzi o podniesienie kapitału zakładowego w tych spółkach poprzez objęcie w nich przez gminę udziałów – w GWiK za 880 tys zł i w Porcie Lotniczym za 680 tys zł. Skarbnik gminy uzasadnił te operacje trudną sytuacją finansową obu spółek, w których gmina jest udziałowcem – w GWiK 100%, a w Porcie Lotniczym 2,5% (tu według skarbnika strata za rok 2022 to ok. 10.6 mln zł.).

W praktyce wydatki z budżetu gminy w ten sposób uchwalone, trafią z powrotem do… jej budżetu – obie spółki zalegają bowiem z zapłatą gminie podatku od nieruchomości za rok 2022 właśnie wymienione kwoty dokapitalizowania i mają za nie spłacić te zaległości.

Jak podał skarbnik, gmina dofinansowała Port Lotniczy po raz pierwszy od roku 2010.

red.

powiązane – „Tragiczna sytuacja szpitala”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie