Connect with us

Nowogard

O działce skarbnika w telewizji

Nowogard. „Ja nie muszę Panu nic mówić” – to odpowiedź zastępcy burmistrza Nowogardu na pytania TVP Szczecin o sprzedaż gminnej działki, którą kupił skarbnik gminy.

Opublikowane

w dniu

O sprawie poinformowała telewizja we wczorajszym materiale, a wcześniej radio Szczecin. Według niej, jak mówią radni Nowogardu – nabył ją za 10 procent wartości. Według nich – skarbnik nie dotrzymał umowy zagospodarowania terenu, dlatego powinien zapłacić karę, która wynika z zapisów przetargu.

12 lat temu, władze Nowogardu wystawiły działkę na sprzedaż. Ogłoszono przetarg i ustalono cenę wywoławczą na nieco ponad 100 tysięcy złotych. Teren nie miał przeprowadzonych badań geologicznych, co zaznaczono w ofercie przetargowej. – Celowy był taki zapis, że działka nie ma badań gruntowych, bo wtedy relatywnie można było obniżyć wartość tej działki tak, żeby ci urzędnicy, którzy sami przygotowywali ten przetarg, mogli za jak najniższą cenę tę działkę kupić – tłumaczył telewizji Dariusz Kielan, radny Nowogardu, Nowa.

Część radnych Nowogardu twierdzi, że teren został sprzedany za 10 procent wartości. Przetarg wygrał ówczesny skarbnik gminy, który na stanowisku jest do dziś.

– Widzimy przedstawicieli władz samorządowych, którzy na co dzień nie zajmują się swoją pracą, czyli służbą dla mieszkańców Nowogardu, a realizują swoje prywatne interesy – zaznaczył telewizji Marcin Nieradka, przewodniczący rady miasta w Nowogardzie, PiS.

Radni mówią o moralnej zgniliźnie i braku etyki. – Z tego, co zawsze podkreślał Pan burmistrz, że w naszej gminie wszystko dzieje się przezroczyście, transparentnie. Z tego, co ja dzisiaj widzę – jest mgliście i bagniście – powiedział Andrzej Kania, przewodniczący klubu radnych Nowa w nowogardzkiej radzie miasta.

Według TVP, skarbnik nie ma sobie nic do zarzucenia i twierdzi, że przetarg wygrał zgodnie z prawem.

– Zakup tej nieruchomości nastąpił w trybie przetargu nieograniczonego w 2010 roku. W tym przetargu uczestniczyło więcej osób, jak tylko moja – wyjaśnia Marcin Marchewka, skarbnik gminy Nowogard.

 • Tutaj się dzieją takie rzeczy, że są niewyobrażalne. Kupować działkę, z tego, co wiemy, za 10 procent jej wartości i nic z tym nie zrobić, to po prostu szok – zaznaczył Dariusz Olejnik, radny Nowogardu, PiS. W przetargu zapisano też, że kupiec działki zagospodaruje ten teren na cele rekreacyjno-sportowe. – Byli zobowiązani, by wybudować tam obiekt sportowo-rekreacyjny i tego w terminie nie dotrzymali. Zgodnie z umową, gmina powinna naliczyć karę inwestorowi – zaznaczył Dariusz Kielan, radny Nowogard, Nowa.

Kara zgodnie z opisem przetargu wynosi 103 tysiące złotych. Od podpisania umowy minęło już ponad 10 lat, a obecnie na działce nie widać nawet jednej deski. Są tam chaszcze wysokie na dwa metry.

– W trybie niemalże natychmiastowym, pieniądze powinny znaleźć się na koncie gminy, a to czy zostało złamane prawo, powinien rozstrzygnąć organ do tego powołany – powiedział Andrzej Kania, przewodniczący klubu radnych Nowa w nowogardzkiej radzie miasta.

Do prokuratury wpłynęło już zawiadomienie w tej sprawie. Zgodnie z przetargiem gmina zastrzegła sobie też prawo odkupu działki, w przypadku braku podjęcia inwestycji. – Jest to sprawa, która uderza w dobro publiczne, czyli mogły tutaj zostać zmarnotrawione pieniądze mieszkańców – podkreślił Marcin Nieradka, przewodniczacy rady miasta Nowogard, PiS.

Radni będą wyjaśniać sprawę na najbliższej sesji. Żądają ujawnienia dokumentów przez władze gminy i wyjaśnień od skarbnika. Reporterowi TVP3 Szczecin skarbnik powiedział, że wypełnił umowę w całości.

– Wszystkie obowiązki wynikające z danego postępowania przetargowego, jak również zawartej umowy w formie aktu notarialnego zostały przez moją osobę wypełnione – wyjaśnił Marcin Marchewka, skarbnik gminy Nowogard.

Zarzuty radnych – nazywa oskarżeniami, które naruszają jego dobra osobiste. Poza tym oświadczeniem skarbnik nie chciał rozmawiać z reporterem TVP3 Szczecin o konkretach. Podobnie, jak zastępca burmistrza, który jak podaje TVP, rozmowę zaczął od obrażania Telewizji Polskiej, a zakończył po kilkunastu sekundach trzaśnięciem drzwiami.

Zdj. TVP3

red.

powiązane – „Kara zapłacona?”

Nowogard

Zmarł Rajmund Zieliński

Nowogard. Był mieszkańcem Nowogardu i reprezentował LZS Nowogard.

Opublikowane

w dniu

Rajmund Zieliński, jeden z najwszechstronniejszych kolarzy polskich lat 60. XX wieku, zmarł w poniedziałek w wieku 81 lat. Był m.in. triumfatorem Tour de Pologne (1964) oraz olimpijczykiem z Tokio i Meksyku. Zieliński karierę rozpoczynał w LKS Gryf Szczecin. Potrafił wygrać Tour de Pologne (1964) i być rewelacją torowych mistrzostw świata w Brnie (1969), gdzie w indywidualnym wyścigu na 4 km zajął miejsce tuż za podium. Dwukrotnie startował na igrzyskach olimpijskich – w Tokio (1964) i Meksyku (1968), za pierwszym razem w kolarstwie szosowym, a cztery lata później na torze. W obu specjalnościach zdobył w sumie dziesięć tytułów mistrza kraju. Pierwszy polski zwycięzca „czasówki” w Wyścigu Pokoju Przeszedł do historii Wyścigu Pokoju jako pierwszy Polak, który wygrał etap jazdy indywidualnej na czas (54 km). Został wybrany najlepszym kolarzem szosowym w klasyfikacji PZKol i Challenge „PS” w roku 1964. Jako zawodnik reprezentował również barwy LZS Nowogard, Czarnych Radom i Arkonii Szczecin (1970). Po zakończeniu kariery zawodniczej był trenerem Gryfu Szczecin i Nasiennika Gryfice. Jego wychowankiem był m.in. Sławomir Krawczyk, kilkukrotny mistrz Polski i uczestnik mistrzostw świata.

red.

powiązane – „Szpital stracił płynność finansową, ale zwolnień nie będzie”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Nie będzie referendum?

Nowogard. Radni zdjęli z porządku obrad dzisiejszej sesji rady miejskiej projekt uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania burmistrza.

Opublikowane

w dniu

Za zdjęciem uchwały z porządku obrad głosowało 11 radnych. Czy oznacza to definitywne odstąpienie od zwołania referendum w tej sprawie, czy tylko przełożenie na następna sesję – nie wiadomo.

red.

powiązanie – „Odwołają burmistrza?”

Kontynuuj czytanie

Nowogard

Odwołają burmistrza?

Nowogard. Na jutrzejszewj sesji rady miejskiej zapadnie decyzja, czy odbędzie się referendum w sprawie odwołania Roberta Czapli z funkcji burmistrza gminy.

Opublikowane

w dniu

To wynik nieudzielenia burmistrzowi na poprzedniej sesji votum zaufania i absolutorium za rok 2021. Oto porządek obrad sesji, która rozpocznie się jutro o godz. 9.00:

 1. Otwarcie obrad i stwierdzenie quorum.
 2. Podjęcie stanowiska w sprawie zmian statutu Celowego Związku Gmin R-XXI.
 3. Rozpatrzenie skargi na uchwałę Rady Miejskiej w Nowogardzie (dot. nieudzielenia
  Burmistrzowi Nowogardu wotum zaufania).
 4. Rozpatrzenie skargi na uchwałę Rady Miejskiej w Nowogardzie (dot. nieudzielenia
  absolutorium Burmistrzowi Nowogardu).
 5. Podjęcie uchwały w sprawie przeprowadzenia referendum lokalnego w sprawie
  odwołania Burmistrza Nowogardu Roberta Czapli przed upływem kadencji z powodu
  nieudzielenia absolutorium z wykonania budżetu Gminy Nowogard za 2021 rok.
 6. Informacje Przewodniczącej Rady.
 7. Interpelacje, wnioski i zapytania.

red.

powiązane – „Burmistrz bez absolutorium”

Kontynuuj czytanie
Reklama
Kontakt e-mail: gazeta@goleniowska.com,
Nasz portal przeciętnie odwiedza codziennie ok. 2000 użytkowników - oni przy okazji zobaczą reklamę, ogłoszenie, materiał promocyjny, nekrolog itp.

Na czasie