Connect with us

Goleniów

Od 1 grudnia – szczeciński szpital kliniczny w Goleniowie.

Goleniów. Dyrektor szpitala klinicznego SPSK nr 2 na Pomorzanach przedstawił radnym przełomową propozycje połączenia goleniowskiego szpitala z kierowaną przez niego jednostką.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Przed chwilą zakończyło się spotkanie dyrektora Marcina Syguta z zarządem naszego powiatu i radnymi. Wzięła w nim udział także prezes szpitalnej spółki SCM Katarzyna Kęcka (na zdjęciu poniżej z dyrektorem Sygutem). Trwało krótko, bo to co w kilku słowach oraz wyświetlanej prezentacji przedstawił dyrektor Sygut jest dla finansów powiatu prawdziwym wybawieniem, a dla goleniowskiego szpitala i jego pacjentów zapowiedzią epokowej zmiany w leczeniu i jego organizacji. Według zaprezentowanego harmonogramu działań już od 1 grudnia tego roku będziemy mieli w Goleniowie szpital kliniczny. To wynika z koncepcji połączenia obu szpitali w jeden organizm – pod szyldem szpitala klinicznego na Pomorzanach. Z atmosfery na sali wynikało, że wśród zebranych wszyscy są „za” – włącznie z prezes Kęcką oraz dyrektorem szpitala w Nowogardzie i radnym jednocześnie Kazimierzem Lembasem, którzy nie kryli swojego zadowolenia z perspektywy połączenia tych szpitali.

Teraz jedynym warunkiem szybkiej realizacji połączenia jest zgoda NFZ na cesję kontraktu goleniowskiego szpitala na rzecz SPSK nr 2 oraz zgoda senatu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego na połączenie. Ponieważ według dyrektora Syguta za opcją połączenia szpitali jest wojewoda zachodniopomorski, z cesją kontraktu nie powinno być kłopotu, a wtedy również senat uczelni da zgodę.

Jak poinformowała na spotkaniu prezes Kęcka, aktualny całkowity dług goleniowskiego szpitala za jej kadencji zmniejszył się i wynosi teraz ok. 8 mln zł. I ten dług pozostaje po stronie powiatu, a z deklaracji starosty Stanisławskiego wynika, że nie będzie problemu z jego spłaceniem. Z kolei dyrektor Sygut zapowiedział, że od 1 grudnia całość finansów dzisiejszego szpitala powiatowego stanie się częścią finansów SPSK nr 2 i nie będzie obciążała szpitala. Kierowany przez niego szpital przejmie od powiatu nieruchomości szpitala goleniowskiego w użytkowanie – czy odpłatnie i za ile tego jeszcze nie ustalono. Ruchomości szpitalne mają zostać przekazane w użyczenie i dzierżawę. Szczeciński szpital przejmie wszystkich pracowników goleniowskiego szpitala i zapowiada ustami dyrektora Syguta zwiększenie zatrudnienia. Wreszcie zachowana ma być generalnie struktura dzisiejszych oddziałów szpitala w Goleniowie, które staną się częścią odpowiednich klinik szpitala na Pomorzanach. Do Goleniowa dyrektor Sygut chce też skierować lekarzy rezydentów, których ma w swoim szpitalu ponad setkę.

Natomiast spółka „Szpitalne Centrum Medyczne” należąca w całości do powiatu goleniowskiego zostanie prawdopodobnie po spłaceniu zadłużenia zlikwidowana.

red.

powiązane – „Na szczycie o połączeniu szpitali”

Goleniów

R-XXI – podwyżka nie przeszła, Goleniów chce do związku

Goleniów. W sali UMIG w Goleniowie odbyło się wczoraj zgromadzenie związku celowego gmin R-XXI

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

W zebraniu wziął udział marszałek województwa Olgierd Gebleiwcz. Członkami związku są wszystkie gminy naszego powiatu z wyjątkiem Goleniowa. Jak nam powiedział członek zarządu ZCG R-XXI burmistrz Andrzej Wyganowski, spotkanie w Goleniowie odbyło się ze względu na obostrzenia epidemiczne, a sala UMiG jest po prostu wystarczająco duża. Jego głównym celem było przyjęcie do związku gminy Łobez jako 27 członka, co odbyło się bez problemów. Trudniej było przekonać członków związku do podwyżki ceny odbieranych przez instalacje w Słajsinie odpadów zmieszanych – proponowano podwyżkę z 310 zł brutto za tonę, na 432 zł. Propozycja ta nie uzyskała wystarczającego poparcia i przepadła.

Z okazji spotkania ZCG R-XXI w Goleniowie skorzystali goleniowscy radni i wiceburmistrz Tomasz Banach, którzy wzięli udział w części obrad jako obserwatorzy. Jak nam powiedział wiceburmistrz Banachach, gmina Goleniów rozważa wejście we współpracę z Celowym Związkiem Gmin R-XXI z powodu konkurencyjnych cen jakie związek proponuje. Są one niższe od pobieranych przez instalację w Myśliborzu, do którego od kilku lat trafiają goleniowskie śmieci. Od czerwca Myślibórz nie jest konkurencyjny, ponieważ przestał odbierać z Goleniowa śmieci na swój koszt – teraz płaci za to gmina za pośrednictwem PGK, co znacznie podraża cenę całkowitą za tonę odpadów. Akces gminy do R-XXI wydaje się więc pewny, bo związek też chce członkostwa Goleniowa. Jednak na to musi wyrazić zgodę rada miejska.

CZG R- XXI prowadzi w Słajsinie pod Nowogardem instalację przetwarzani odpadów komunalnych dla Regionu obejmującego teraz 27 gmin województwa zachodniopomorskiego.

red.

powiązane – „R-XXI w Goleniowie”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Ryby zamknęły kąpielisko

Goleniów. Śnięte ryby na plaży i w wodzie przyczyna zamknięcia kąpieliska w Lubczynie.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak podaje OSiR ryby zostały przez pracowników OSiR wyzbierane, a próbki wody pobrane przez SANEPID do badań chemicznych i bakteriolgicznych. Najprawdopodobniej przyczyną masowego śnięcia ryb była bardzo niska zawartość tlenu w wodzie. Jednak do czasu uzyskania prawidłowych wyników badań kąpielisko dla bezpieczeństwa zdrowia plażowiczów pozostaje nieczynne.

red.

powiązane – „Stepnica bez sinic”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Port lotniczy – pożyczka na wyczerpaniu

Goleniow. Informacja Spółki Port Lotniczy Szczecin – Goleniów Spółka z o.o. W sprawie sytuacji finansowej.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Oto stanowisko spółki przesłane przez jej zarząd:

„W nawiązaniu do informacji prasowych ukazujących się w ostatnim czasie pragniemy poinformować, iż Spółka, mimo trudnej sytuacji finansowej, czyni wszelkie starania mające na celu utrzymanie lotniska pod względem operacyjnym w taki sposób aby bez zakłóceń i w sposób bezpieczny obsługiwać starty i lądowania statków powietrznych.
Mimo bardzo trudnej sytuacji spowodowanej Covid-19, dzięki majowej pożyczce płynnościowej otrzymanej dzięki wsparciu Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego, od Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, lotnisko było w stanie przygotować się do czerwcowego, ponownego uruchomienia ruchu lotniczego, działać bez zakłóceń do sierpnia, w miarę możliwości regulując swoje zobowiązania, w szczególności w stosunku do pracowników lotniska.
Jednakże, w związku z ograniczeniami w podróżowaniu, mimo usilnych starań Spółki związanych z przywracaniem ruchu lotniczego (nowe połączenia do Lwowa, Rzeszowa, Zadaru) kwota pożyczki pozyskanej od Zachodniopomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego powoli jest na wyczerpaniu, a bez przekazania deklarowanej pomocy Wspólników Spółki wspartej dodatkowo państwową pomocą dla lotnisk, na przełomie sierpnia i września sytuacja ta może znacznie się pogorszyć utrudniając dalsze jego funkcjonowanie.
Obecnie trwają prace Wspólników Spółki nad złożeniem wniosku notyfikacyjnego do Komisji Europejskiej, w ramach którego Spółka ma pozyskać środki na dalsze funkcjonowanie oraz program inwestycyjny.
Jesteśmy w stałym kontakcie ze Wspólnikami i mamy nadzieję, że wszyscy Wspólnicy Spółki mają na celu jej dalsze funkcjonowanie oraz rozwój zachodniopomorskiego lotniska, dlatego też liczymy, na szybki postęp prac związany ze złożeniem wniosku notyfikacyjnego, tak aby Port Lotniczy Szczecin – Goleniów mógł w dalszym okresie nie tylko funkcjonować ale również się rozwijać.„

red.

powiązane – „Port Lotniczy liczy na milionową pomoc”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie