Connect with us

Powiat

Obwodnica w roku 2027

Powiat. Budowa Zachodniej Obwodnicy Szczecina nie jest zagrożona – to odpowiedź parlamentarzystów Prawa i Sprawiedliwości na medialne doniesienia o odłożeniu inwestycji w czasie.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje Radio Szczecin, droga jest wpisana do rządowego programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku i w tej perspektywie powstanie – zapewniają politycy PiS. To pierwszy rządowy program, w którym inwestycja została ujęta – zaznaczył na antenie poseł Artur Szałabawka.

  • Gdzieś się pojawiła data 2025 rok zakończenia. Nie wiem skąd ta data się pojawiła w artykule jednego z mediów, ona nigdy nie padła. Była data – 2027 i taką datę można potwierdzić – wyjaśniał Szałabawka.

Jak mówił poseł PiS, trwają jeszcze zabiegi formalne dotyczące ostatecznego przyjęcia programu, a jednocześnie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozważa w jakiej formule ogłosić przetarg na budowę obwodnicy. Czy osobny konkurs na projekt i osobny na budowę, czy zrobić to w jednym postępowaniu – tłumaczył Szałabawka i dodawał, że 24 miliony złotych wydano na przygotowania do ogłoszenia przetargu.

  • Ja jestem zwolennikiem „projektuj i buduj”, no ale jedna i druga opcja nie obciąża czasowo tak tej inwestycji, żeby miała się ona rozciągać do 2030 roku – zapewnia parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości.

Szacowany koszt budowy Zachodniej Obwodnicy Szczecina to pięć miliardów złotych. Obwodnica będzie zaczynać się w Kołbaskowie, a kończyć w Goleniowie.

red.

powiązane – „Jak najszybciej rozpocząć budowę obwodnicy Szczecina!”

Powiat

Zmiany na węźle Klucz

Powiat. Dzisiaj rozpoczyna się wprowadzanie zmian w organizacji ruchu na węźle drogowym Klucz w rejonie Szczecina na skrzyżowaniu S3 i A6.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje GDDKiA, prace zakończą się w jutrzejszą środę, a ich efektem powinna być większa przepustowość tego skrzyżowania w stronę Gdańska/Świnoujścia. Nowa organizacja ruchu będzie obowiązywała do końca wakacji.

Przed zbliżającym się długim weekendem zostanie zwężony ruch pojazdów jadących drogą S3 od strony Gorzowa Wielkopolskiego w kierunku wybrzeża – będą się one mogły włączyć się bezpośrednio w prawy pas ruchu na autostradzie A6. Ta zmiana będzie również wymagała zawężenia jezdni autostrady A6 w stronę Gdańska, w obrębie węzła, do jednego pasa ruchu. Rozwiązanie to powinno ułatwić włączenie się pojazdom z drogi S3 do autostrady A6 w kierunku Świnoujście/Gdańsk.

Wprowadzone zmiany organizacji ruchu będą obowiązywały do zakończenia wakacji. To okres, w którym drogą S3 porusza się nawet trzykrotnie więcej pojazdów niż w pozostałych miesiącach. GDDKiA będzie stale analizować wpływ wprowadzonej organizacji ruchu na przejezdność węzła i od tego zależą dalsze działania. Planuje się pod koniec czerwca wprowadzenie kolejnych zmian organizacji ruchu na węźle drogowym Szczecin Klucz, tak aby poprawić płynność podczas weekendowych kumulacji ruchu.

red.

powiązane – „Obwodnica Przecławia i Warzymic w ciągu DK13 na ostatniej prostej”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Taras z widokiem

Powiat. Taras widokowy na wieży gmachu Muzeum Narodowego przy Wałach Chrobrego dostępny od 1 czerwca.

Opublikowane

w dniu

Taras widokowy na wieży gmachu Muzeum Narodowego w Szczecinie przy Wałach Chrobrego będzie dostępny dla zwiedzających od 1 czerwca 2023 roku. 
Opóźnienie w otwarciu tarasu widokowego spowodowane jest trwającymi pracami porządkowymi oraz modernizacyjnymi po wyprowadzce Astronomicznej Eureki. 
By spojrzeć z góry na miasto oraz rozlewiska Odry i jezioro Dąbie trzeba pokonać 230 schodów. Gmachu muzeum, wraz z kopułą, liczy 54 metry, nadodrzańska skarpa – 19 metrów, więc stojąc na tarasie widokowym znajdujemy się około 70 metrów nad lustrem Odry.

Gmach Muzeum to jedna z architektonicznych ikon Szczecina. Słynne założenie urbanistyczno-architektoniczne, tworzące nadodrzańską sylwetę miasta, zwane Tarasem Hakena (obecnie Wały Chrobrego) zaprojektował Wilhelm Meyer-Schwartau. Budynek został oddany do użytku w czerwcu 1913 roku i do końca drugiej wojny światowej był siedzibą Stadtmuseum Stettin, w którym wystawiano zbiory archeologiczne i etnograficzne, sztukę pomorską i europejską, kolekcje z Afryki, Azji i Oceanii oraz eksponaty przyrodnicze. W polskim Szczecinie pełni funkcje muzealne, będąc najpierw jednym z budynków Muzeum Pomorza Zachodniego, a od 1970 roku – Muzeum Narodowego. Należy do najokazalszych gmachów muzealnych w Polsce. Jest tu przechowywana i eksponowana jedna z największych w kraju kolekcji zabytków kultur pozaeuropejskich. Od jesieni 2021 roku w budynku można także oglądać nowe ekspozycje stałe z „Misterium Światła. Sztuka średniowieczna na Pomorzu” oraz „Ukryte znaczenia. Sztuka na Pomorzu w XVI i XVII wieku”.

Wieża z tarasem widokowym czynna:

  • poniedziałek: nieczynne
  • wtorek, środa, czwartek, sobota 10.00–18.00
    -piątek, niedziela 10.00–16.00

Bilety wstępu na wieżę:

  • normalny: 10 zł
  • ulgowy: 6 zł
  • grupowy: 5 zł / os.

red.

powiązane – „Berlin-Kołobrzeg rowerem”

Kontynuuj czytanie

Powiat

Berlin-Kołobrzeg rowerem

Powiat. 24.05.2023r. odbyło się w urzędzie miejskim w Golczewie spotkanie konsultacyjne dotyczące budowy II etapu sieci tras rowerowych Pomorza Zachodniego: Trasa Berlin – Szczecin – Kołobrzeg.

Opublikowane

w dniu

W spotkaniu udział wzięli mi.in: wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego Tomasz Sobieraj, wiceburmistrz gminy nowogardu, wójt gminy Przybiernów Lilia Ławicka, wiceburmistrz gminy Stepnica.

Budowa trasy Berlin – Szczecin – Kołobrzeg, która ma przebiegać przez gminy Goleniów, Stepnica, przybiernów i Nowogard, ma być finansowana z Funduszy Europejskich dla Pomorza Zachodniego oraz z programu INTERRREG. Realizacja tras rowerowych prowadzona będzie przez samorząd województwa, z rolą wiodącą oraz na poszczególnych odcinkach przez inne podmioty w zależności od własności i właściwości zarządczych dla poszczególnych odcinków inwestycyjnych. Obecnie przyjęty przebieg trasy przez naszą gminę wykorzystuje starotorza dawnych linii kolejowych.

red.

powiązane – „Stepnica – Skrzydłowo rowerem”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie