Connect with us

Goleniów

Oba szpitale na plusie

Goleniów. Nowogard. Zarówno szpital powiatowy w Goleniowie jak i miejski w Nowogardzie zanotowały dodatni wynik finansowy za rok 2020.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Wedlu wstępnych danych szpital goleniowski miał 11 tys zł na plusie (przy planowanej stracie ok. 3 mln zł i przychodach większych od planowanych o blisko 4 mln zł), a nowogardzki ok. 100 tys zł. Jak nam powiedział dyrektor tego ostatniego Kazimierz Lembas, to wynik generalnie zwiększonego finansowania służby zdrowia w ubiegłym roku. Jest to jego zdaniem główna przyczyna lepszych wyników finansowych obu szpitali, a nie tylko finansowanie leczenia pandemii. Potwierdzeniem może być fakt, że w szpitalu goleniowskim działał i działa nadal oddział dla pacjentów z covid-19, a w Nowogardzie takiego oddziału nie ma. Również prezes Katarzyna Kęcka mówiła o tym na wczorajszej sesji rady powiatu. Wprawdzie wpływy z oddziału „covidowego” są wyższe, ale też i koszty – ok. 1 mln zł miesięcznie. Podała też, że za styczeń br wynik szpitala to ok. 100 tys zł na plusie.

W informacji przedłożonej radnym prezes Kęcka podała, że od 19 stycznia br szpital zabezpiecza na polecenie wojewody 26 łóżek „covidowych” oraz 5 intensywnej terapii. Utrzymuje się tendencja zmniejszania liczby pacjentów w szpitalu, ponieważ połowa z szykowanych do zabiegów planowych jest zarażona wirusem covid-19, a w związku z tym są przekazywani do tzw. szpitali dedykowanych. Jeśli chodzi o zarażania wirusem pracowników szpitala, to nie dochodzi do nich podczas udzielania świadczeń, a poza szpitalem.

Według tej samej informacji w roku 2020 było znacznie mniej hospitalizacji na wszystkich oddziałach goleniowskiego szpitala – 4122, przy 5731 w roku 2019. Również w ZOL hospitalizacji było mniej – 809 w stosunku do 813 w roku 2019. Spadła też liczba porad specjalistycznych – 13 295, a w roku 2019 było ich 15 125. Mniej pacjentów niż w roku 2019 skorzystało również z rehabilitacji i endoskopii. Za to więcej wizyt zanotował szpitalny POZ – 20 566, a rok wcześniej było ich 19 650.

red.

powiązane – „Nadal jest wola połączenia”

Goleniów

Postępowanie zawieszone

Goleniów. Zofia Machnicka zgodziła się na zawieszenie prywatnego postępowania sądowego w wytoczonej przez nią sprawie przeciwko gminie Goleniów.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak nam powiedziała Zofia Machnicka, doszło do tego na wniosek reprezentującej wspólnotę mieszkaniową Kościuszki 3 kancelarii prawnej. Pod koniec marca prawnicy z tej kancelarii oraz prawnicy reprezentujący gminę spotkali się by uzgodnić postępowanie w spornej kwestii ratowania budynku przy ul. Kościuszki 3. Strona gminy chciała by Machnicka wycofała swój pozew, ale prawnicy wspólnoty się na to nie zgodzili, przystając jedynie na jego półroczne zawieszenie. Innych istotnych uzgodnień wspomniane spotkanie nie przyniosło.

W przyszłym tygodniu mają się spotkać powołani przez gminę eksperci oraz przedstawiciele GTBS by omówić stronę techniczną sprawy, aktualny stan budynku i kroki jakie należy podjąć – bez udziału przedstawicieli wspólnoty Kościuszki 3.

Nadal nie ma ostatecznej decyzji (z uwzględnieniem odwołań) Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego Hanny Krugły, co do dalszych losów zagrożonego bloku.

red.

Powiązane – „Kościuszki 3 – rozmowy dwustronne”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Humus za czarnoziem

Goleniów. Komunalne PGK chce wykorzystać do rekultywacji wysypiska w Podańsku humus z komunalnego GWiK.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Jak nam powiedział prezes PGK Andrzej Cieśliński, kierowana przez niego spółka planuje w tym roku zakończenie rekultywacji tego nieczynnego od lat wysypiska. W jej projekcie jest zapisane, że w końcowej fazie ma być tam wykorzystany czarnoziem. Ponieważ jest on znacznie droższy niż humus, który jest produktem ubocznym na prowadzonej przez GWiK goleniowskiej oczyszczalni ścieków, PGK chce uzyskać zgodę urzędu marszałkowskiego na zamianę – humus za czarnoziem. Według prezesa Cieślińskiego PGK zaoszczędziła by na tej zamianie sporo ponad 100 tys zł.

red.

powiązane – „Rekultywacja na… zabytkowym cmentarzysku.”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Burmistrz zrezygnował z dialogu

Goleniów. Brak budżetu w Goleniowie to brak dialogu ze strony burmistrza i jego urzędników – mówił Radiu Szczecin opozycyjny radny.

Leszek Ozimek

Opublikowane

w dniu

Goleniów jest jedyną gminą w Zachodniopomorskiem, której plan wydatków i dochodów musi ustalić Regionalna Izba Obrachunkowa – projekt budżetu przygotowany przez burmistrza Roberta Krupowicza nie uzyskał akceptacji większości radnych.

Jak podaje PR Szczecin, radni zarzucali m.in. nietrafione inwestycje – tłumaczyli, że w pandemii nie można kosztem inwestycji w chodniki, drogi czy szkoły, budować kortów do tenisa. Z kolei według władz gminy, radni mieli polityczne motywacje, aby nie doszło do uchwalenia budżetu.

  • Burmistrz powinien brać odpowiedzialność za to, co się dzieje – mówił radiu radny Ł. Mituła. – Oceniam to negatywnie jako brak chęci do dialogu z Radą Miejską. Mam wrażenie, że burmistrz postanowił, że woli, żeby instytucja zewnętrzna podjęła decyzję i zrezygnował z dialogu, który przypisany jest dla lokalnej demokracji, więc odczytuję to bardzo negatywnie.

Rzecznik prasowy burmistrza Cezary Martyniuk odmówił radiu komentarza w tej sprawie.

red.

powiązane – „Opozycja rządzi?”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie