Connect with us

Goleniów

Od 1 grudnia – szczeciński szpital kliniczny w Goleniowie.

Goleniów. Dyrektor szpitala klinicznego SPSK nr 2 na Pomorzanach przedstawił radnym przełomową propozycje połączenia goleniowskiego szpitala z kierowaną przez niego jednostką.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Przed chwilą zakończyło się spotkanie dyrektora Marcina Syguta z zarządem naszego powiatu i radnymi. Wzięła w nim udział także prezes szpitalnej spółki SCM Katarzyna Kęcka (na zdjęciu poniżej z dyrektorem Sygutem). Trwało krótko, bo to co w kilku słowach oraz wyświetlanej prezentacji przedstawił dyrektor Sygut jest dla finansów powiatu prawdziwym wybawieniem, a dla goleniowskiego szpitala i jego pacjentów zapowiedzią epokowej zmiany w leczeniu i jego organizacji. Według zaprezentowanego harmonogramu działań już od 1 grudnia tego roku będziemy mieli w Goleniowie szpital kliniczny. To wynika z koncepcji połączenia obu szpitali w jeden organizm – pod szyldem szpitala klinicznego na Pomorzanach. Z atmosfery na sali wynikało, że wśród zebranych wszyscy są „za” – włącznie z prezes Kęcką oraz dyrektorem szpitala w Nowogardzie i radnym jednocześnie Kazimierzem Lembasem, którzy nie kryli swojego zadowolenia z perspektywy połączenia tych szpitali.

Teraz jedynym warunkiem szybkiej realizacji połączenia jest zgoda NFZ na cesję kontraktu goleniowskiego szpitala na rzecz SPSK nr 2 oraz zgoda senatu Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego na połączenie. Ponieważ według dyrektora Syguta za opcją połączenia szpitali jest wojewoda zachodniopomorski, z cesją kontraktu nie powinno być kłopotu, a wtedy również senat uczelni da zgodę.

Jak poinformowała na spotkaniu prezes Kęcka, aktualny całkowity dług goleniowskiego szpitala za jej kadencji zmniejszył się i wynosi teraz ok. 8 mln zł. I ten dług pozostaje po stronie powiatu, a z deklaracji starosty Stanisławskiego wynika, że nie będzie problemu z jego spłaceniem. Z kolei dyrektor Sygut zapowiedział, że od 1 grudnia całość finansów dzisiejszego szpitala powiatowego stanie się częścią finansów SPSK nr 2 i nie będzie obciążała szpitala. Kierowany przez niego szpital przejmie od powiatu nieruchomości szpitala goleniowskiego w użytkowanie – czy odpłatnie i za ile tego jeszcze nie ustalono. Ruchomości szpitalne mają zostać przekazane w użyczenie i dzierżawę. Szczeciński szpital przejmie wszystkich pracowników goleniowskiego szpitala i zapowiada ustami dyrektora Syguta zwiększenie zatrudnienia. Wreszcie zachowana ma być generalnie struktura dzisiejszych oddziałów szpitala w Goleniowie, które staną się częścią odpowiednich klinik szpitala na Pomorzanach. Do Goleniowa dyrektor Sygut chce też skierować lekarzy rezydentów, których ma w swoim szpitalu ponad setkę.

Natomiast spółka „Szpitalne Centrum Medyczne” należąca w całości do powiatu goleniowskiego zostanie prawdopodobnie po spłaceniu zadłużenia zlikwidowana.

red.

powiązane – „Na szczycie o połączeniu szpitali”

Goleniów

Geblewicz w obronie LGBT+

Goleniów. Mieszkający w Goleniowie z rodziną marszałek Olgierd Geblewicz oburzony nagonka na środowiska LGBT+ i zapowiada ich finanmsowanie.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

– Powiedzieć, że to oburzające, to nic nie powiedzieć. Z wydarzeniami, które rozegrały się na Krakowskim Przedmieściu, w wyniku wielotygodniowej nagonki na środowiska LGBT +, trudno sobie poradzić w wymiarze zwykłego człowieczeństwa. Na Pomorzu Zachodnim wszyscy jesteśmy równi i będziemy działać, aby do nagonek na mniejszości, aktów niszczenia ich godności nigdy nie dochodziło – stwierdził marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, który spotkał się wczoraj z przedstawicielami środowisk LGBT na Pomorzu Zachodnim. Podczas spotkania padły propozycje wspólnych przedsięwzięć, które pomogą w budowie na Pomorzu Zachodnim społeczności otwartej, gdzie zasady równości i szacunku do innych nie są tylko pustymi hasłami.

– Dzielenie Polaków i wyznaczanie kolejnego wroga jest świadomą strategią i polityką obecnego obozu władzy. Nie mam wątpliwości, że jedną z kolejnych grup, której przypisana zostanie podobna rola, będą samorządowcy – stwierdził marszałek Olgierd Geblewicz. – Widzimy coraz bardziej agresywną retorykę polityków PiS, którzy ludzi traktują instrumentalnie, budząc zrozumiałe emocje po obu stronach celowo wzniesionej barykady.

Podczas spotkania ustalono, że przy Zachodniopomorskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego powołany zostanie specjalny zespół, który zajmie się problematyką LGBT +. W jego skład wejdą m.in. osoby wskazane przez organizacje, które od dawna działają w tej sferze. Efektem ich pracy będzie zaplanowanie konkretnych działań wraz z budżetem niezbędnym do ich realizacji. Dotyczy to nie tylko najbliższego czasu, ale ujęcia tych kwestii jako stałych elementów pracy Samorządu Województwa.

Wkrótce zostaną też zorganizowane spotkania samorządowców z osobami LGBT +. Na początek to urzędnicy poznają ludzi, którzy w doniesieniach prawicowych mediów są demonizowani i obrażani.

  • Możliwość zadania pytań, spokojnej rozmowy i zdobycia rzetelnej wiedzy, to w czasie, gdy najgłośniej wybrzmiewa mowa nienawiści, jedna z najważniejszych wartości dla każdego myślącego człowieka – uważa Olgierd Geblewicz.

red.

powiązane – „Geblewicz na marszu równości”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Na dworzec przez parking

Goleniów. Niedługo teren starego dworca zostanie ogrodzony i rozpocznie się jego wyburzanie

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

W tym czasie będzie działał dworzec tymczasowy przy parking vis a vis starostwa (patrz grafika). Kontenery, które będą pełniły rolę tymczasowego dworca są już ustawione. W większym będą się znajdowały kasy biletowe i toalety, w mniejszym punkt gastronomiczny. Jak podaje gmina, przystanki dla autobusów i busów, a także postój taksówek zostaną przeniesione na parking położony naprzeciwko starostwa. Oznacza to, że na parkingu nie będą mogły zatrzymywać się prywatne samochody.
Otwarcie dworca tymczasowego ma nastąpić jeszcze w sierpniu.

red.

powiązane – „Nowy dworzec prawie gotowy”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Nowy dworzec prawie gotowy

Goleniów. Trwa montowanie kontenerowego dworca kolejowego vis a vis starostwa.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Nowe kontenery mają tworzyć tylko nowy – tymczasowy – dworzec, który na kilkanaście miesięcy zastąpi dotychczasowy – niedługo wyburzony. Będzie funkcjonował do czasu wybudowania nowego dworca, co nastąpić pod koniec przyszłego roku.

red.

powiązane – „Dworzec do wyburzenia”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie