Connect with us

Goleniów

Oba szpitale na plusie

Goleniów. Nowogard. Zarówno szpital powiatowy w Goleniowie jak i miejski w Nowogardzie zanotowały dodatni wynik finansowy za rok 2020.

Opublikowane

w dniu

Wedlu wstępnych danych szpital goleniowski miał 11 tys zł na plusie (przy planowanej stracie ok. 3 mln zł i przychodach większych od planowanych o blisko 4 mln zł), a nowogardzki ok. 100 tys zł. Jak nam powiedział dyrektor tego ostatniego Kazimierz Lembas, to wynik generalnie zwiększonego finansowania służby zdrowia w ubiegłym roku. Jest to jego zdaniem główna przyczyna lepszych wyników finansowych obu szpitali, a nie tylko finansowanie leczenia pandemii. Potwierdzeniem może być fakt, że w szpitalu goleniowskim działał i działa nadal oddział dla pacjentów z covid-19, a w Nowogardzie takiego oddziału nie ma. Również prezes Katarzyna Kęcka mówiła o tym na wczorajszej sesji rady powiatu. Wprawdzie wpływy z oddziału „covidowego” są wyższe, ale też i koszty – ok. 1 mln zł miesięcznie. Podała też, że za styczeń br wynik szpitala to ok. 100 tys zł na plusie.

W informacji przedłożonej radnym prezes Kęcka podała, że od 19 stycznia br szpital zabezpiecza na polecenie wojewody 26 łóżek „covidowych” oraz 5 intensywnej terapii. Utrzymuje się tendencja zmniejszania liczby pacjentów w szpitalu, ponieważ połowa z szykowanych do zabiegów planowych jest zarażona wirusem covid-19, a w związku z tym są przekazywani do tzw. szpitali dedykowanych. Jeśli chodzi o zarażania wirusem pracowników szpitala, to nie dochodzi do nich podczas udzielania świadczeń, a poza szpitalem.

Według tej samej informacji w roku 2020 było znacznie mniej hospitalizacji na wszystkich oddziałach goleniowskiego szpitala – 4122, przy 5731 w roku 2019. Również w ZOL hospitalizacji było mniej – 809 w stosunku do 813 w roku 2019. Spadła też liczba porad specjalistycznych – 13 295, a w roku 2019 było ich 15 125. Mniej pacjentów niż w roku 2019 skorzystało również z rehabilitacji i endoskopii. Za to więcej wizyt zanotował szpitalny POZ – 20 566, a rok wcześniej było ich 19 650.

red.

powiązane – „Nadal jest wola połączenia”

Goleniów

JMB rozpoczęła inwestycję

Nowogard. Docelowo nawet 400 nowych miejsc pracy utworzonych będzie w nowym zakładzie produkcyjnym firmy JMB Wind Engineering w nowogardzkiej strefie inwestycyjnej.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, wczoraj odbyło się uroczyste wbicie szpadla, w którym uczestniczył właściciel firmy Edward Jarlaczyński.

Plan jest taki, że do połowy lipca prace budowlane będą skończone i linia produkcyjna równolegle zostanie zamontowana wówczas będziemy uruchamiać już produkcję. Planujemy tutaj jedną z najbardziej nowoczesnych fabryk na świcie w przemyśle wiatrowym zajmującą się produkcją pianki do wypełniania łopat wiatrowych. Na tym Nowogard zyska również sławe. Firm zajmujących się produkcją tego rodzaju jest niewiele na całym świecie co oznacza, że nasza fabryka biorąc pod uwagę najnowszy sprzęt, będzie rozpoznawalnym zakładem na rynku krajowym i zagranicznym – mówił Edward Jarlaczyński, prezes firmy JMB Wind Engineering z podgoleniowskiego Budna.

Wbicie szpadla jest początkiem budowy dużego, nowoczesnego zakładu, w którym produkowana będzie pianka służąca do wypełniania łopat elektrowni wiatrowych. Rozpoczęcie produkcji nastąpi w hali o powierzchni 11 tys. metrów. W kolejnych etapach zakład będzie się rozrastał, a docelowo zatrudnienie znajdzie blisko 400 osób.

Nowogardzka Strefa Inwestycyjna powstała w 2013 roku, a JMB Wind Engineering to druga firma, która tam inwestuje.

red.

powiązane – „JMB inwestuje w Nowogardzie”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Na kanalizacje w Mostach

Goleniów. Tylko jeden z trzech wniosków zgłoszonych przez gminę Goleniów o0trzyma dofinansowanie z Polskiego Ładu.

Opublikowane

w dniu

To budowa sieci kanalizacji sanitarnej przesyłowej z miejscowości Mosty do PG „Wysypisko” w miejscowości Podańsko – 4 750 000 zł
Dachowanie pod Goleniowem. Gmina wnioskowała o inwestycje warte ok. 50 mln zł.

red.

powiązane – „Inwestycje strategiczne za 50 mln zł”

Kontynuuj czytanie

Goleniów

Milion różnicy

Goleniów. Dwie firmy złożyły oferty na budowę ścieżki rowerowej prowadzącej z Goleniowa do Marszewa.

Opublikowane

w dniu

Jak podaje gmina, pierwsza oferta za 1 468 437,73 zł wpłynęła od firmy MDB Sp. z o.o. ze Szczecina. Drugą o wartości 2 457 687,60 zł złożyła firma MAZUR Specjalistyczne Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych Henryk Mazur z Łozienicy.

W ramach ogłoszonego postępowania wykonany zostanie pierwszy etap stanowiący kontynuację istniejącej ścieżki pieszo-rowerowej przy skrzyżowaniu z rondem ulic Maszewskiej i Tartacznej do ronda w kierunku Marszewa. W drugim etapie powstanie ostatni fragment ścieżki do samej miejscowości.
Gmina może liczyć na 85% dofinansowania tej inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego.

red.

powiązane – „Cena ogrzewania”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie